Helikopterska nujna medicinska pomoč: Kdo so izvajalci in koliko nas stane?
V Sloveniji nimamo namenskega helikopterja za izvajanje nujne medicinske pomoči. Reševalci si pomagajo s helikopterskimi prevozi, ki jih izvajata Slovenska vojska in Policija. Čez kakšni dve, tri leta bi lahko pri reševanju obolelih in poškodovanih pomagala dva nova specialna namenska helikopterja, za nakup katerih je vlada dala zeleno luč. Izhodiščno vrednost nakupa so ocenili na 37,5 milijona evrov.

„Pripravljamo javno naročilo za njun nakup,“ so povedali na Ministrstvu za zdravje, kjer so v imenu celotne mreže, ki je vključena v helikoptersko reševanje, odgovarjali na naša novinarska vprašanja. Sistem imamo v Sloveniji urejen tako, da medicinski del posadk sodi pod zdravstveni resor (stroške pokriva Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije), helikopterje in pilote zagotavljata ter plačujeta ministrstvi za obrambo in notranje zadeve (policija, vojska). Celotna posadka – piloti, kopiloti, tehniki letenja, zdravnik, reševalci … – so na helikoptersko nujno medicinsko pomoč napoteni v okviru svojih rednih delovnih obveznosti (in plače).
Lani so posadke opravile skoraj 600 reševanj. Po podatkih analize, ki jo imajo na Ministrstvu za zdravje, bi intervencijo helikopterja potrebovali pri 1.275 intervencijah letno.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se