Dan odprtih vrat v KP Kolpa ob sv. dnevu biotske raznovrstnosti


Že vrsto leto znanstveniki po vsem svetu opozarjajo, da se raznolikost življenja na Zemlji zmanjšuje z veliko, pravzaprav osupljivo hitrostjo. Evropska unija je zato pričela z obširno kampanjo, ki poteka pod sloganom »Biotska raznovrstnost - vsi smo na istem čolnu«. Njen namen je opozoriti na problem vedno manjše biotske raznolikosti. Kampanja vsebuje izobraževalne vsebine o prednostih bidiverzitete, z njo pa bo posebej izpostavljen ekosistem storitev ter pojma povezljivost in soodvisnost. Glavni namen je javnosti približati omrežje zaščitenih območij Natura 2000, ki je ključni instrument za zaščito biotske raznovrstnosti, saj se zavzema za preživetje najpomembnejših evropskih vrst. Ob tem je evropski komisar za okolje dr. Janez Potočnik povedal, da moramo teorijo nemudoma spremeniti v dejanske ukrepe, da bi zaščitili bogato raznovrstnost življenja na Zemlji.
Minister za okolje in prostor dr. Roko Žarnić, ki je bil 13. maja na konferenci Komisije ZN za trajnostni razvoj, je sodeloval v razpravi o prehodu k ničelni stopnji odpadkov in razumnemu ravnanju s kemikalijami. Opozoril je na problem neustreznega ravnanja s kemikalijami, ki škodi varstvu okolja, kvaliteti hrane in zdravju. Med drugim je poudaril: »Zlasti je problematično odstranjevanje starih zalog nerabnih pesticidov in drugih nerabnih kemikalij in preprečevanje prihodnjih kopičenj starih zalog prepovedanih in nerabnih kemikalij. Zaloge količin na novo proizvedenih kemikalij, pesticidov in drugih kemikalij, ki so zaradi različnih vzrokov zapuščene in nerabne, so velike. Nastale so tudi zaradi namena, da naj bi prek zatiranja rastlinskih bolezni in škodljivcev rešile vprašanje lakote. Tveganja so še posebej visoka v državah v razvoju in državah v tranziciji in v majhnih otoških državah v razvoju.« Minister Žarnić je izpostavil tudi nujnost izboljšanja globalnega monitoringa za nevarne kemikalije, saj bi se tako izognili nadaljnjemu poslabševanju naravnega okolja.
Javni zavod KP Kolpa pa je ob tej priložnosti že tradicionalno organiziral tudi Dan odprtih vrat v KP Kolpa, kjer so predstavili zavarovano območje, pohodne in učne poti in delo na projektih. V Šoklčevem dvoru v Žuničih je trenutno postavljena tudi razstava o zavarovanem območju Krajinski park Ljubljansko barje. Številni obiskovalci so nedeljsko popoldne preživeli v prijetni družbi in klepetu z znanci in uslužbenci javnega zavoda ter dobili odgovore na različna vprašanja, povezana z varstvom narave in delom ustanove.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se