Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Človeška ribica, čista voda in Passion Sea


Štajerski Tednik
17. 8. 2016, 08.45
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V letošnjem letu so oči slovenske in tudi svetovne javnosti uprte v Postojnsko jamo, kjer smo priča razvoju malih človeških ribic. Mali zmajčki, kot jih marsikdo ljubkovalno imenuje, za svoje življenje in razvoj nujno potrebujejo čisto vodo, ki je v Postojnski jami ne manjka, čeprav skrb nikoli ni odveč.

1471423579_2_-_naključni_obiskovalci_so_si_previdno_podajali_kozarec_čiste_jamske_vode._vsaka_kaplji
Arhiv Štajerskega Tednika

Prav skrb za čisto vodo in okolje nasploh je glavni cilj organizacije Passion Sea, katere direktorica Helga Piaget in kreativna direktorica Fiona Tan sta Postojno obiskali v prvih dneh avgusta. Organizacijo Passion Sea podpira Fundacija princa Alberta II. iz Monaka. Gostji sta bili navdušeni nad lepoto in čistočo jame ter izjemnim čutom vseh zaposlenih do ohranjanja neokrnjenosti podzemnega sveta, ki je dom mnogim živim bitjem, tudi človeški ribici. Prav zgodba o mladih zmajčkih je Helgo Piaget še posebej prevzela.

»Dejstvo, da se v Postojnski jami uspešno razvija človeška ribica, je dokaz čistosti vode v jami in skrbi za okolje okrog nje,« je Piagetova zadovoljno poudarila in Postojnski jami podarila belo zastavo, simbol čistih voda.

Direktor Postojnske jame Marjan Batagelj je v svojem govoru poudaril, da ne smemo obrniti hrbta okoljskim problematikam in da moramo tudi otroke izobraževati v tem duhu. Slovenske vode ne smejo postati »še en problem«, zato moramo biti vsi dosledni in neizprosni pri upoštevanju zakonodaje in smernic na tem področju. Ne gre samo za odnos do naravnih virov, gre za odnos do naravnih bogastev in živali nasploh. »Prav z odnosom do najbolj ogroženih živalskih vrt ljudje izkažemo svoje spoštovanje,« je poudaril Marjan Batagelj.

Direktorica Passion Sea je v svojem govoru spomnila na njihov trud in podporo pri izobraževanju otrok. V nagovoru je omenila, da vode ne smejo biti »kemični koktajl« zlasti zaradi dejstva, da se v jami uspešno razmnožuje človeška ribica, zato je pohvalila trud zaposlenih v Postojnski jami.

Helga Piaget se je podpisala tudi v knjigo obiskovalcev in vanjo zapisala zahvalo za čudovite »brezčasne trenutke v zmajevi jami«.

Na tem dogodku sta sodelovala tudi biologa Sašo Weldt in Primož Gnezda. Njuni najtesnejši sodelavci so mladi zmajčki, zato sta tudi sama poudarila pomen čiste vode za razvoj proteusov. Primož Gnezda je ob tem opomnil, da je za človeške ribice onesnažena voda enako kot onesnažen zrak za ljudi.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.