Ptičja gripa povzroča skrbi rejcem perutnine
Evropska uredba, ki je med drugim predvidevala registracijo kokoši oz. rej, je lani dvignila obilo prahu. A slednji se je polegel, bistvenih sprememb pa uredba v slovenski prostor ni prinesla. Še vedno namreč velja, da morajo obrat za rejo registrirati tisti rejci perutnine, ki gojijo več kot 50 kljunov, kar je po mnenju direktorice Perutninarske zadruge Ptuj Liljane Štalcer Zupanič pomembno z vidika obvladovanja zdravstvenega varstva živali.

V zimskem obdobju vsako leto beležimo primere aviarne infulence oz. pogovorno ptičje gripe pri divjih pticah. Konec leta sta bila najdena dva laboda grbca s potrjenima boleznima, in sicer na Primorskem in nam mnogo bližje v občini Sveta Trojica, pred tem tudi v Lenartu ter na Ptuju, na desnem bregu Dravi med starim in Puhovim mostom.
Pojavi ptičje gripe pri prostoživečih pticah na območju Podravja so še toliko bolj skrb vzbujajoči, saj je pri nas koncentracija perutnine velika. »Perutnina Ptuj ima na območju UE Ptuj locirane matične jate, valilnico in veliko število rej brojlerskih piščancev,« je opozorila direktorica ptujske perutninarske zadruge ter spomnila na primer iz preteklih let, ko je bila nalezljiva bolezen podtipa H5N1 zaznana tudi pri domači perutnini. »Takšnim izbruhom bolezni sledijo ukrepi, ki zajamejo reje naših rejcev in imajo negativne ekonomske posledice. V teh primerih je nujno, da se razpolaga z informaciji o rejah živali, ki so na dvoriščih,« meni Liljana Štalcer Zupanič.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se