Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Multipla skleroza – bolezen tisočerih obrazov


Štajerski Tednik
30. 5. 2021, 21.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Multipla skleroza (MS) je bolezen mladih ljudi, saj zanjo najpogosteje zbolijo osebe med 20. in 40. letom starosti. Je najpogostejše nevrološko obolenje centralnega živčnega sistema, za katero ne poznamo niti vzroka, niti nastanka. Vemo le, da govorimo o avtoimunski bolezni, pri čemer imunski sistem napade lastno tkivo.

1622125313_dzh-damjan_gasparič.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Veliko je zdravil, ki pa samo pomagajo zavirati napredovanje MS. To so zdravila za preprečevanje zagonov (zagon se imenuje poslabšanje bolezni, laično bi se lahko reklo napad). Zdravila, ki bi povsem pozdravilo MS, žal še niso iznašli. So pa bolnikom sedaj v veliko pomoč osebni asistenti, ki jim pomagajo pri vsakodnevnih opravilih, kot so osebna higiena, kuhanje, hranjenje … pri vsem, kar pač bolnik z MS potrebuje.

Veliko je namreč bolnikov, ki so sami in potrebujejo pomoč druge osebe, taki so tudi upravičeni do osebne asistence. Eni imajo lažjo obliko, drugi težjo ali celo najtežjo. Veliko bolnikov z MS mora pri svojem gibanju uporabljati ortopedske pripomočke, kot so palica, bergle ali invalidski voziček. Po nekem času pri težji obliki MS bolniki končajo v postelji.

V ptujski podružnici Združenja multiple skleroze delujeta dve poverjenici, Jožica Tomanič in Nežka Krepek, ki sta v pomoč predsedniku Damjanu Gašpariču, saj imata veliko osebnega stika z obolelimi na domu, imajo pa tudi športnega referenta Marka Miheliča, ki skrbi za udeležbo članov PP na športnih tekmovanjih pod okriljem ZMSS.

»Nam, bolnikom, socializacija veliko pomeni, zato se vsak petek med 10.00 in 11.30, po potrebi tudi dlje, dobivamo v naših prostorih, kjer si preko pogovora izmenjujemo svoje vsakodnevne tegobe in vse ostalo. Zelo pomembno je, da gremo od doma in se pogovarjamo z drugimi bolniki. Naši bolniki živijo v domovih za starejše osebe, čeprav so med njimi tudi mladi, stari okoli 30 let. Spet drugi živijo po domačih hišah, kjer jim vsakodnevno življenje olajšuje osebna asistenca. Tudi finančno stanje bolnikov je zelo mizerno, zato se jim vsaj dvakrat letno z osnovnimi potrebščinami pomaga preko Rdečega križa,« je povedal Damjan Gašparič, predsednik ptujske podružnice.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.