Najučinkovitejša sta čmrlj in čebela samotarka
Vsi opraševalci so ogroženi zaradi pomanjkanja hrane, bolezni in pesticidov, divjim opraševalcem, ki oprašijo več kot polovico narave, pa poleg tega primanjkuje še gnezdišč, zato so ranljivejši.

Ozaveščanje o pomenu opraševanja za pridelavo hrane je v zadnjem času intenzivno in pozitivno, k čemur so veliko pripomogle tudi aktivnosti Slovenije, zaradi katerih smo dobili svetovni dan čebel. Ko torej govorimo o opraševanju, imamo praviloma v mislih čebelo, natančneje medonosno oziroma kranjsko čebelo, pri tem pa pozabljamo na prav tako pomembne divje opraševalce, ki živijo prosto v naravi in so pri svojem delu učinkovitejši od medonosne čebele, a obenem veliko bolj ogroženi in zapostavljeni.
In kateri pravzaprav so divji opraševalci? Na ptujskem kmetijsko-gozdarskem zavodu pravijo, da so to predvsem divje čebele, kamor spadajo čmrlji in čebele samotarke, da pa uspešno oprašujejo tudi muhe trepetavke, metulji, nekateri hrošči in celo ose. Zaradi sprememb v okolju število in pestrost divjih opraševalcev upadata, opozarjajo, zato sta posledično ogrožena stabilna pridelava hrane in prehranska varnost. V Sloveniji imamo sicer še vedno razmeroma veliko divjih opraševalcev, a je ta potencial slabo izkoriščen, zato ga počasi izgubljamo.
Čmrlj tudi štirikrat hitrejši
Kot rečeno, sta najpomembnejša divja opraševalca čmrlj in čebela samotarka.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se