© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Sodni bitki zaradi čistilne naprave v Sodincih ni videti konca: Občina Ormož drugič v pritožbo


tednik
Monika Horvat
8. 7. 2025, 05.12
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Sporna rastlinska čistilna naprava v Sodincih pri Ormožu še vedno razburja. Sodnim bitkam zaradi smradu še kar ni konca. Po tem, ko je sodišče že v drugo pritrdilo Sodinčanom in dosodilo poplačilo odškodnine z obrestmi vred, se je občina pričakovano ponovno pritožila.

mh-čistilna (4).jpg
MH
Biološka čistilna naprava v Sodincih

Zgodba okrog sodinske rastlinske čistilne naprave, ki je postavljena sredi vasi, skorajda na hišnih pragovih nekaterih tamkajšnjih hiš, ima dolgo brado. Praktično že odkar so napravo postavili, leta 2013, so se začele težave, ki so njihova življenja znatno poslabšale – od nevzdržnega smradu, insektov do onesnaženja okolja. Leta so opozarjali tamkajšnjo občino z željo, da bi napravo, ki tja ne sodi, prestavili na ustreznejšo, bolj oddaljeno lokacijo. A zaman.

Na koncu se je skupina šestih vaščanov z željo, da bi enkrat za vselej dokazali neprimerno delovanje naprave, odločila za iskanje pravice na sodišču ter vložila odškodninsko tožbo zaradi poslabšanja kakovosti njihovega bivalnega okolja, načetega zdravja in posledično padca vrednosti njihovih nepremičnin.

Sodišče jim je doslej že dvakrat pritrdilo, nazadnje decembra lani, in določilo, da mora občina Ormož prizadetim plačati odškodnine z zakonsko zamudnimi obrestmi, od. 2. 9. 2020 (dvema tožnikoma od 18. 12. 2020) naprej, in sicer v roku 15 dni. A kot je pričakoval Boštjan Zamuda, eden izmed šesterice tožnikov, se je občina spet pritožila.

»Ni sporna vsebina, temveč sam postopek oz. napake v postopku, na kar pa ne moremo vplivati. Občina je zopet našla luknjo in se pričakovano pritožila,« je dejal in znova ponovil, da so se za odškodninsko tožbo odločili s ciljem dokazati, da čistilna naprava ni primerna ter da povzroča škodo.

»Odškodninska tožba je bila edini način, da se dokaže, da gre za dejansko škodo in da so nepravilnosti, ki bi jih bilo treba odpraviti.«

Na občini redkobesedni

Več v Štajerskem tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.