Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Končno kvantni preboj?


Računalniške novice
17. 11. 2019, 08.00
Posodobljeno
22. 11. 2023 · 08:49
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kvantni računalniki prihajajo vse bolj v ospredje in sicer predvsem zaradi vse večje potrebe po večji računski moči. Ti računalniki namreč namesto bitov uporabljajo kubite, kar znatno poveča hitrost preračunavanja in količino informacij, ki jih lahko računalnik shrani. Kvantni računalniki to izvajajo s pomočjo še enega kvantnega pojava, ki se imenuje kvantna prepletenost. To seveda odpira vrata k izjemno zmogljivemu vzporednemu preračunavanju podatkov, o kakršnem danes lahko le sanjamo.

google-quatum-1.jpg
google

Pri podjetju Google pa zatrjujejo, da jim je kot prvim na svetu uspelo doseči tako imenovano kvantno premoč na področju kvantnih računalnikov. To v praksi pomeni, da lahko njihov kvantni računalnik opravlja različne naloge hitreje kot običajni računalniki. Najmočnejši klasični superračunalniki bi za kompleksni matematični izračun potrebovali deset tisoč let, Googlov kvantni računalnik pa lahko to nalogo opravil v zgolj 200 sekundah, kar zares kaže na računsko premoč tovrstnih sistemov.

Na dosežek podjetja Google nekoliko zadržano gledajo pri podjetju IBM. Njihovi strokovnjaki so zaradi dolgotrajnega razvoja takšnih naprav podvomili v Googlove navedbe in ocenili, da bi za kompleksni matematični izračun superračunalnik spletnega velikana v resnici potreboval dve leti in pol. Zaradi tega so pri podjetju IBM prepričani, da v tem primeru ne gre za kvantno nadvlado.

Objavljeno v reviji Vklop/Stop spored št. 44, 30.10.2019


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.