Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Um in telo
Čas branja 3 min.

Prednosi tišine za doseganje ciljev


Tina Lucu/Revija Liza Maja
31. 3. 2025, 21.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Svet okoli nas je pogosto težko obvladati, saj se dogaja kup stvari in zdi se, da vsaka proizvaja svoj zvok.

tišina
Profimedia
Tišina dokazano zmanjšuje nastajanje stresnih hormonov, kar lahko močno vpliva na vaše fizično zdravje.

Zato ni čudno, da mnogi velikokrat izgubijo fokus in težko ostanejo produktivni. In v resnici ni težko potegniti zaključka, da vsi potrebujemo manj hrupa, da lahko ohranimo koncentracijo.

Revija Forbes piše, da je uspešni poslovnež Vijay Eswaran svojo kariero zgradil na svoji sposobnosti, da vsako jutro meditira v popolni tišini. Vsak dan želi začeti z razmišljanjem o prihajajočem dnevu in njegovem pomenu. Določi si tudi, kaj mora nujno narediti, kaj mora nujno slišati in kaj lahko še nekaj časa počaka. Malo manj hrupni dnevi bodo koristili vsem nam, zato si oglejmo sedem neverjetnih prednosti tišine. 

1. Tišina pomaga pri koncentraciji  

Eden od glavnih razlogov, zakaj je tišina postala tako iskana v vsakodnevnem življenju, je, da nam pomaga pri osredotočanju. Hrup nam odtegne pozornost, ne moremo se zbrati, ne moremo umiriti misli, tišina pa nam prinese zbranost.

Skoraj vsak izgubi koncentracijo, če je obdan s hrupom nad jakostjo 80 decibelov. Torej - za več zbranosti, za boljše učenje, za boljše delo ... najdite tišino.

Preberite tudi:

2. Tišina in kreativnost

Brez dvoma je ustvarjanje pomemben del našega življenja in tišina je pomemben del ustvarjalnega procesa. Velika uma našega časa Albert Einstein in Isaac Newton sta skoraj vedno delala sama in v popolni tišini. Posebno Newton menda ni želel imeti nikogar v bližini, ko je delal. Psihoanalitičarka Ester Buchholz je pojasnila, da se najbolj ustvarjalne stvari zgodijo v samoti ali po obdobju samote. Seveda ima tudi premlevanje idej z drugimi (brainstorming) svoje prednosti, a šele ko se zapremo pred svetom, lahko ideje spravimo na plan.

ženska, tesnoba, meditacija
Profimedia
Najbolj ustvarjalne stvari se zgodijo v samoti ali po obdobju samote.

3. Čuječnost dosežemo s tišino

Naš svet je poln motenj in zvokov. Morda ne boste nikoli odkrili, kako bi izboljšali svoje življenje, da bi ga živeli tukaj in zdaj, saj vam hrup ves čas moti misli. Vendar pa lahko svojo čuječnost, budnost, vadite v tišini, tako se boste bolje znali zbrati tudi sredi hrupa. Ko se boste zavedali, kakšne spremembe bi radi naredili, boste lahko zavestno izboljšali svoje življenje.

4. Tišina nas navda z mirnostjo

Ko se soočate s stresnim in napetim življenjem, je zelo težko doseči mirnost. Stres je brez dvoma eden od najtežjih dejavnikov hitrega, modernega življenja. Že samo nekaj minut tišine na dan močno zmanjša nivo stresa v telesu. 

5. Hrup je povezan s slabšo zmožnostjo učenja 

Zdravniki tudi opozarjajo, da je zelo velika povezanost med učnim uspehom in hrupom, s katerim je med učenjem obdan otrok. Več ko je hrupa v otrokovem življenju, slabši ima uspeh. V 21. stoletju je izpostavljenost otrok računalnikom, mobilnim telefonom in video igricam povečala stopnjo okvar sluha, kar vpliva na njihovo sposobnost učenja in tudi pravilnega razvoja.  

meditacija, plavanje-pod-vodo
Profimedia
Ko ste tiho, se sproščanje stresnih hormonov, kot je kortizol, zmanjša, kar lahko vodi do mirnejšega in bolj sproščenega stanja duha.

6. Produktivnost in tišina

Kako lahko izmerimo produktivnost? Bolj ko smo naspani, skoncentrirani in manj ko je motečih dejavnikov okoli nas, tudi hrupa, bolj smo lahko produktivni. V članku družbe Inc. piše, da raziskave kažejo, da lenarjenje in molčanje povečata proizvodnjo novih možganskih celic, zaradi katerih bi lahko bili v prihodnosti bolj produktivni.

Torej, če nekaj časa ne delamo nič in ne poslušamo nič, lahko čez nekaj ur delo opravimo veliko hitreje, kot če smo ves čas aktivni in v hrupu. Če si vzamete čas za sanjarjenje, lahko dejansko za desetkrat izboljšate svojo produktivnost.

7. Več tišine, več potrpljenja

Zaradi nenehne prisotnosti medijev in drvenja skozi življenje mnogi od nas enostavno ne začutimo prednosti tišine. Zato ni presenetljivo, da smo vsi postali manj strpni in se hitro odzovemo na vsako najmanjšo stvar. A učenje življenja v tišini nam pomaga razvijati umirjenost in mir.

Ob redni meditaciji v tišini se bo zagotovo povečala tudi vaša toleranca in ne boste več tako nepotrpežljivi. Ko se boste naučili uživati sami s seboj v tišini, boste imeli več potrpljenja za vsakodnevne težave in tudi za druge. Celo v vrsti boste veliko bolj mirni kot drugi čakajoči. Tišina je res nekaj blagodejnega, najdite jo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.