Kako ostati buden brez kave: 5 odličnih naravnih rešitev
Se počutite prikrajšani za prijeten jutranji ritual, ker ne smete ali nočete piti kave?

Kofein v kavi sicer poveča budnost in ublaži utrujenost, a včasih lahko tudi izzove tesnobo, nervozo ali celo črevesne težave in težave s spancem. Dobra novica je, da obstaja kar nekaj alternativ kavi, ki dajo energijo in celo izboljšajo spanec ter nimajo neželenih učinkov.
Tudi matča izboljša koncentracijo
Matča je mlet zeleni čaj, ki je del čajne tradicije na Japonskem. Vsebuje veliko blagodejnih sestavin, kot so vitamini A, B, C in E, pa tudi precej kofeina, vendar ima ta drugačen učinek kot kava, saj pri matči učinkuje počasi in dolgotrajno. Poleg tega pomirja in izboljša koncentracijo. Pripravimo jo tako, da približno 1–2 grama prahu prelijemo z vročo vodo in premešamo z ročnim penilnikom mleka, da se rahlo speni. Zelo priljubljen je napitek matča latte, ki ga pripravimo z mlekom ali rastlinskimi napitki.
Recept, ki je obnorel TikTok: jagodni matča latte z ledom
- 2–3 velike jagode
- mleko ali rastlinski napitek (npr. kokosov)
- matča
- med
- led
Jagode potlačimo v kozarcu in po želji dodamo led. Prah matče v posodici prelijemo s toplo vodo in premešamo, dokler se ne speni. V kozarec dodamo led, mleko in na koncu še matčo.

Kava iz gob
Napitek, narejen iz gob, večinoma vsebuje čago, resasti bradovec, kordiceps in lesno gobo reiši. Po okusu je podoben kavi, vendar ni enak, je zemeljski in prijetno grenak. Gobe, kot sta reiši in čaga, pomagajo pri spopadanju s stresom. Hkrati pa podpirajo imunski sistem, izboljšajo kognitivne sposobnosti in spomin. Energijo dajejo brez nenadnega padca, kot se pogosto zgodi pri kavi. Običajno se prodajajo v obliki instantih praškov, ki jih zmešamo z vodo, mlekom ali rastlinskimi napitki.
Črni čaj ima več kofeina kot zeleni, koristna pa sta oba
Črni in zeleni čaj sta najbolj razširjeni vrsti pravega čaja, ki izvirata iz rastline Camellia sinensis, razlikujeta se le po metodi predelave. Črni čaj vsebuje manj kofeina kot kava, vendar vseeno nežno dvigne energijo. Zaradi taninov in polifenov se kofein sprošča počasneje in ne pride do nenadnega padca energije.
Zeleni čaj medtem velja za eno najbolj zdravih pijač na svetu. Bogat je z antioksidanti, katehini in L-teaninom, ki skupaj poskrbijo za zbranost in umirjenost. Redno pitje zelenega čaja prispeva k manjšemu tveganju za srčno-žilne bolezni, podpira vitalnost in pomaga pri uravnavanju krvnega sladkorja.
Čaji so odlična izbira za tiste, ki se izogibajo močnim napitkom zaradi srčnih težav ali občutljivosti za kofein. Je pa zelo pomembno, da pri pripravi čaja upoštevamo čas namakanja in priporočljivo temperaturo vode, navedeno na embalaži. Le tako bomo dosegli njegov polni okus. Poleti ga lahko že pripravljenega postavimo v hladilnik in čez nekaj ur uživamo v ledeni različici.

Zlato mleko, njam!
Topel, kremast napitek brez kofeina, pripravljen iz kurkume, ingverja, cimeta in črnega popra. Učinkuje protivnetno, pomirjajoče in blagodejno na prebavo. Kurkuma slovi po svojih blagodejnih učinkih, črni poper pa močno poveča njeno učinkovitost, zlasti če je v napitku maščoba (mleko). Zlato mleko ne poživlja kot kava, temveč sprošča in ogreje telo ter pomiri um. Je idealna izbira ob koncu dneva ali za jutranji začetek. Priprava je preprosta: mleko, ki ga imamo radi, segrejemo, nato pa mu primešamo čajno žličko kurkume, za noževo konico popra, malo cimeta, četrt žličke mletega ingverja, malo medu in lahko še čisto malo kardamoma ter kokosovega masla. Dobili bomo okusen in privlačen napitek v barvi sonca.

Cikorija
Po okusu je podobna kavi, a ne vsebuje kofeina. Pražena korenina cikorije je bogat vir inulina, prehranske vlaknine, ki spodbuja rast zdravih črevesnih bakterij. Podpira prebavo, delovanje jeter in izločanje žolca. Odsvetujejo pa jo nosečnicam in doječim materam.

Maj mate ali yerba mate
Prihaja iz Južne Amerike, kjer ga domačini že stoletja častijo kot zdravilni napitek. Pridobiva se iz listov drevesa yerba mate. Vsebuje 11 vitaminov in mineralov, 15 aminokislin in veliko antioksidantov. Čaj mate je učinkovit predvsem zaradi mateina, to je naravna spojina iz skupine, v katero uvrščamo kofein. Učinkuje uravnoteženo in dolgotrajno. Pomaga pri utrujenosti, ampak za razliko od kave ne moti spanca. Redni uživalci poročajo o boljši zbranosti, manjši lakoti in svežem dahu.
Gvarana, darilo iz Amazonije
Amazonija skriva eno najbolj poživljajočih rastlin – gvarano. Njena semena vsebujejo gvaranin, spojino, ki je zelo podobna kofeinu, vendar se v telesu sprošča počasneje. To pomeni, da vas bo navdala z energijo, ne da bi ta čez čas občutno padla. Gvarana se uporablja tudi za zmanjševanje apetita, hitrejše kurjenje maščob in proti utrujenosti. Pri nas jo lahko kupimo v prahu, 3–5 gramov na dan zmešano z vodo, naravnim sokom ali smutijem.
Najpreprostejša alternativa: limonada
Brez kofeina, brez kalorij, a z veliko koristi. Limona je bogata z vitaminom C, spodbuja delovanje imunskega sistema, nastajanje kolagena in pomaga pri zaščiti kože pred UV-žarki. Čeprav ta napitek ne prinaša kofeinskega učinka, mnogi pravijo, da jih prebudi nežneje kot kava. Pripravimo jo z 2 dl vode, v katero dodamo žlico svežega iztisnjenega limoninega soka. Poleti lahko vanjo potopimo še vejico rožmarina, ki je poznan po svojih poživljajočih lastnostih. In dan se lahko začne!
NAMIG: Morda kave ne boste nikoli povsem opustili, a odkrivanje teh naravnih napitkov lahko prijetno obogati vašo dnevno rutino. Telo vam bo hvaležno in presenečeni boste, kako lahkotno je lahko življenje brez kofeinskega nihanja.
Objavljeno v reviji Jana, št. 28, 15. julij 2025.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se