Zgodbe
Maca, čudež narave!
Maca, čudežna rastlina perujskih Andov je tudi pri nas na voljo kot prehransko dopolnilo. Ohranja vitalnost, daje energijo, povečuje plodnost, zmanjšuje odziv na stres in pomaga pri mnogih težavah vsakdana.
Potres v Christchurchu
V razdejanem Christchurchu je že zdavnaj ugasnilo zadnje upanje, da je še kateri od pogrešanih preživel rušilni potres, začenja se obnova.
Radioaktivno obsevanje hrane
Po svetu - v kar približno 50 državah, tudi v Evropski uniji! - je že dovoljeno obdelovanje hrane z ionizirajočim (radioaktivnim) sevanjem, z žarki X in gama. Tako v dolgi vrsti živil uničujejo bakterije, plesni in insekte. V državah Evropske unije, torej tudi v Sloveniji, je za zdaj dovoljena le prodaja obsevanih posušenih aromatičnih zelišč, začimb in vrtnih zelišč, ki morajo imeti na deklaraciji napis »obsevano« ali »obdelano z ionizirajočim sevanjem«. Zato berite deklaracije! Svetovna javnost takemu obsevanju živil, ker je glede dolgoročnega varovanja zdravja še vedno premalo raziskano, seveda glasno nasprotuje. Kaj nam preostane?
Pasti lepotnih operacij
Menda se je že vsaka tretja Slovenka odločila za estetske poprvake, številne pri samozvanih lepotnih kirurhig. Treba je biti pozoren na znanje in reference kirurgov
Konec javnega zdravstva?
V teh dneh je minister za zdravje Dorijan Marušič javnosti predstavil predloge za reformo javnega zdravstva. Ta naj bi bila osnova za novo zdravstveno zakonodajo, ki naj bi bila sprejeta še letos. Predlog prinaša številne novosti, med katerimi so ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in prenos večine storitev nazaj v košarico obveznega zavarovanja.
Mamografija ali breastscan?
Bosta medicina in alternativa končno stopili skupaj? Uradna onkologija nam je namreč neuradno zagotovila, da je breastscan pripravljena klinično preizkusiti.
Je vzrok cepljenje?
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je pred tednom dni povzročila veliko vznemirjenje po vsem svetu z objavo novice, da je cepivo proti lanski pandemski oziroma prašičji gripi morda povezano z narkolepsijo.
Novinarja v nemirnem Kairu
Karmen W. Švegl in Boštjan Videmšek sta novinarja, ki se nam že več kot desetletje javljata z najbolj vročih kriznih žarišč po svetu. Upata si stopiti tja, od koder drugi bežijo.
Živo srebro v ribah?
Majhna riba - zdrava riba naj bo vodilo pri prehranjevanju z ribami. Velja namreč, da majhne vsebujejo veliko nenasičenih maščobnih kislin in malo živega srebra. In obratno.
Škodljivo ali koristno?
Zaradi številnih koristnih snovi, ki jih vsebuje, naj bi bilo mleko sicer najpopolnejše živilo, kar jih je ustvarila narava. A vse pogosteje slišimo, da mleko in mlečni izdelki povzročajo različne težave in bolezni, torej da nam škodijo, in nam jih velikokrat odsvetujejo. Komu naj verjamemo?
Naj sosedu krava crkne!
Včeraj je bil za našo ulico pomemben dan! Pripeljali so nam kontejner za zbiranje kosovnih odpadkov. »Ej, Franci!« sem zavpila na starega, ki je kot vedno buljil v smučanje. »Zmigaj se, greva sosedi Roziki pomagat pospravit tisto staro pohištvo, ki ga ima že pol leta stlačenega na dvorišču!« »Nič ne bo, po novem je to delo na črno,« je zamomljal stari lenuh, medtem ko si je v usta porival milijonto pest čipsa.
O prepovedani prodaji zelišč
Z aprilom začne v EU veljati uredba iz leta 2004, ki določa, da morajo biti vsi herbalni pripravki podvrženi enakim postopkom registracije po vsej Evropi. Za Sčlovenijo, pravi farmacevt Samo Kreft, se ne bo nič spremenilo!
Groza mlade družine
Mladi družinici zaradi spleta nesrečnih in tragičnih dogodkov grozi izvršba za prodajo stanovanja!
Obubožani slovenski kulturniki
Naš kulturni narod se ponaša tudi s četico vedno bolj revnih umetnikov, ki se zaradi pomanjkanja temeljnih pravic počutijo kot drugorazredni državljani.
Čudežno ali strupeno ravnanje las?
Zadnji svetovni modni hit friziranja je brazilsko feniranje. Obljublja najbolj gladke, najbolj polne in najbolj glamurozne lase. Je postopek zdrav?
Drugi smrtni greh
Informacija iz italijanskega LEsspressa o 800 milijonov dolga cerkvenih holdingov, Zvon 1 in Zvon 2, ni razburila samo katoliških vernikov, temveč vso slovensko javnost. Nič čudnega, saj bi s propadom holingov, ki bi mu verjetno sledil propad glavnega podjetja mariborske nadškofije Gospodarstvo Rast, vsaj 30 000 malih delničarjev verjetno izgubilo vse.
Na tržnicah je še hujše!
Zdravega življenja ni brez zelenjave in sadja, ki naj bi bila sveža, pridelana čim bolj naravno ali vsaj brez nedovoljenih ostankov pesticidov. Pa pri naših trgovcih res kupujemo tako sadje in zelenjavo? Pogosto ne! Inšpekcijske službe so konec lanskega leta ugotovile, da v kar 62 odstotkih kakovost sadja in zelenjave ni bila ustrezna, marsikje še minimalnih standardov niso dosegali. In zdaj šok: še hujše je na naših tržnicah, kjer še težje ugotovimo, kaj sploh kupujemo. Kaj nam preostane in kje naj sploh še kupujemo, če želimo jesti zdravo? O tem smo se pogovarjali z glavno kmetijsko inšpektorico mag. Sašo Dragar Milanovič z Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Joj, Trobčeva kmetija!
Lastnica Trobčevine je resničnostna Špela
Unicefov cinizem
Če ne bi odstopila pred dvema tednoma, bi to seveda zagotovo storila takoj po sprenevedavem obnašanju gospoda Lawrencea Picarda na zadnji tiskovni konferenci, je v pismu Jani zapisala Vita Mavrič.
Na kraju zločina: Tekačevo
V tej majhni hiši so pod streli neznanega morilca umrli štirje ljudje, mi pa smo skoraj 14 let pozneje vstopili vanjo in se znašli med srhljivimi spomini na njihov obstoj.
Veliko denarja, še več težav
Odstop dolgoletnih ambasadork Unicefa Milene Zupančič in Vite Mavrič, ki sta opozorili na številne domnevne nepravilnosti v slovenski izpostavi te mednarodne humanitarne organizacije, je dvignil veliko prahu. Predvsem pa je povzročil jezo in razočaranje številnih, ki so doslej verjeli, da denar, ki ga darujejo, v celoti dobijo najbolj potrebni pomoči in najrevnejši, torej tisti, ki jim je bil namenjen.
Kako strezniti voznike?
Prav vsako noč slovenski policisti pridržijo kakšnega pijanega voznika. Opozorila ne pomagajo, tudi na tisoče izrečenih glob in odvzeta vozniška dovoljenja stanja ne spreminjajo kaj dosti na bolje. Smo narod neodgovornih pijancev. Če k temu dodamo hitrost in objestnost, ki ju alkohol le še dodatno spodbuja, je jasno, da so naše ceste zares nevarne.
Zakaj Kamnik noče mamuta?
Od leta 2008 stoji na dvorišču kioarja Mihe Kača velikanski mamut, visok dobre štiri metre ter dolg skoraj šest metrov in pol. Obljube, da ga bo, odlitega v bron, kamniška občina postavila na primernem kraju in z njim dobila izjemno turistično atrakcijo, pa se vse odtlej izgubljajo v predalih.
Tragična zgodba družine
Družina gospe Valentine je bila nekoč srečna kljub bolezni, hčerkini naglušnosti: denarja ni bilo veliko, a za skromne ljudi in za sproti dovolj. Toda pred petimi leti se je zalomilo: njeni starši jih mečejo na cesto, neutemeljeno so prijavili, da oče zlorablja deklico. Hudo je, pomagajmo!
Petra Majdič je Slovenka leta 2010
Bralci in bralke revije Jana so izglasovali, da je 23. Slovenka leta Petra Majdič, prva dama smučarskega teka.