Obup in stiska družine sta velika, prej prijazno življenje se je spremenilo v veliko negotovost, žalost. Solze tečejo, pomoči ni. Razumevanja, zakaj se vse to dogaja njim, tudi ne. Naglušna deklica, ki potrebuje slušni aparat, je pretrgala stike s starimi starši, ki ne delajo lepo z njenimi starši. Še več. Potem ko je očetu in mami Valentini na pristojnih inštitucijah po prijavi starih staršev, da oče zlorablja hčer, uspelo dokazati, da to ni res, je deklica povedala, da jo je zlorabljal dedek. In pokazala, kako, ter povedala, kje in kdaj. Mama Valentina pravi, da jim socialna delavka in kriminalistka, ki preiskuje zadevo, verjameta, a postopek menda zaradi poznanstva stoji. Valentinini starši jih še vedno mečejo iz stanovanja in hiše.
Metanje iz hiše in zloraba
Valentina in soprog sta se poročila pred petnajstimi leti in sprva živela pri moževih starših, a je bilo tam preveč ljudi, gneča velika, pa so odšli k Valentininim staršem v hišo. »Dali so nam stanovanje, ki je ločeno od njihovega, z darilno pogodbo in do pred petimi leti smo živeli mirno ter složno. Nato pa so se začele prijave na center za socialno delo in policijo o zlorabi devetletne naglušne deklice, ki naj bi jo zagrešil njen oče.« Kakšen šok je bil to za družino, je jasno, a vsako prijavo zlorabe je absolutno treba preveriti. »Morali smo na obe instituciji, zaslišali so nas in po pogovorih ugotovili, da zlorabe ni bilo.« A zakaj bi stari starši naredili nekaj tako krutega, kot je lažna prijava o zlorabi? »Hoteli so doseči, da bi se ločila. A z možem se zelo dobro razumeva in mislim, da je malo takšnih zakonov, kakršnega imava midva: premoženje imava skupno, denar tudi, za otroka skrbiva oba enako in dobro. Res je, da je včasih med tednom delal od jutra do večera v zasebnem podjetju, a ob koncu tedna se je posvečal družini.« Zakaj torej želijo stari starši razdreti družino, ki se dobro razume? »Imam sestro, ki pritiska na starše in hoče naše stanovanje, ker ni sposobna sama živeti. Stanovanje je veliko, dvosobno, za nas dovolj prostorno, a nas hočejo vreči ven.« Zaradi tega so bili na sodišču, saj imata darilno pogodbo, ki resda pred toliko leti ni bila overjena, a na sodišču pravijo, da je veljavna. »Zdaj se dajemo na sodišču, ker nas hočejo vreči na cesto.«
Štirinajstletna hčerka te stvari sprejema izredno težko. »Čeprav pred njo ne govoriva o teh stvareh in ji ne razlagava, ve: otroci so zelo pametni, čuti, dojema. Starih staršev ne mara, ne gre več k njim. Povedala je tudi o obiskih svojega starega očeta, mojega očeta, pri sebi in o zlorabi, ki sta jo potrdili tako socialna delavka kot kriminalistka – nato pa se je postopek ustavil. Zakaj? Zveze!«
Najtežje je preživeti mesec
V tem času se je družini življenje tudi finančno poslabšalo: Valentinin mož je zbolel, priznali so mu invalidnost prve kategorije. Ne more več delati, pri štiriinštiridesetih letih je invalidsko upokojen in prejema 366 evrov invalidske pokojnine. Valentina, stara petintrideset let, je preko občine zaposlena kot družinska pomočnica in prejema 450 evrov dohodka. »S tem denarjem si ne moremo privoščiti najema stanovanja, še šole ne morem plačevati,« razmišlja Valentina naglas in se zaveda, kako hudo je tudi hčerki, ki jo gledajo grdo. »Živimo v začaranem krogu.« Položnic za vodo, elektriko, šolo, komunalo ne morejo plačevati. »Zmanjka nam precej, ker damo zdaj ves denar za odvetnike.
Če vam je Valentinina zgodba sedla v srce in bi ji radi pomagali, jim lahko nakažete pomoč na humanitarno številko, ki jo je Zveza prijateljev mladine Lj. Moste Polje odprla zanjo. TRR; 0201 2002 0297 991 sklic 555.
Več v Jani št. 2
Tekst: Miša Čermak, foto: Šimen Zupančič