Zgodbe

Je Kristina res morila?

Je Kristina res morila?

Jana
12. 5. 2010, 00.00

Starša Kristine Mislej sta prvič spregovorila za javnost

Druženje s trupli

Druženje s trupli

Jana
6. 5. 2010, 14.24

Razstava Bodies Revealed, ki si jo je ta čas mogoče ogledati v Zagrebu, je preizkus vzdržljivosti. Na ogled so namreč postavljena čisto prava človeška telesa oziroma trupla, razgrajena do potankosti in seveda ustrezno preparirana. K začetnemu nelagodju pripomore tudi režeči se mrtvak, olupljen do mišic in z izbuljenimi očmi, ki nas pozdravlja s plakatov. Kot da bi nas izzival, ali si upamo stopiti v svet krvavih secirnic, kjer je človeško telo le še predmet, ki komaj čaka, da ga razkosajo.

Država je kriva za smrt Ljubice

Država je kriva za smrt Ljubice

ALMA M. SEDLAR
4. 5. 2010, 11.38

Mirko Ulčar je tožil državo, ker ta ni pravočasno poskrbela, da bi bil Silvo Plut za zapahi. Tako je 24. februarja 2006 v hiši na Jančah zverinsko umoril njegovo ženo Ljubico. Potem ko je okrožno sodišče v Ljubljani lani razsodilo, da država ni odgovorna za smrt Ljubice Ulčar, a je višje sodišče pred dnevi ugotovilo, da bi država tragedijo vendarle lahko preprečila.

Na ulici ali v kleti?

Na ulici ali v kleti?

Žana Kapetanović
4. 5. 2010, 00.00

Prepričani so, da so najbolj nesrečni in najbolj zapuščeni ljudje na vsem svetu. Petinštiridesetletna mati in njena dva otroka, dvajsetletna hči in šestnajstletni sin, so brez moči obsedeli doma. Čakajo, da jih bodo - ¬ kot se jim je to že nekajkrat zgodilo v teh šestih letih nesrečnega življenja - še enkrat vrgli na cesto.

V pričakovanju izbruha

V pričakovanju izbruha

Tina Nika Snoj
30. 4. 2010, 00.00

Šele ob kaosu v zračnem prometu, ki ga je povzročil islandski vulkan, smo se resno zamislili nad močjo in dolgo roko ognjenih velikanov, ki nas obkrožajo, in nad našo nemočjo pred njimi.

Kdo se boji homeopatije?

Kdo se boji homeopatije?

Žana Kapetanović
29. 4. 2010, 12.42

Čeprav je homeopatija med ljudmi priljubljena, v lekarnah ni na voljo homeopatskih zdravil in zdravniki se še vedno ne smejo ukvarjati z njo. Tudi nova zakonodaja, ki je tik pred sprejetjem, ne bo prinesla izboljšanja.

Na onkologiji spet vre

Na onkologiji spet vre

Jana
26. 4. 2010, 14.00

Delovni čas zdravstvenega osebja na OI se bo podaljšal, že tako preutrujeni zdravniki pa naj bi kljub temu lahko pregledali samo omejeno število bolnikov.

Invalidi obtičali na Finskem

Invalidi obtičali na Finskem

ALMA M. SEDLAR
26. 4. 2010, 10.33

Med tistimi, ki so v preteklih dneh zaradi zaprtja zračnega prometa doživljali pravo agonijo, je tudi skupina dijakov Centra za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje (CIRIUS) iz Kamnika. Sredi aprila so se odpravili na 14-dnevno mednarodno izmenjavo v mesto Oulu na severu Finske. Zapletlo se je že na poti tja, saj so jim med letom Benetke - Riga - Oulu pokvarili dva invalidska vozička. Po nekaj dneh na Finskem so izvedeli za izbruh vulkana. In živčna vojna se je začela.

Vojna za koroške gozdove

Vojna za koroške gozdove

MARIJA ŠELEK, marija.selek@delo-revije.si
20. 4. 2010, 00.00

Na Riflovem vrhu nad Prevaljami so lani poleti odkrili takrat še neznane škodljivce, ki so napadali smreke. Zdaj vedo, da so to ose zapredkarice. Te so se izjemno namnožile in po zadnjih ugotovitvah je ogroženih 100 hektarov gozdov - območje, ki bi ga lahko primerjali s 150 nogometnimi igrišči.

Ko izgubiš službo, izgubiš vse

Ko izgubiš službo, izgubiš vse

Marija Šelek, marija.selek@delo-revije.si
14. 4. 2010, 00.00

Pred kratkim smo brali zgodbo o Tržičanu, ki že skoraj leto dni živi v avtomobilu, v Jani smo pred tremi leti poročali o štiričlanski družini z Obale, katere edino zatočišče je bil avto, prav tako se je v njem znašel Celjan brez stanovanja. Čedalje jasneje je, da to niso osamljene zgodbe. Zgolj na območju občine Piran smo izvedeli kar za tri. Življenje v avtu postaja realnost.

Pokojnine bodo zelo nizke!

Pokojnine bodo zelo nizke!

Jana
13. 4. 2010, 00.00

Ste vedeli, da z varčevanjem v pokojninskih stebrih prejmete ob upokojitvi manj denarja, kot ste ga vložili?

Postaja šola privilegij?

Postaja šola privilegij?

MARIJA ŠELEK, marija.selek@delo-revije.si
7. 4. 2010, 00.00

Osnovna šola je po slovenski ustavi obvezna in samo na papirju brezplačna. Sedenje v šoli in poslušanje učiteljice že, kulturni, športni, naravoslovni dnevi in šole v naravi pa se plačujejo, saj sodijo v tako imenovani nadstandard. Starši jokajo zaradi dolgov tudi v šolskih računovodstvih.

Vsi obrazi krize

Vsi obrazi krize

Žana Kapetanović
6. 4. 2010, 00.00

Recesija se je razbohotila, njene posledice so več kot vidne in pri marsikom ni ogrožen samo njegov osebni dohodek, temveč je načeto njegovo človeško dostojanstvo. Nekateri se poskušajo znajti, kakor vedo in znajo, drugi propadajo, tretjim je težko, a nočejo tarnati. Vsi upajo, da bo bolje. Tudi mi.

Maturantski plesi

Maturantski plesi

MARIJA ŠELEK, marija.selek@delo-revije.si
4. 4. 2010, 00.00

Maturantski ples se nekaterim zdi najlepši, simboličen konec srednje šole, drugim nepotreben balast, skoraj vsi starši maturantov pa se strinjajo, da precej obremeni družinski proračun. Manj kot 300 evrov štiričlanske družine pač ne bo stal.

Je res zakleta?

Je res zakleta?

Žana Kapetanović
31. 3. 2010, 00.00

Življenje piše neverjetne zgodbe. Takšna je tudi Marijina. Zgodba s strašnimi zapleti in žalostnimi razpleti. V želji, da bi dosegla najboljše, je padala v čedalje hujše težave. Trkala je na številna vrata, pa ne, da bi prosila za pomoč, temveč ker je iskala zaposlitev. Prijela je za vsako delo, da je lahko kot samohranilka prehranila tri otroke. Zdaj ne vidi več izhoda.

Kupiti ali počakati?

Kupiti ali počakati?

Renata Ucman
28. 3. 2010, 00.00

Kupiti stanovanje ali ne, je pravi trenutek ali se splača počakati? Bodo cene (še) padale? Je pametno najeti posojilo, saj se obrestne mere višajo? Za nasvete smo povprašali naše izkušene ekonomiste, ki pravijo, da kupci ne smejo pograbiti prvih »cenovnih bombončkov« in naj z nakupom raje počakajo še kakšen mesec. Za mnenje smo povprašali znana ekonomista dr. Maksa Tajnikarja in dr. Tineta Stanovnika z Ekonomske fakultete UL.

Gensko spremenjen krompir

Gensko spremenjen krompir

Jana
26. 3. 2010, 12.37

Doslej je bilo videti, da se Evropa uspešno bojuje s pritiski za uvedbo gensko spremenjenih kultur, zdaj pa je odobrila gensko spremenjen krompir. V Bruslju so zatrdili, da je vse preverjeno in varno, kritiki pa so odločitev imenovali za sramotno in šokantno, češ da je škodljiva za zdravje ljudi.

Nič več strupenih ponev

Nič več strupenih ponev

Tina Nika Snoj
26. 3. 2010, 00.00

Zadnje čase smo lahko brali, da se bodo leta 2015 ukinili proizvodnjo teflona, saj naj bi bil strupen. Se torej vračamo v kameno dobo kuhinje, ko smo morali štedilnik neprestano nadzorovati?

Mi smo ljudje, ne stroji!

Mi smo ljudje, ne stroji!

MARIJA ŠELEK, marija.selek@delo-revije.si
26. 3. 2010, 00.00

Po lanskih podatkih dela v Sloveniji več kot 40.000 delavcev iz Bosne in Hercegovine. Med njimi je tudi Armin Salihović. V življenju je delal že marsikaj, a razočaranje, kakršno je zaradi izkoriščanja tujih delavcev izkusil v petih letih na slovenskih gradbiščih, je njegov najbolj boleč spomin.

Brez bolniške pri Podjetniku leta

Brez bolniške pri Podjetniku leta

ALMA M. SEDLAR
23. 3. 2010, 00.00

Pred dnevi smo v enem od dnevnikov brali o uspešnem podjetju Bisol iz Prebolda. Njegov lastnik, dr. Uroš Merc (lani je bil razglašen za Podjetnika leta 2009), se je pohvalil, da imajo kar 130 zaposlenih, katerih povprečna plača je 1200 evrov. Na vprašanje, kako jim uspeva rasti hitreje od trga, je odgovoril, da »znajo izkoristiti priložnosti«. Da je to nadvse res (kot je seveda res tudi, da še zdaleč niso edini!), govori zgodba delavke, ki je v Bisolu novembra lani začela delati v sklopu evropskega programa usposabljanja na delovnem mestu, ki poteka pod okriljem zavoda za zaposlovanje. Po mesecu dni se je pri delu huje poškodovala. Stroj ji je stisnil kazalec na desni roki. Pri tem je ostala ne le brez dela in brez večine drugih socialnih pravic, temveč tudi brez bolniške.

Duhovnost kot tržna niša

Duhovnost kot tržna niša

Žana Kapetanović
22. 3. 2010, 11.11

Svetovna gospodarska kriza je zamajala naš temeljni občutek varnosti. Zdaj se zdi, da ji bodo sledile še ekološka, podnebna in moralno-etična kriza. Preplašeni človek na vse mogoče načine išče oporo, pomoč, odgovore, smisel in upanje. Tudi v knjigah za samopomoč.

Zakaj vaš otrok ne spi?

Zakaj vaš otrok ne spi?

Tina Nika Snoj
20. 3. 2010, 00.00

Motnje spanja ima vsak četrti otrok. Nekatere so tudi smrtno nevarne.

Trgovina s krvjo

Trgovina s krvjo

Tina Nika Snoj
19. 3. 2010, 00.00

Avstrijski nakupovalni center Slovence vabi k darovanju krvi za 22 evrov, ki jih lahko zapravijo v bližnjih trgovinah. Bomo zdaj kruh plačevali skrvjo, se sprašujejo nekateri.

Z dieto pozdravila artritis

Z dieto pozdravila artritis

Jana
18. 3. 2010, 20.27

Irena Demšar iz Ljubljane, mama dveh otrok in rekreativna tekačica, je imela hude zdravstvene težave z reaktivnim artritisom. Za uradno zdravljenje z zdravili se ni hotela odločiti. Za svoja močno boleča in otekla kolena je iskala drugo rešitev. Našla jo je v knjigi Zdravniško preizkušeno domače zdravljenje artritisa, ki jo je napisal revmatolog in internist dr. Giraud W. Campbell. Z njegovo prečiščevalno dieto si je odpravila vse neprijetne znake bolezni. Odtlej je zdrava.

Kaj se dogaja na nebu?

Kaj se dogaja na nebu?

Katja Melik
18. 3. 2010, 00.00

Veliko ljudi po vsem svetu že nekaj let sumničavo opazuje črte, ki jih na nebu izrišejo izpusti številnih letal. Glasno namigujejo, da so koprenasti oblaki, ki nastanejo za njimi, posledica načrtnega spuščanja nevarnih in neznanih kemikalij v ozračje, s katerimi naj bi preprečili pregrevanje zemlje, po drugi strani pa imajo menda različne usodne posledice za zdravje ljudi. Toda stroka to teorijo z argumenti odločno zavrača.