Zgodbe

Narod bo zdrav, vlada pa..

Narod bo zdrav, vlada pa...

Jana
28. 12. 2010, 00.00

Mišo Molk, Natašo Pirc Musar in Svetlano Slapšak, tri pametne in razsodne ženske smo poprosili, naj nam, vsaka po svoje, skušajo napovedati našo skupno prihodnost.

Medvrstniško nasilje v Celju

Medvrstniško nasilje v Celju

ALMA M. SEDLAR
21. 12. 2010, 10.56

Med mladostniki in starši v Celju vre. Pred dnevi sta se tam na dveh srednjih šolah drug za drugim zgodila dva hujša fizična napada. Najprej so dijaki ene od šol hudo pretepli dijaka druge šole in mu zlomili nos. Le dan pozneje je skupina nasilnežev kar med poukom vdrla v razred, zvlekla enega od fantov ven in ga do nezavesti pretepla.

Kam gre ta država?

Kam gre ta država?

Jana
15. 12. 2010, 00.00

Dr. Janez Šušteršič je ekonomist barvite, jasne in z razumljivimi prispodobami podkrepljene govorice. . Danes je izredni profesor na fakulteti za menedžment Koper in na dveh zasebnih fakultetah kritični govorec, ki namesto državljanske nepokorščine priporoča državljansko pokončnost, namesto uklonitve neformalnim pritiskom, priporočilom in pogojevanju iz političnih vrst pa preproste besede: »Pojdite se solit!«

Najstarejša gasilka

Najstarejša gasilka

Jana
15. 12. 2010, 00.00

Sonja Papež, najstarejša aktivna slovenska gasilka, ki s sotekmovalkami pobira državne pokale in priznanja kot za stavo, je v svojem življenju doživela marsikaj, a vedno, ko je mislila, da jo bo strlo, jo je reševalo delo in njej ljubi ljudje.

Zida Zidar svoj poraz?

Zida Zidar svoj poraz?

Žana Kapetanović
14. 12. 2010, 00.00

Zdi se, da se ima dvainsedemdesetletni Ivan Zidar, predsednik uprave SCT - gradbenega velikana, ki mu napovedujejo podoben konec, kot ga je doživel Vegrad - , še vedno za neuničljivega in nenadomestljivega. Leta so pustila sledi na njegovem telesu in govoru, on pa se še vedno postavlja kot mladenič. Nesrečni dogodki, ki zadnja leta spremljajo tako njega kot SCT, očitno dajejo le še nov zagon njegovi diktatorski osornosti, ki je ni nikoli poskušal zanikati.

Zimska snežna norišnica

Zimska snežna norišnica

Simona Furlan
10. 12. 2010, 16.18

Po prometnem kolapsu, ki se je zaradi sneženja zgodil zadnji petek v novembru, in strahotni nesreči dan pozneje na dolenjski avtocesti se vrstijo razprave o tem, kako bi bilo vse to mogoče preprečiti. Kaj je bilo vzrok. Kdo je odgovoren.

Koledar, tudi vaš dar

Koledar, tudi vaš dar

Žana Kapetanović
9. 12. 2010, 00.00

Otroci iz vse Slovenije se zaradi različnih bolezni ali poškodb že vrsto let vključujejo v programe na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Republike Slovenije URI SOČA.Nekaj gibalnih dejavnosti, ki jih razvijajo in spodbujajo med rehabilitacijo v Soči in v okviru društva KROS, je predstavljenih v letošnjem koledarju Arneja Hodaliča DVA OBRAZA NAŠEGA SVETA.

Kdo je zlorabil deklico?

Kdo je zlorabil deklico?

Tina Horvat
7. 12. 2010, 17.03

Šokantna druga plat zgodbe o domnevno zlorabljeni deklici iz Koroške. Dekličina mama zatrjuje, da je največja zloraba, da je nekdanji partner izpostavil otroka medijem.

Nam preti vesoljski potres?

Nam preti vesoljski potres?

Renata Ucman
7. 12. 2010, 09.31

Že dolgo je znano, da smo na Zemlji močno odvisni od Sonca. A nedavno so odkrili, da tok delcev s Sonca, t. i. Sončev veter, povzroči celo nihanje Zemljinega magnetnega polja. Ta zanimivi, a doslej neznani pojav v vesolju so poimenovali vesoljski potres. Kako vpliva na življenje na našem planetu? Doc. dr. Andreja Gomboc, doktorica astrofizike s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, pravi, da lahko povzroči motnje v satelitskih komunikacijah, denimo GPS, in v električnih omrežjih. Na ARSO so pojasnili, da ga seizmološki inštrumenti kljub vsemu ne zaznavajo.

Alternativa pri živalih

Alternativa pri živalih

Jana
1. 12. 2010, 00.00

nekateri veterinarji tudi pri nas že pomagajo živalim z alternativnimi metodami. Domačega pasjega ljubljenčka Anje Murovec so mučile alergije in vnetje ušes, šele z alternativnim zdravljenjem in pravilno prehrano je postal kuža zdrav!

Svoj dom za penzijo?

Svoj dom za penzijo?

Jana
24. 11. 2010, 00.15

Prihaja čas, ko bomo morali prodati svoje nepremičnine, da si bomo polepšali starost. Glede na to, da smo nanje že kar malo preveč navezani, se obetajo grde zgodbe.

Nasvidenje, Liffe

Nasvidenje, Liffe

Jelka Sežun
22. 11. 2010, 11.46

Vsega je konec. Ampak le za eno leto. 21. Liffe se je poslovil, ampak slej ko prej bo spet november in z njim nov festival. O starem pa vse dobro: pokazali so 117 filmov (od tega 21 kratkih) na 281 projekcijah, jih 65 razprodali, od vsega hudega je hitre smrti umrl en projektor, v promet so spravili 47.500 vstopnic in potem razdelili nagrade. Lahko od festivala pričakujete še več? Niti ne.

Zdravilna aloja

Zdravilna aloja

Jana
17. 11. 2010, 00.00

Alojo so stari Egipčani imenovali rastlina nesmrtnosti, strokovnjaki pa jo imenujejo zdravnik enaindvajsetega stoletja. napitek iz aloje, medu in malo žganja, ki izboljšuje imunski sistem, si lahko pripravimo sami.

En hribček bi kupil

En hribček bi kupil

Simona Furlan
12. 11. 2010, 15.25

Pri Marku Cvelbarju iz vinske kleti Bajnof, kjer so lani pridelali kralja cvička, smo začeli naše kratko popotovanje po cvičkovi deželi, kjer se tako kot drugod v Sloveniji te dni z vso dušo ter srcem posvečajo martinovanju.

So naše igralnice varne?

So naše igralnice varne?

Jana
12. 11. 2010, 00.00

Sosednjo Hrvaško je pred kratkim pretresla tragična novica o smrti petletnega dečka, ki se je ponesrečil v igralnici Čarobni grad, v lasti znanega hrvaškega košarkarja Nikole Vujičića. Vse naj bi se zgodilo v pičlih tridesetih sekundah in kljub hitremu posredovanju prisotnih otroku ni bilo več pomoči. Umrl naj bi zaradi zadušitve. Medtem ko pri sosedih preiskava še poteka, so se številni starši začeli spraševati o varnosti v otroških igralnicah.

Pozor, moški za volanom!

Pozor, moški za volanom!

Jana
11. 11. 2010, 10.06

Najnovejša mednarodna razziskava o (ne)varnosti na evropskih cestah je pokazala precej klavrno stanje.

Referendumi v neskončnost

Referendumi v neskončnost

Jana
10. 11. 2010, 00.00

Dvanajstega decembra se bo zgodil že štirinajsti referendum naše mlade države. O teh vprašanjih so zdravorazumsko in kritično razmišljali Vlasta Nussdorfer, Jure Robežnik, Neža Maurer, Boris Kobal, Miša Molk, Feri Lainšček, Gašper Tič, Ciril Zlobec in Miro Cerar.

Dušan Papež premagal raka

Dušan Papež premagal raka

Jana
9. 11. 2010, 00.00

Dušan Papež, humanitarec iz Kamnika, ustanovitelju Kluba gorskih tekačev Papež in organizatorju teka na Grintovec, ni prizanašalo: pred štirimi leti ga je zadela največja preizkušnja: rak na hrustancu noge.

Endometrioza, bolezen žensk

Endometrioza, bolezen žensk

Jana
9. 11. 2010, 00.00

Endometriozo, bolezen žensk, ki ima v Evropi diagnosticirano štirinajst milijonov žensk, je ena najpogostejših v reproduktivnem obdobju žensk.

MIšo Alkalaj o podnebju

MIšo Alkalaj o podnebju

Renata Ucman
7. 11. 2010, 10.09

Zaradi rekordnega števila naravnih nesreč v zadnjem času se krešejo vroče razprave, ali jih je povzročil človek ali narava. Imajo prav klimatologi in so njihove črne napovedi resne ali pa je narava muhasta, kar je pokazala neštetokrat v zgodovini, ko toplogrednih plinov še niso poznali? Mag. Mišo Alkalaj, vodja Centra za mrežno infrastrukturo na Institutu Jožef Stefan v Ljubljani in avtor nove knjige Podnebna prevara, v marsičem nasprotuje trditvam, da se planet segreva zaradi toplogrednih plinov; trdi, da je to naraven pojav, da je Zemlja v preteklosti imela še toplejša obdobja, da se ledeniki ne topijo, ampak postajajo večji - ¦ Zmote?

Označite izdelke brez GSO!

Označite izdelke brez GSO!

Renata Ucman
7. 11. 2010, 09.58

V prejšnji številki smo pisali, da se na policah držav Evropske unije, torej tudi pri nas, že pojavljajo živila z gensko spremenjenimi organizmi (GSO). Ker živil živalskega izvora z GSO ni treba označevati, prav tako ne drugih prehranskih izdelkov, ki vsebujejo manj kot 0,9 gensko spremenjenih sestavin, se jim kupec nima možnosti izogniti. So si pa potrošniki v Avstriji, Nemčiji in Franciji že izborili možnost izbire in so dober zgled: zahtevajo, da proizvajalci, ki GSO ne uporabljajo, prostovoljno označujejo živilske izdelke z oznako brez GSO! V letu 2009 se je v EU prodaja mesnih in mlečnih izdelkov z oznako brez GSO povečala kar za 67 odstotkov! O tem smo se pogovarjali z izred. prof. dr. Martino Bavec s katedre za ekološko kmetijstvo, pridelovanje poljščin in vrtnarstvo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru.

Juul  o katastrofalni vzgoji

Juul o katastrofalni vzgoji

Jana
5. 11. 2010, 14.31

Najstnika ne moremo spremeniti, spremenimo lahko le sebe, trdi danski družinski terapevt, predavatelj in avtor uspešnice Kompetentni otrok.

Kdo je dr

Kdo je dr. Peter Bossman?

Jana
2. 11. 2010, 10.00

Dr. Peter Bossman, specialist družinske medicine, oče slovenskega zdravljenja odvisnikov od drog, je kandidiral za piranskega župana, v prvem krogu pometel z vsemi protikandidati in se v drugem krogu postavil ob bok tedanjemu županu. Zmagal je in zaznamoval Slovenijo in svet!

Je vaš otrok varen?

Je vaš otrok varen?

Simona Furlan
26. 10. 2010, 12.57

Slovenska raziskava je nedvoumno potrdila - pri dolgotrajnem sedenju v avtosedežu se tudi pri zdravih donošenih novorojenčkih pojavijo težave z dihanjem, zaradi česar se otrok duši in lahko celo umre.

Tihi sovražnik vsepovsod

Tihi sovražnik vsepovsod

Renata Ucman
26. 10. 2010, 09.12

Na trgovskih policah držav Evropske unije, torej tudi pri nas, se že pojavljajo živila z gensko spremenjenimi organizmi (GSO). Nič nenavadnega, saj so že dolgo dovoljena. Že že, toda navaden potrošnik se jim očitno sploh nima več možnosti izogniti. Prehranski izdelki z manj kot 0,9 odstotka gensko spremenjenih sestavin sploh niso označeni! Z GSO izdelujejo celo sire in jogurte ter tudi inzulin. Poleg tega uvažamo že kar okoli 80 odstotkov gensko spremenjene soje, večinoma v krmi za živali. In kadar kupujemo meso slovenskega izvora, ne vemo, da so živali pitali z njo, saj to nikjer ne piše. Navkljub vsem opozorilom znanstvenikov, da je to lahko tvegano za zdravje ljudi in okolje, so se GSO tiho prikradli vsepovsod! O tej vroči problematiki smo se pogovarjali z Anamarijo Slabe, strokovnim vodjo Inštituta za trajnostni razvoj.