Brazilsko feniranje je obraten frizerski postopek od že davno preživete »trajne«, saj gre pri tem za ravnanje naravno valovitih las. Najbolj znane izdelke za brazilsko glajenje, na primer Brazilian Blowout, v ZDA oglašujejo kot najbolj inovativen in učinkovit postopek glajenja las na svetu. Z uporabo superhranilnih snovi in kombinacijo polimerov naj bi ustvaril čvrsto proteinsko oblogo okrog vsakega lasu in tako preprečil kodranje. Lasje naj bi bili po terapiji Brazilian Blowout popolnoma gladki, zdravi, brez kodrov in bleščeče sijoči. In to v samo 90 minutah, držalo pa naj bi kar 12 tednov!
Desetkrat več formaldehida od dovoljene meje. Seveda se je »čudežno« ravnanje las iz ZDA zelo kmalu preselilo tudi v Evropo, a uporaba je tukaj vseeno manj množična, saj Evropejke po naravi nismo tako skodrane, kot so Brazilke ter Latino- in Afroameričanke. Vendar pa se je že kmalu po začetnem navdušenju nad čudežno in edinstveno tehniko izkazalo, da je v izdelkih, ki po zagotovilih proizvajalca naj ne bi vsebovali agresivnih kemikalij in formaldehida, veliko preveč strupenega formaldehida (od 6,3 do 11,8 odstotkov) od dovoljene vsebnosti, to je 0,2 odstotka. Afera je izbruhnila po tem, ko je frizerka iz Oregona inšpekciji prijavila, da pri brazilskem feniranju težko diha, krvavi iz nosu in se ji solzijo oči.
Testiranja izdelkov za brazilsko feniranje v ZDA so pokazala, da samo trije manjši proizvajalci ne uporabljajo prevelikih količin formaldehida, večina izdelkov pa je tudi do desetkrat bolj strupena od dovoljene meje.
Kako pa kaj pri nas? Brazilsko feniranje pri nas ni tako priljubljeno kot v ZDA in Braziliji. Mnogo frizerjev, ki smo jih poklicali po telefonu, ga sploh ne pozna, nekateri imajo odklonilen odnos. V salonih Mitja preparatov za brazilsko feniranje ne uporabljajo, ker »rezultati niso obstojni in učinkoviti in ker so škodljivi za zdravje strank in frizerjev. Po nanosu preparata in po feniranju na najmočnejši stopnji je treba pri brazilskem feniranju vsak pramen po prečkah in po celotni dolžini las še osemkrat zlikati, da se preparat učvrsti in zapre v las. Ta postopek pa je zelo nevaren za las in za lasišče, zato ga v naših salonih odsvetujemo in predlagamo klasično likanje in feniranje,« je povedal direktor Mitja Tavčar.
Stevo trdi, da ni škodljivo. Frizerski mojster Stevo Pavlovič (saloni Stevo) bo med prvimi v Sloveniji, ki bo ravnal lase po brazilski metodi, in pri tem seveda zagotavlja, da se bo odločil za izdelke, narejene na osnovi naravnega keratina in ki vsebujejo formaldehid samo v dovoljenih mejah. »Nisem kemik, a načeloma gredo vsi izdelki frizerske in kozmetične industrije, ki jih uporabljamo v Sloveniji, skozi zelo stroge postopke registracije, zato trdim, da ne morejo biti škodljivi. Vse to v zvezi s formaldehidom je veliko pretiravanje, saj gre za tako majhne količine, da ne morejo biti zdravju škodljive. Formaldehid je povsod okoli nas, in če si enkrat v štirih mesecih v dovoljenih količinah daš poravnati lase z izdelkom, ki vsebuje 0,2 % te snovi, ne more biti strupeno. Se pa absolutno strinjam, da morajo biti ljudje previdni in ne smejo pretiravati pri nanašanju vseh mogočih agresivnih sredstev in vse te kemije, ki je v izdelkih, na svoje lase in tudi sicer na telo in vanj.«
Več v Jani št. 6, 1. 2. 2011
Tekst: TINA HORVAT, tina.horvat@delo-revije.si