Pravilo 5P: skrivnost zdrave kože je v nanosu izdelkov
Aktivne sestavine v kozmetiki lahko čudežno negujejo kožo – a le, če jih znamo pravilno izbrati in uporabljati. Pravilo 5P nam pri tem pomaga.

Retinoidi, vitamin C, antioksidanti, alfa hidroksi kisline in še in še. V kozmetičnih izdelkih je vedno več aktivnih sestavin, ki lahko naši koži zelo koristijo. Ali pa tudi ne. Vse je odvisno od tega, ali jih znamo pravilno izbrati in uporabljati. Da bi nam bilo lažje, nam Tajka Selan, kozmetologinja in industrijska farmacevtka, ter Tika Hribar, poznavalka nege kože, v knjigi Živjo, lepa koža (založba Vida) predlagata, da upoštevamo pravilo 5P.
S čedalje večjim povpraševanjem po naprednih kozmetičnih izdelkih se razvijajo tudi vedno nove aktivne sestavine, ki pa še niso dobro raziskane in o njihovi učinkovitosti še ne vemo kaj dosti, opažata odlični poznavalki kozmetičnega sveta in ponudbe. V knjigi omenita, da vendarle obstaja tudi zajeten kupček stalnih in dobro preverjenih aktivnih sestavin, o katerih so bile narejene številne znanstvene raziskave. To so predvsem različne oblike vitaminov A, B3 in C v kozmetiki ter najrazličnejše oblike hidroksi kislin. Vseeno pa tudi njihovo uvajanje najprej zahteva urejeno osnovno nego kože. »Ob prehitrem uvajanju, poseganju po (pre)visokih koncentracijah ali nespametnem kombiniranju različnih aktivov se lahko poškoduje kožna pregrada, ki se nato kaže kot občutljivost, občutek zategovanja, suhost kože in drobno luščenje,« opozarja Tajka Selan, ki se je v izogib tovrstnim težavam spomnila prav posebnega pravila 5P.
Počasi!
»Nega kože je nekaj, kar bo večina med nami prakticirala vse življenje. Zato ni nobene potrebe, da se v njeno uporabo zaženemo tako hitro kot Usain Bolt, ki je pravkar slišal pok pištole na startnem mestu za tek na 100 metrov. Raje se obnašajmo, kot da smo se pravkar podali na 42-kilometrski maraton – vseh adutov pač ne moremo pokazati že takoj na začetku. To imejmo v mislih, ko začnemo z uvajanjem aktivnih sestavin v svojo nego kože. Začnimo počasi, z uvajanjem ene izbrane aktivne sestavine, ki se nam zdi najprimernejša za našo problematiko. Če želimo spodbuditi sintezo kolagena v koži (preprečevati staranje), so za to primerna izbira retinoidi, alfa hidroksi kisline (AHA) ali vitamin C. Če želimo protivnetni učinek, poskusimo z niacinamidom ali azelaično kislino. Za zaščito kože pred oksidativnim stresom pa se najbolje obnesejo antioksidanti, niacinamid ali retinoidi. Izberite eno in ob njenem uvajanju prilagajajte tempo enako kot tekači med maratonom. Če bo za začetek aktivna sestavina na urniku dvakrat ali trikrat tedensko, bo to že popolnoma dovolj.«
Postopoma
»Nihče ne začne maratona s sprintom. In tudi pri negi kože to ni priporočljivo. Aktivne sestavine uvajamo postopoma. Najprej začnemo z začetniškim odmerkom, ki ga potem lahko postopoma večamo glede na potrebe in toleranco kože. S tem odmerkom aktivno sestavino uvajamo od dva do tri tedne, nato pa ponovno preverimo stanje svoje kože – so se v času uvajanja pojavile kakšne neželene reakcije, kot so občutljivost kože, pretirana suhost ali občutek zategovanja? Če ob uvajanju ni bilo nobene posebnosti, lahko postopoma povečamo pogostost uporabe.« Tajka svetuje, da se pogostost poveča za eno enoto tedensko, torej s trikrat na štirikrat tedensko, nato pa spet preverimo, kako je to vplivalo na kožo. Če opazite neželene reakcije, to pomeni, da očitno še niste pripravljeni na povečanje. V takih primerih je smiselno zmanjšati pogostost uporabe.
Previdno
»Med tekom tekači pazijo in gledajo pod svoje noge. Tudi vi morate gledati, toda ne pod noge, ampak na svojo kožo. Previdnost narekuje, naj nego ustrezno prilagodimo izbrani aktivni sestavini – če vemo, da lahko uvajanje določenega aktiva povzroča bolj suho kožo, po potrebi uvedemo dodatno vlaženje. Prav tako čim manj eksperimentirajmo s kombinacijami aktivov. Popularno brezglavo testiranje in plastenje vseh mogočih aktivnih sestavin v kozmetiki odsvetujeta. »Številne namreč pokrivajo relativno podobne spektre kožnih problematik, zato ne potrebujete vseh. Za začetek bo najbolje, da se odločite za eno ali dve aktivni sestavini, ki se zdita najprimernejši za vas, potem pa jima dajte dovolj časa, da pokažeta svoj učinek.«
Potrpežljivo
»Ko začnemo z maratonom, se zavedamo, da ciljne črte še nekaj časa ne bomo zagledali. In enako je pri rezultatih z aktivnimi sestavinami. Vsaka potrebuje določen čas, da se pokažejo njeni učinki, največkrat pa govorimo o vsaj treh do šestih mesecih dosledne uporabe, preden bomo lahko ocenili njene učinke. Nekateri bodo vidni prej, drugi kasneje.« Če se ukvarjate predvsem s preventivo in želite zgolj ohraniti lep videz kože, potem drastičnih sprememb v nekaj mesecih ni mogoče pričakovati: »Se bodo pa obrestovale čez nekaj mesecev ali let.«
Poslušajte svojo kožo
»Najpomembnejše pravilo pri negi kože, ki vam ga ne bo nihče povedal, meni pa se zdi, da ga moram še dodatno izpostaviti,« nadaljuje Tajka, »je, da samo vsak zase najbolje ve, kaj ustreza njegovi koži, zato se jo moramo naučiti poslušati in opazovati.« Morda bo neka aktivna sestavina na papirju in po sestavi ogromno obetala, na naši koži pa tega ne bo videti. »Morda povsod berete, da so retinoidi primerni za vsakodnevno uporabo, vi pa jih ne morete uporabljati več kot trikrat tedensko z najnižjo koncentracijo. Veste kaj? Ne sekirajte se! Pač ta aktivna sestavina ni za vas. Raje še enkrat preverite, kaj potrebuje vaša koža, in poiščite kakšno drugo, ki bo delala za vas. Pravilno dodelana nega z aktivnimi sestavinami lahko prinese čudovite rezultate, ne povzroča pa čudežev. Čeprav številni aktivi spodbujajo nastajanje kolagena, ne brišejo gub. In posvetlitvene učinkovine niso radirka za pigmentne madeže. Absolutno pa lahko pomagajo izboljšati stanje kože.«
Retinoidi, kraljeva družina za kožo
Retinoidi so različne oblike vitamina A v kozmetiki, ki se ponašajo s slovesom kraljevske nege. »Sprva so bili namenjeni zdravljenju aken, nato pa so znanstveniki s pomočjo raziskav ugotovili, da se odlično obnesejo tudi pri upočasnjevanju staranja kože. Celicam znajo ukazati, naj se lepo obnašajo, in so zato učinkoviti pri kopici težav, kot so akne, uvelost, gubice, madeži, široke pore ... Učinkovito spodbujajo obnovo celic, kar izboljša teksturo, poenoti ten, zmanjša mašenje por in s tem pojavnost aken. Regulirajo tudi izločanje sebuma. Spodbujajo nastanek novega kolagena in elastina, kožo odebelijo, da je bolj čvrsta in mladostna. So tudi močni antioksidanti. Za zdaj jim druge sestavinske družine težko sledijo s stališča vidnih in konkretnih učinkov na koži. Niso pa vsi člani iz te družine enako učinkoviti, saj imajo različne oblike tudi nekoliko različno izražene učinke,« nas pouči Tika. »Kraljica te družine je retinojska kislina, ki ima najučinkovitejši vpliv na kožo, a je prepovedana za uporabo v kozmetični industriji. Dostopna je zgolj kot zdravilo, ki ga lahko ob določenih stanjih kože predpiše samo specialist.« V kozmetiki se medtem uporabljajo njeni derivati (preoblikovane spojine z izboljšano stabilnostjo). »Princ retinaldehid ali retinal postane učinkovit, ko se v koži spremeni v retinojsko kislino, torej potrebuje en pretvorbeni korak, če želimo učinke. Kraljevi vnuk retinol se mora najprej spremeniti v retinal in nato še retinojsko kislino, da si lahko obetamo učinke. Kraljevi pravnuki retinil estri pa predstavljajo blažje oblike, ki imajo večinoma zgolj antioksidativni učinek in so bolj za okras, zato jih ne uvrščamo med močne aktive. Prinašajo torej manj rezultatov, a tudi manj stranskih učinkov, kot je draženje kože, če z njihovo uporabo pretiravamo.« In še en koristen nasvet: »Retinoidi so občutljivi za svetlobo, zato v stiku z njo razpadajo, kar pomeni, da od nanosa zjutraj ne bomo imeli pričakovanega učinka. Retinoide v kozmetiki tako zmeraj uporabljamo v večernem delu nege, kot prvi korak po čiščenju. Njihova uporaba se odsvetuje v času nosečnosti.«
Superzvezda vitamin B3
Vitamin B3 v kozmetiki najdemo pod imenom niacinamid. »Namenjen je odpravljanju povečanih por, neenakomernega tena kože in drobnih linij. Hkrati pomaga zmanjšati škodo, ki jo povzročajo radikali. Čeprav mu ne posvečamo toliko pozornosti kot vitaminu A, je odlična sestavina, ki kožo osveži in učinkuje tako proti staranju kot proti nečistočam. Ohranja zdravo kožno bariero in ščiti kožo pred zunanjimi dejavniki. Njegova najboljša lastnost je, da je kljub učinkovitemu izboljševanju teksture kože nevtralen aktiv z malo stranskimi učinki, saj kožo tudi pomirja, zmanjša vnetja in blaži rdečico.«
Od vitamina C ima lahko koristi prav vsaka koža
»Čeprav vitamin C učinkuje kot močen antioksidant, je obenem učinkovit pri fotopoškodbah zaradi UV-sevanja in nujen za sintezo kolagena, proteina, ki je odgovoren za boljši tonus in čvrstost kože. Prav tako pospešuje celjenje poškodb na koži in ima posvetljevalne učinke, zato je pomembno orodje pri zmanjševanju hiperpigmentacij. Vitamin C je odlično dopolnilo zaščitnim kremam, ker pomaga kožo ščititi pred fotostaranjem. Spada med sestavine, od katerih ima lahko koristi vsaka koža, predvsem s stališča preventive, boja proti staranju in posvetljevanja madežev. Največ znanstvene podpore o dejanski učinkovitosti v kozmetiki ima oblika, ki jo boste med sestavinami našli pod imenom L-askorbinska kislin (LAA, angleško L-Asorbic Acid).«
Objavljeno v reviji Jana, št. 29, 22. julij 2025.
Revija je na voljo tudi v spletni trafiki.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
