Zgodbe

Urednik Neurje.si, o ekstremnem vremenu

RENATA UCMAN
12. 6. 2024, 07.00
Posodobljeno: 12. 6. 2024, 09.22
Deli članek:

Po Sloveniji in tudi po več drugih državah v Evropi številne težave povzročajo močne nevihte z ogromnimi količinami padavin ter posledično uničujoče poplave. Leon Hardi, odgovorni urednik spletne strani Neurje.si, pravi, da na razvoj takih ekstremnih dogodkov močno vplivata nenavadno toplejše morje in ozračje. Pravi še, da bodo plohe in nevihte do konca junija zelo pogoste, nato pa glede na vremenske vzorce pričakuje vroče in bolj suho poletje.

revija Jana
Od kod ves ta dež?

»Spomin na lanske uničujoče poplave je še zmeraj zelo živ, zato smo toliko bolj pozorni,« pravi Leon Hardi. Na spletni strani Neurje.si vsak dan svoje številne sledilce obveščajo o vremenskih dogodkih in podnebnih spremembah, ki nam prinašajo številne vremenske ekstreme, tudi močne nevihte z obilnimi padavinami.»Po Evropi je sprememba povprečne temperature znašala okoli eno stopinje Celzija, v Sloveniji pa se je dvignila za kar okoli dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo. Tudi morje je nenavadno toplejše, kar prinaša več vlage in energije za razvoj močnih neurij v naši neposredni okolici. Vsaka tovrstna temperaturna sprememba zelo vpliva na potek in razvoj ekstremnih vremenskih dogodkov in vsaka sprememba temperature na višini drastično vpliva na razvoj dejavnikov pri 'nas spodaj'.«

Osebni arhiv
Leon Hardi, odgovorni urednik spletne strani Neurje.si: »Aplikacijo Neurje smo razvili za obveščanje naših obiskovalcev.«

Prehajamo v La Nino

V zadnjih tednih so tako pri nas kot po Evropi vrsto težav povzročala obilna deževja. Nekdaj maj in junij nista veljala za prav mokra meseca. Kaj je vzrok za tako močne padavine? »Lani smo imeli učinek El Nino, letos pa beležimo prehod v La Nino. Kaj to pomeni? Velik vpliv na vreme po svetu nimajo samo vetrovi, ampak tudi morski tokovi. Pri teh pojavih gre za segrevanje ali ohlajanje zgornjih plasti vode v vzhodnem in srednjem delu Tihega oceana. Pri El Ninu gre za segrevanje, kar pomeni več ekstremov s poplavami ali sušami, pri La Nini pa za ohlajanje ozračja v tem območju, kar skupaj z močnejšim vetrovnim strženom ter posledično prerazporeditvijo zračnih mas in ciklonov vpliva na vreme po Evropi. Lani smo zaradi učinka El Nina beležili silovita neurja in avgustovske poplave. To pomeni, da bi morali letos imeti povsem nasprotne dogodke, česar pa za zdaj še ni moč opaziti, saj je v preteklih dneh močno deževje prizadelo Nemčijo, Italijo, Poljsko in tudi Slovenijo.«  

Poplave v 15 minutah?! 

Nedavno je kratko, a silno deževje povzročilo poplave v občinah Gornja Radgona in Radencih, celo na hrvaškem otoku Krku, v sosednji Italiji je nenadno močno narasla reka Nadiža vzela tri mlada življenja. Kako je mogoče, da v tako kratkem času pade toliko dežja?

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 24, 11. junij, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

božična zvezda na oknu
Sobne rastline

Božično zvezdo zalivajte z vodo sobne temperature

cukrov podcast
Svetovne teme

Cukrov podcast z Borutom Pahorjem o podnebni krizi

noc2
Navdihujoča naveza

Boštjan in Anton Noč – sin in oče, ki sta rojena za čebele

rojstvo, otrok, dojenček
Severna Makedonija

Rodila je pri 61-letih, sinček Petar je zdrav

Rovaniemi
Rovaniemi

V Božičkovi vasi daleč na severu ostali brez snega

novoletna jelka, les
Kreativne ideje

Naj bo praznično drevesce letos nekaj posebnega