Kennedyjevo zdravstveno poročilo pod vprašaj postavlja cepljenje otrok
Komisija pod vodstvom ministra za zdravje ZDA Roberta Kennedyja mlajšega je v četrtek objavila poročilo, ki med razlogi za porast kroničnih bolezni med Američani izpostavlja slabe prehranjevalne navade, predelano hrano in zdravila. Komisijo z imenom Naredimo Ameriko spet zdravo (Maha) je februarja ustanovil predsednik Donald Trump.

Omenjena komisija bo v naslednjih sto dneh izdelala strategijo spopada s kroničnimi boleznimi v ZDA, poročilo pa izpostavlja prioritete nekdanjega demokratskega politika Kennedyja, ki se je lani pridružil Trumpovi predsedniški kampanji in za nagrado dobil položaj ministra za zdravje.
Kennedy je dejal, da gre za ukrepe zdrave pameti, ki jih bodo predstavili v naslednjih sto dneh. Trump pa je poročilo na predstavitvi v Beli hiši označil kot zgodovinsko prelomnico na poti do zdrave Amerike.
Znova o cepivih in avtizmu
Poročilo agencijam zvezne vlade naroča, naj ponovno ocenijo programe cepljenja otrok, se posvetijo predelani hrani in preučijo uporabo pesticidov. Prav tako namiguje na povezavo med avtizmom pri ameriških otrocih ter zdravili in sredstvi za predelavo hrane.
Kennedy je po nastopu mandata Nacionalnemu inštitutu za zdravje naročil, naj razišče vzroke avtizma, ki ga je sam dolga leta povezoval s cepivi proti ošpicam, mumpsu in rdečkam.
Poročilo Maha poziva k študijam urnikov cepljenj otrok, več raziskavam o stranskih učinkih, odprtemu dialogu o tveganjih in koristih cepljenj. Omenja, da številne starše skrbi uporaba cepiv in njihova vloga pri kroničnih boleznih.
Poročilo trdi, da se ameriškim otrokom preveč predpisujejo zdravila, med njimi zdravila za povečanje pozornosti, proti depresiji, astmi in drugim boleznim.
Poročilo Maha navaja študije, ki kažejo na povezave med pogosto uporabljenimi sredstvi za zatiranje plevela na osnovi atrazina in glifosata, kot je RoundUp, in boleznimi ter neplodnostjo.
Hude posledice
Navaja sicer tudi raziskave Uprave za hrano in zdravila (FDA) ter Agencije za zaščito okolja (EPA), da je večina kmetijskih praks in herbicidov ter pesticidov v skladu z zveznimi predpisi in ne povzročajo bolezni, kot je rak.
Na ta del poročila se je že odzvala Zveza ameriških kmetijskih uradov (AFBF) in opozorila, da bi lahko imela priporočila za omejevanje kmetijskih praks, ki temeljijo na nedokazanih teorijah, hude nenamerne posledice. "Zgodovina nas uči, da traja zelo dolgo, da se povrne zaupanje javnosti, ko je to enkrat izgubljeno," je sporočila AFBF.
V poročilu je navedeno, da otroci uživajo preveč ultra predelanih žitaric, sladkorjev in maščob, kar prispeva k debelosti in sladkorni bolezni. Poročilo navaja tudi aditive za živila, vključno z umetnimi sladili in konzervansi, za katere nekatere raziskave kažejo, da bi lahko bili povezani s kroničnimi boleznimi.
Poročilo celo opozarja na industrijsko lobiranje in korporativno obvladovanje zdravstvenih agencij. "Obstajajo dokazi, da farmacevtski denar močno vpliva na kongresno zakonodajo z lobiranjem in manipuliranjem," navaja poročilo, ki podrobno opisuje lobistične prijeme farmacevtske in živilske industrije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se