Mamice se morajo tuširati tudi štirikrat na dan in večina jih tiho trpi. Glasno pritoževanje jim tudi ne bi pomagalo, saj ima vodstvo zvezane roke. Nadejali so se celovite energetske sanacije, se lani zaradi tega odpovedali ponujenim začasnim rešitvam, zdaj pa bo treba brez ustreznega hlajenja preživeti ne samo to, temveč tudi naslednje poletje. V vročinskem valu ženske ne rojevajo nič manj. Junakov s klimami in montažo bodo veseli.
Na ustrezno klimo čakajo že 15 let, vsega hudega so že vajeni
Mamica, ki ni želela biti imenovana, je v ljubljanski porodnišnici svojega drugega otroka rodila na začetku julija. Ker ni pretirano jamrajoč tip in nemalokrat že vnaprej pričakuje najslabše, je postan, zatohel zrak in vročina v porodnišnici nista tako zelo presenetila.
»Seveda v letu 2023 v vseh javnih ustanovah pričakuješ delujoče klimatske naprave, a me po drugi strani to, da je v porodnišnici ni, niti ni šokiralo, saj mi je že na pogled jasno, da se ta ne posodablja. Glede na to, da gre za največjo porodnišnico v državi, je to gotovo sramota. Če večino časa počivaš ob dojenčku in se zraven grozno potiš, potem veste, kako vroče je. Tuširala sem se od trikrat do štirikrat na dan, debele bolnišnične spalne srajce pa pri tem res ne pomagajo. Tako da vsem bodočim mamicam, ki bodo rodile v Ljubljani, priporočam, da s sabo vzamejo svoje lahne poletne spalne srajce. Posebej za prvorodke je bilo stresno, takrat pač potrebuješ predvsem mir, in če se otrok veliko joče, je težko skočiti tolikokrat pod tuš in se ukvarjati s sabo.«
Pomagajo si z ventilatorji, ki v resnici bolj mešajo zrak, zjutraj se prezrači, nato pa so sobe zatemnjene z roletami. »Nekako zdržiš, ker veš, da boš čez dva dni že doma, huje je za tiste, ki morajo v porodnišnici ostati dlje. Vem, da bi že tako psihično trpela, če bi morala ostati samo še en dan dlje, k temu dodajte še vročino, pa ni treba posebej poudarjati, kako naporno bi bilo.«
Klima iz leta 1987
Predstojnik Porodnišnice Ljubljana mag. Gorazd Kavšek nam je potrdil, da v stavbi klimatizacija sicer je, ampak iz leta 1987, kar pomeni, da je za te čase neustrezna in nezadostna. »To se zdaj vleče že kakšnih 15 let. Za ustrezno klimatizacijo je potrebna sistemska rešitev – energetska sanacija porodnišnice, ki pa se je, žal, odmaknila v prihodnost. Zelo rad bi rekel v določeno prihodnost, ampak glede na politične odločitve bo ustrezneje, če rečem, da gre za nejasno prihodnost. Po prvotnem načrtu naj bi se energetska sanacija, vezana na evropska sredstva, zaključila do leta 2023, pa saj vidite, kako je. Vsako leto imamo novega zdravstvenega ministra, neke dolgoročne strategije in vizije ni, zdaj se po velikih kolobocijah sanira vsaj glavna stavba UKC.«
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 30, 25. julij, 2023.