Svetilnik

Gostinec, ki deli popust za prijaznost

Katja Melik
8. 9. 2024, 06.00
Deli članek:

Julio Martinez je lastnik restavracije Jardines Las Conchas v španski Granadi. Slovi po dobri hrani in prijaznosti, še bolj pa po tem, da za prijaznost in potrpežljivost nagradi tudi goste, in sicer s posebnim popustom.

revija Jana
Julio Martinez nagrajuje prijazne goste

 Ne gre za velik popust, za slaba dva evra, a goste navdušuje že sama gesta. »Pripravljamo jedi, na katere je treba počakati malce dlje. Zato na ta način goste spodbujamo, da so potrpežljivi in prijazni,« je pojasnil. Za popust se je odločil med epidemijo, ko se je na vse načine trudil, da bi obdržal družinsko restavracijo. Na računu je celo specifikacija, za katere besede so gosti prejeli popust: gre za fraze od »najlepša hvala« do »res ste prijazni«, posebno ceno pa ima tudi nasmeh, ki ga namenijo natakarju. »Prijaznost res nič ne stane,« se je ob spraševanju novinarjev nasmehnil Martinez.

Še več navdihujočih novic iz rubrike Svetilnik vas čaka v reviji Jana,   št. 36, 3. september 2024.

Psi s semenskimi nahrbtniki

»To je tako vesela in neverjetna izkušnja,« je razložil ekolog Dylan Walker, ki svojega psa za sprehod po angleškem podeželju opremi s semenskim nahrbtnikom, iz katerega se med hojo po travniku in gozdu stresa seme cvetlic. Walker je projekt sprehajalci s semeni začel, ko je bral o podobni pobudi v Čilu, kjer so na ta način pogozdovali v požaru uničene gozdne površine. V Angliji pse, opremljene s puščajočimi nahrbtniki, polnjenimi s semeni divjega cvetja, spustijo na prostost v mestnem naravnem rezervatu tik pred Lewesom v vzhodnem Sussexu. Kot pravi, na ta način posnemajo ekološko vlogo, ki so jo nekoč v gozdovih imeli volkovi; ti so na svojem kožuhu nosili semena ter jih trosili po gozdu. Trenutno v projektu sodeluje 32 psov, ki trosijo semena 23 divjih cvetlic.

Razglednica je prispela po sto letih

Za božične praznike leta 1903 je na naslov podružnice Swansea Building Society v Londonu podpisani L. poslal razglednico gospodični Lydie Davis. Zapisal je, da obžaluje, da ne more srečati njenih prijateljev, a nima denarja za vlak. Sicer pa mu gre v življenju kar dobro. Pozdravil je še gospoda Gilberta in Johna ter zaželel vsem skupaj srečo. Razglednica je do naslovnika, ki ima začuda še vedno naslov v isti stavbi, potovala do letos, pred nekaj tedni so jo dobili v kupčku službene pošte. Predstavnik podjetja Swansea Building Society Henry Darby je dejal, da ne vedo, kdo je bila Lidia, a da so razglednico objavili na Facebooku, v upanju, da bo naslovnico ali morebiti podpisanega L. prepoznal kateri od njunih sorodnikov. »Zanimivo bi bilo izvedeti, kakšna je zgodba ljudi, opisanih na razglednici, še posebno ker je tako dolgo potovala do nas,« je še dejal predstavnik podjetja.

Prikrito oglaševanje sreče

V mestu St. Petersburg na Floridi so se nad prometnimi znaki pojavili nenavadni napisi. Denimo nad znakom, ki označuje cesto 602, je majhna rdeča tabla, na kateri  piše Sreča. Table s napisom sreča po mestu postavlja Gary King. »Gre za majhen podzavestni eksperiment z eno samo besedo. Prepričan sem, da če vidite napis sreča, se počutite bolje, ne da bi se tega zavedali,« meni Allen. Napise po mestu namešča že od leta 2019, ko je zapadel v depresijo in si je hotel pomagati s pozitivnim razmišljanjem. Sprva je mestna oblast njegove table odstranjevala, nato pa ko je prepričal, da res nikomur ne škodujejo, nasprotno, morebiti pa komu napis polepša dan. Trenutno je v mestu namestil več kot sto napisov.

Šolski pes Hugo

Hugo je pes, ki vsak dan hodi v šolo. V resnici je tam zaposlen, saj je terapevtski pes, ki skrbi za dobro počutje učencev. Živi v avstralski osnovni šoli Wallaroo na jugu države. V šolo je prišel na pobudo ravnatelja Dominica Thomsona, ki se je navdušil nad terapevtskimi psi in njihovim pozitivnim vplivom v stresnih okoliščinah. Hugo je bil najmirnejši v leglu terapevtskih psov in je bil zato zelo primeren za delo z otroki. »Zdelo se mi je, da bi otroci potrebovali nekoga, da bi se lahko razbremenili ali pri njem poiskali podporo, če so vznemirjeni ali zaskrbljeni,« je povedal ravnatelj. Hugo v šolo pride vsak dan. Najprej obišče najmlajše učence, nato je veliko časa na dvorišču, kjer ga lahko božajo ali se z njim igrajo prav vsi. Vsak dan pa ima tudi posebno terapevtsko urico za otroke z učnimi težavami. Verjetno ni treba posebej poudariti, da je izjemno priljubljen.

***null***

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!