Stopala včasih povedo več kot obraz
Nisem vedela, da je naše življenje polno prevar in da so vse vrste laži bistveni del družbenih interakcij. Jaz, naivnica, sem mislila, da je temelj komunikacije med nami iskrenost. Ob ogledu dokumentarnega filma Razvozlana govorica telesa, ki bo na ogled na drugem programu nacionalne televizije na dan izida naše revije – v torek ob osmih zvečer –, se boste morda podobno kot jaz spraševali tudi vi: sem večkrat lažnivka, pa sploh ne vem?! Sicer pa je razumevanje telesne govorice dragoceno v pravosodju, je visoko tehnološko blago v svetu marketinga, pomaga pa celo pri zdravljenju posttravmatskega sindroma.

Razpad zakonske zveze strokovnjak za govorico telesa lahko napove že mesece vnaprej
Osupljiv je podatek, da se človek v povprečju zlaže enkrat ali dvakrat na dan in da se neznanca v desetminutnem pogovoru v povprečju zlažeta trikrat. Skupina raziskovalcev je za začetek najobsežnejše raziskave resnih prevar po vsem svetu zbirala posnetke, na katerih ljudje moledujejo za vrnitev pogrešanega svojca. Zanimiv je primer mame, ki pogreša svojo hčerko in se v obupu zjoče pred kamerami: oči ji begajo, solze lijejo, nenehno si jih briše z robčkom. Verjetno vsak starš trpi z njo. Kaj pa vidi strokovnjak za govorico telesa, forenzični psiholog dr. Stephen Porter?
»Mati kaže klasične znake čustvene prevare. Vzbuditi poskuša vtis, da je vsa iz sebe, ker je njena hči izginila. Vendar ne uporablja mišic za izražanje stiske – nagubalk obrvi med očmi, ki se pri človeku v stiski potegnejo skupaj in dvignejo. Ljudje, ki stisko hlinijo, po navadi teh mišic ne morejo sprožiti, zato so videti presenečeni.« Mati nadalje pojasnjuje, kaj se je dogajalo pred izginotjem hčerke, ko se je hotela z njo pogovoriti v avtu, in strokovnjak ob njeni pripovedi vidi, da mati oziroma njena govorica telesa izraža sovražnost – tako z izrazom na obrazu, izbiro besed kot s tonom glasu. »To kaže, da je na hčerko jezna in da je zelo razburjena. Noče, da bi to videli drugi, toda to kaže neprostovoljno oziroma nehote.« Tudi na vprašanje novinarja, kako se počuti, se odzove jezno in sovražno.
Porter je svoje ugotovitve posredoval kriminalistom, ti pa so se v preiskavi nato posvetili materi. Izkazalo se je, da je umorila hčer. Zakaj? Ker je njen partner nekoč omenil, da dvomi, da je pripravljen postati oče. »Presenetljivo, koliko podatkov v vsakem hipu sporočamo s telesno govorico, z izrazi na obrazu in besedami. Celo psihopatski lažnivci, najboljši lažnivci med nami, niso mogli zadržati podatkov prek vseh komunikacijskih kanalov,« pojasnjuje Porter.
Clinton, poklicni lažnivec? Naše telo nenehno nekaj sporoča in naša dejanja so zgovornejša od besed. Telo ne laže, pravijo strokovnjaki, in le malo ljudi je tako dobrih igralcev, da lahko sočloveka preslepijo. Ampak nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton je uspel prepričati mnoge, ko je zatrjeval, da ni imel spolnega odnosa z Monico Lewinsky. »Če se dotaknete nosu, lažete – to je neumnost!« pravi agent FBI Joe Navarro, ki si je zaradi svoje specialnosti – branja telesne govorice – prislužil vzdevek lovec na vohune. Tudi to, da begajoč pogled pomeni laž, je velik mit. »Lažnivci in neiskreni ljudje naj ne bi imeli obstanka, delovali naj bi živčno in se nemirno presedali. Toda v resnici je ravno nasprotno!« pripoveduje Porter in pokaže zgoraj opisani primer Clintona. »Z očmi vrta v občinstvo, tako verbalno kot neverbalno deluje izredno iskreno in prepričljivo. Ne vemo, ali je izšolan lažnivec, vsekakor pa je zelo spreten.« Clinton s telesno govorico pokaže, da ga jezi že misel, da kdo sploh pomisli, da laže.
Več v Zarji, št. 15, 9. 4. 2019
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se