Nasveti

Kako negovati brazgotino po odstranitvi znamenja

Uredništvo / Zdravniška linija
25. 1. 2025, 06.00
Posodobljeno: 25. 1. 2025, 11.30
Deli članek:

Kako ravnati, da se bo bo brazgotina čim lepše zacelila in bo čim manj vidna? Svetuje Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije.

Pexels
fotografija je simbolična

"Spoštovani! Pred enim mesecem so mi odstranili znamenje, zdaj pa me zanima, kako lahko kar najbolje negujem brazgotino, da se bo čim lepše zacelila in bo čim manj vidna? Imam jo na trebuhu. Za zdaj jo dvakrat na dan mažem s silikonskim gelom (dermatix), bi mi svetovali še kaj drugega? Kako dolgo naj jo mažem s silikonskim gelom? Lahko za boljši končni izid storim še kaj drugega? Kaj pa bazeni in kopeli, nekje sem brala, da se je namakanju v vodi dobro izogibati, je to res in kako dolgo? Bi bilo smiselno med telovadbo nekaj časa na brazgotino lepiti steristripe (spet, kako dolgo je to potrebno, če sploh je)? Vesela bom vaših nasvetov!"

Patricija

revija Jana
Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije

Spoštovani,

brazgotina je rezultat naravnega procesa celjenja  in obnove kože po poškodbi, ob čemer telo prepreči vstop mikrobom v notranjost organizma. Na mestu brazgotine zdravo kožo zamenja preplet čvrstih, nepravilno urejenih vezivnih vlaken brez lasnih mešičkov, žlez in drugih priveskov, ki so sicer v koži. 

Neposredno po poškodbi kože nastane rana, ki jo v relativno kratkem času začnejo zapirati strjena kri in kolagenska vlakna. Ta se prepletajo v mrežo čez področje rane in ustvarjajo brazgotino ter kožo držijo skupaj. Po največ enem tednu se začne nagla rast brazgotine, ko pospešeno nastaja kolagen in krči rano, ter se po približno treh tednih ustavi, nadaljuje pa se nastajanje kolagena, ki preoblikuje brazgotino v bolj ploščato in manj izrazito. Brazgotine nato zorijo in se spreminjajo več kot leto dni. V tem času večinoma pobledijo in se zmehčajo, tako da na mestu rane ostane le tanka, komaj vidna črta.

Kljub podobnemu nastajanju niti dve brazgotini nista enaki. Lahko nastajajo keloidne, ki se zaradi dedne nagnjenosti spontano ne zmanjšajo, ampak se po končanem celjenju proizvodnja kolagena ne preneha in se brazgotine razširijo preko področja rane. Podobne so hipertrofične brazgotine, ki prav tako sodijo med nenormalne brazgotine in se  razširijo v debelino. Kontrakturne brazgotineso večinoma posledica opeklin in nastanejo z dozorevanjem tkiva brazgotine ter krčenjem kolagenskih vlaken. Ob večjih napetostih na šivni črti se v času zorenja brazgotine lahko tudi pretirano raztegnejo in so tovrstne razvlečene brazgotine blede s površino pod nivojem okolne kože. Moteča je lahko tudi barva brazgotin. Rdečkasto obarvanje je posledica povečane prekrvitve v začetnih fazah in postopno izgine, dokler so bleda razbarvanja praviloma trajna in nastanejo zaradi poškodbe oziroma odsotnosti melanocitov na mestu brazgotine.

Celjenje zahteva počitek

Na nastanek brazgotin vplivajo različni dejavniki, na nekatere ne zdravnik ne bolnik ne moreta vplivati – starost bolnika, genetska nagnjenost k brazgotinjenju in lokacija brazgotine. Brazgotine so ob enaki poškodbi najmanj izrazite na delih, kjer je koža tanka in ni napeta. Zaradi razlik v strukturi in ohlapnosti kože se brazgotine na istih delih telesa razlikujejo glede na starostno obdobje. Pri starejših ljudeh, ki imajo tanjšo in manj napeto kožo, so lepše in manj opazne. Otroci in mladostniki so bolj izpostavljeni tveganju za nastanek intenzivnejših brazgotin. 

Predpogoj za uspešno oskrbo rane in nego brazgotine je upoštevanje navodil zdravnika. Pomembni sta pravilna oskrba rane in nega v fazi celjenja. Potrebni so ukrepi, ki preprečujejo okužbo rane, saj bo brazgotina izrazitejša, če se rana vname ali zaradi drugih razlogov dolgo celi. Rana mora biti do zacelitve prekrita z ustreznim obližem, ki jo ščiti in ga je v primeru, da se zmoči ali umaže, treba zamenjati z novim. Za nemoteno celjenje mora biti rana stalno suha in se v tem času odsvetuje dolgotrajno tuširanje ali namakanje v vodi (kopel, bazeni).

K slabšemu celjenju pripomoreta kajenje in uživanje alkohola, zato svetujemo zdrav življenjski slog. Rane v času celjenja potrebujejo počitek, zato je po operativnem posegu svetovano izogibanje fizičnim naporom in gibom, ki bi raztegovali rano.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 3, 21. januar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!