Spodnje Podravje: Anomalije pri zaposlovanju v osnovnih šolah
Manjše šole nimajo niti »celega« hišnika.

Osnovna šola Podlehnik, ki ima velike zunanje površine za otroke, lahko zaposli manj kot enega hišnika. Glede na število učencev in oddelkov ji namreč pripada le 60 odstotkov hišnika. V primerjavi z večjimi mestnimi šolami, ki pa nimajo nujno velikih zelenic, je to zelo malo.
Takšen način kadrovskih normativov je povsem skregan z zdravorazumsko logiko. Marsikdo je mnenja, da bi vsaka osnovna šola morala imeti zaposlenega vsaj enega »celega« hišnika ali pa kuharico, ne glede na velikost šole.
»Normativ za hišnika se izračuna po številu oddelkov, tako šoli z devetimi oddelki pripada samo 60 odstotkov hišnika, ne gleda na velikost ali starost šolske stavbe oz. velikost zunanjih površin, ki jih je treba vzdrževati in urejati,« je pojasnila Ivanka Korez, predsednica društva ravnateljev ptujskega območja in ravnateljica OŠ Cirkovce. V praksi to pomeni, da šolskim kuharicam, hišnikom ali čistilkam država ne krije polnega delovnika, zato jim pri plačilu preostalih ur po navadi na pomoč priskoči občina ali pa so za tiste manjkajoče ure zaposleni še kje drugje. Zelo težko je zaposliti nekoga za manj kot 40-urni delavnik. Po besedah Dejana Kopolda, ravnatelja OŠ Podlehnik, so trenutno normativi postavljeni tako, da so v škodo manjših javnih zavodov. »Vsekakor bi moral biti določen minimum, in sicer na način, da manjši zavodi ne bi mogli imeti manj kot na primer enega celega hišnika ali kuharice. Sedaj je tako, da manjšim šolam pripadajo le deleži posameznih zaposlitev. To je tudi pri iskanju novih kadrov nestimulativno, saj si vsi želijo zaposlitev za polni delovni čas in ne službe na več lokacijah oziroma pri različnih zavodih, na primer polovico ur v eni in polovico v drugi šoli.«
Manjšim šolam vzeli čistilke
Plače šolskih kuharic in hišnikov so mizerne
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se