Šest odstotkov zaposlenih pod pragom tveganja revščine
Pred desetimi leti je Mednarodna konfederacija sindikatov 7. oktober razglasila za svetovni dan dostojnega dela. Letos je ob tem dnevu osrednja pozornost usmerjena v pravico do minimalne plače in višje plačilo za delo.

Dostojno delo zajema različne vidike dela, delovnega okolja in pravic delavcev. Mednarodna organizacija dela označuje z izrazom dostojno delo skupek naslednjih vidikov dela: priložnost za delo s poštenim dohodkom, varnost na delovnem mestu, socialno varstvo za posameznike in družine, možnost za osebni razvoj in socialne vključenosti, svoboda izražanja skrbi in težav pri delu ter sodelovanje pri odločitvah, povezanih z življenjem delavcev, in enake možnosti za vse.
Pomembna mednarodno primerljiva kazalnika razmer na trgu dela v določeni državi sta stopnja delovne aktivnosti in stopnja dolgotrajne brezposelnosti. Med prebivalci Slovenije, starimi 20–64 let, je bilo v letu 2017 73,4 % delovno aktivnih. Prva po deležu delovno aktivnih v tej starostni skupini je bila Švedska (81,8), druga Nemčija (79,2), zadnja pa Grčija (57,8) in predzadnja Italija (62,3 %). Slovenija se je s tem kazalnikom uvrstila nad povprečje Evropske unije, ki je 72,1 %.
Kazalnik stopnje dolgotrajne brezposelnosti pove, koliko odstotkov aktivnih prebivalcev je bilo brezposelnih več kot eno leto. Lani jih je bilo v Sloveniji v starostni skupini 15–74 let 3,1 % (v celotni EU 3,4 %). Z najnižjima stopnjama dolgotrajne brezposelnosti sta se v 2017 lahko ponašali Češka in Velika Britanija, obe z enoodstotno brezposelnostjo. Najvišjo v EU so imeli v Grčiji (15,6 %), drugo najvišjo pa v Španiji (7,7 %).
Delovno aktivni pod pragom tveganja revščine
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se