Ob nastanku krize mladi v prvih vrstah "za odstrel"
Mladi, ki so večinoma podvrženi negotovim oblikam dela, kot je delo za določen čas, honorarno delo prek avtorske ali podjemne pogodbe, študentsko delo, prisilno odpiranje samostojnih podjetij …, so bili in ostajajo prve žrtve vsake krize. Delodajalcem je bilo namreč najlažje prekiniti tovrstne pogodbe oziroma sodelovanje, opozarjajo v sindikatu Mladi plus.

V Sloveniji živi nekaj več kot 310.000 oseb, starih med 15 in 29 let. Junija letos je bilo v evidenci Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje prijavljenih 18.077 mladih brezposelnih, kar pomeni 19,9 % vseh brezposelnih v Sloveniji.
Brezposelnost se je povečala med vsemi starostnimi skupinami, vendar precej drastično prav med mladimi. Med vsemi se je od junija lani do junija letos povečala za 26,3 %, med mladimi pa kar za 43,7 %! Glavni razlog prijave mladih v evidenco brezposelnih je že leta iztek pogodbe za zaposlitev za določen čas, kar potrjuje ugotovitve sindikata Mladi plus, da mladi delajo v prekarnih oblikah dela in so med prvimi, ki izgubijo službo ali ostanejo brez podaljšanja pogodbe. Tudi v tokratni krizi se je pokazalo, da so bili mladi med prvimi, ki so jih odpustili. V številkah to pomeni, da je v prvem polletju letošnjega leta brez zaposlitve ostalo 14.989 mladih (od tega kar 48,9 % zaradi izteka zaposlitve za določen čas), v enakem obdobju lani in predlani pa 9869 in 10.944 mladih.
Mlade je svet grdo izpljunil
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se