Komentarji Trumpovega kabineta EU nalili čistega vina
Pogovor, v katerem politični vrh ZDA EU označuje za patetično in zastonjkarja, pričakovano ni navduševal v Bruslju.

Razkritje zasebnih sporočil iz Trumpove administracije, v katerih so visoki ameriški uradniki Evropo označili za "patetično" in jo obtožili zastonjkarstva, na račun ameriških vojaških operacij, po navedbah Politico.eu ni želo navdušenja v Evropi.
Kot je poročal The Atlantic, je bil njegov odgovorni urednik po pomoti dodan v skupinski klepet visokih predstavnikov ameriške vlade. V razpravi o vojaških napadih na hutijevske upornike v Jemnu je podpredsednik JD Vance izrazil odpor do "reševanja Evrope še enkrat več". Obrambni minister Pete Hegseth mu je odvrnil: "Popolnoma delim tvoje zaničevanje evropskega zajedanja. To je PATETIČNO."
Britanski in evropski diplomati so razkritje sprejeli z mešanimi občutki in ga označili za "nezaslišanega". Eden izmed njih je dejal, da potrjuje vtis, da je prav Vance glavni nosilec ameriške sovražnosti do Evrope, s čimer potiska Trumpa v še bolj nepopustljiv položaj – saj ta ne želi zgledati šibkejši od svojega podpredsednika.
Uradni London poskuša omejiti nastalo škodo, poudarja moč zavezništva z ZDA in zagotavlja, da komunikacija ostaja varna. Nekdanji britanski obrambni minister Grant Shapps pa je ostro kritiziral Trumpove uradnike, rekoč, da potrebujejo "ponovno izobraževanje" o svojih zaveznikih. Po njegovem mnenju so evropske države že prispevale k boju proti hutijskim napadom na trgovske ladje.
Shapps je na omrežju X poudaril, da bi moral premier Keir Starmer opozoriti ZDA na britansko vlogo: "Strinjam se, da mora Evropa narediti več za varnost. Toda Velika Britanija je vodila operacijo v prvi bojni vrsti. Odobril sem štiri napade RAF na hutijevce, Kraljeva mornarica pa je branila trgovske ladje v Rdečem morju. Naše sile so tvegale življenja za zaščito trgovine. Nekateri v Washingtonu to očitno pozabljajo."
Vodja britanskih liberalnih demokratov Ed Davey je dogodek pospremil z besedami: "JD Vance in njegovi kolegi očitno niso sposobni voditi niti skupinskega klepeta, kaj šele najmočnejše vojaške sile na svetu. To zagotovo skrbi naše varnostne službe glede deljenja obveščevalnih podatkov."
Drugod po Evropi so se diplomati odzvali s frustracijo in razočaranjem. Če je kdo še upal, da je ameriška protievropska retorika le javni nastop, so ga zdaj razkrita sporočila razblinila.
"Nalivanje čistega vina je brati, kako govorijo o Evropi, ko mislijo, da nihče ne posluša," je dejal anonimni diplomat EU. "A hkrati to ni presenetljivo … Le da zdaj vidimo njihove argumente v vsej nediplomatski surovosti."
Drugi uradnik EU je dodal, da bo ZDA dolgoročno verjetno še vedno mogoče obravnavati kot zanesljivega partnerja, čeprav Vance v tem trenutku vodi agresivno ideološko linijo. "Za zdaj pa je kljub lepim diplomatskim besedam zaupanje porušeno," je dejal drugi diplomat. "Brez zaupanja ni zavezništva. Evropa se bo morala postaviti na lastne noge, ker nima druge izbire."
Kot je redkobesedno pripomnil visoki uradnik EU: "Računa za ameriško operacijo še nismo prejeli."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se