Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Norost
Čas branja 2 min.

Trump je ocarinil tudi pingvine


S.R.
3. 4. 2025, 08.07
Posodobljeno
13:22
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Ameriški predsednik Donald Trump je včeraj na svetovno gospodarstvo odvrgel malodane jedrsko bombo, pri čemer se jedrskemu oblaku niso izognila niti nekatera skorajda povsem nenaseljena območja.

pingvini
Profimedia
Fotografija je simbolična.

Trump je včeraj objavil seznam 185 »držav« oziroma prej ozemelj, ki jih bodo v naslednjih dneh doletele najmanj 10-odstotne carine. Gre za seznam akterjev, s katerimi imajo ZDA po internih izračunih Trumpove administracije zunanjetrgovinski primanjkljaj oziroma za katere ocenjujejo, da so trgovinski odnosi nepravični. Na seznamu so se znašli tudi nekateri presenetljivi kandidati, vključno z otočjem, na katerem prebiva več pingvinov kot ljudi.

Carin bodo denimo deležni tudi odročno ozemlje otok Heard in otočje McDonald, nenaseljeno vulkansko otočje v Indijskem oceanu, ki sicer velja za zunanje ozemlje Avstralije in se ponaša s številom prebivalstva, ki je enako 0. Na njem pa vendarle prebiva več vrst pingvinov. Na seznamu so še otok Norfolk, še eno zunanje ozemlje Avstralije z dobrimi 2000 prebivalci, ter vulkanski otok Jan Mayen med Grenlandijo in Norveško nedaleč od severnega pola. Otok nima stalnih prebivalcev, a tam deluje osebje norveške vojske in norveškega meteorološkega inštituta. Običajno gre za 18 oseb na šestmesečni misiji, nato sledi rotacija.

Carinam se ni izognilo niti Britansko ozemlje v Indijskem oceanu, otočje brez stalnega prebivalstva, ki pa ima na enem od otokov vojaško bazo, v kateri delujejo britanski in ameriški vojaki. Na otoku Tokelau v bližini Nove Zelandije prebiva manj kot 2000 ljudi. Tudi njih bodo doletele carine.

Zanimiv je tudi primer Lesota, neobalnega kraljestva znotraj Južne Afrike, za katerega po Trumpovih lastnih besedah »še nikoli nihče ni slišal.« Lesoto bo namreč deležen kar 50-odstotnih carin, najvišjih med vsemi na seznamu. To lovoriko si je po pojasnilih Bele hiše prislužil zato, ker imajo tudi sami 99-odstotne carine na uvoz.

Že tako zbegani ekonomisti in politiki se ob vprašanju, kakšna je logika za Trumpovo potezo, tako še dodatno praskajo po glavi. »Nisem ravno prepričan, da je otok Norfolk, z vsem spoštovanjem do njega, na področju trgovine konkurent z ogromnim gospodarstvom ZDA, a to zgolj ponazarja dejstvo, da iz tega ni izvzet nihče na svetu,« je Trumpovo napoved komentiral avstralski premier Anthony Albanese. V Beli hiši so na poizvedbo Politica, zakaj so vključena tudi ta ozemlja, odgovorili le, da so otok Norfolk ter Heard in otočje McDonald avstralska ozemlja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.