Carinska stopnja za uvoz iz EU 20-odstotna, borzni indeksi drsijo navzdol
Ameriški predsednik Donald Trump je uvedel 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA. Za približno 60 držav, za katere njegova administracija meni, da imajo najbolj nepoštene trgovinske odnose z ZDA, bodo veljale še višje carine. Za uvoz iz Evropske unije je uvedel 20-odstotne carine, iz Kitajske pa 34-odstotne.

Trump je govor ob razglasitvi vzajemnih carin, ki bodo zatresle svetovno gospodarstvo začel z napovedjo, da prinaša "zelo dobre novice". "Dragi moji Američani, to je dan osvoboditve. Ta dan si bomo za vedno zapomnili kot dan, ko se je ameriška industrija prerodila in dan, ko je Amerika ponovno obogatela," je dodal.
"Podpisal bom zgodovinski izvršni ukaz o uvedbi vzajemnih carin za države po vsem svetu. To pomeni, da kar one počnejo nam, bomo mi storili njim," je dejal na zelenici pred Belo hišo.
Za uvoz blaga iz večine trgovinskih partneric bodo veljale 10-odstotne carine. Za približno 60 držav, za katere njegova administracija meni, da imajo najbolj nepoštene trgovinske odnose z ZDA, pa še višje.

Za uvoz iz Evropske unije bodo veljale 20-odstotne carine, za Kitajsko 34-odstotne, za Vietnam 46-odstotne, za Tajvan 32-odstotne, za Japonsko 24-odstotne, za Indijo 26-odstotne, Južno Korejo 25-odstotne, za Tajsko pa 36-odstotne. Blago iz Švice bo ocarinjeno z 31-odstotno stopnjo, iz Indonezije z 32-odstotno stopnjo, iz Malezije pa s 24-odstotno stopnjo. 10-odstotne carine bodo med drugim veljale za uvoz blaga iz Združenega kraljestva in Turčije.
Iz Bele hiše so sporočili, da bodo 10-odstotne carine začele veljati 5. aprila, višje carine za posamezne države pa 9. aprila.
"To je (...) eden najpomembnejših dni v ameriški zgodovini," je ob napovedi dejal Trump. Ponovil je, da je danes "dan osvoboditve", ki so ga ZDA dolgo čakale. Kot je dejal, si bo svet ta dan zapomnil kot dan, ko se je ameriška industrija ponovno rodila in ko je Amerika ponovno postala bogata. ZDA so "plenili, posiljevali in ropali bližnji in daljni narodi, tako prijatelji kot sovražniki", je dejal ameriški predsednik.

Na predstavitvi pred Belo hišo je pokazal seznam 24 držav in EU, ki bodo deležne teh vzajemnih carin "s popustom". Za uvoz iz Evropske unije bodo veljale 20-odstotne carine. Uvoz iz Kitajske s katero imajo ZDA največji zunanjetrgovinski primanjkljaj, bo deležen 34-odstotnih carin, pri čemer sprva ni jasno, ali gre za dodatne carine na tiste, ki jih je že uvedel.
Za uvoz iz Japonske bodo veljale 24-odstotne carine, iz Indije pa 26-odstotne. 10-odstotne carine bodo med drugim veljale za uvoz blaga iz Združenega kraljestva, Brazilije, Singapurja, Čila, Avstralije, Turčije in Kolumbije.
25-odstotne carine na uvoz avtomobilov
Predsednik ZDA je potrdil tudi napovedi, da od šestih zjutraj po srednjeevropskem času začnejo veljati 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov.
Vse to bo sprožilo novo zlato dobo Amerike s poplavo novih delovnih mest, rastjo domače proizvodnje in veliko blaginjo, je napovedal Trump.
Newyorški borzni indeksi, ki so tik pred Trumpovo najavo carin trgovalni dan v sredo sklenili rahlo pozitivno, so v podaljšanem trgovanju začeli drseti navzdol.
Večina ameriških gospodarskih analitikov namreč meni, da bodo carine in povračilni ukrepi tujine povečale cene za Američane, pospešile inflacijo in morda že letos povzročile recesijo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se