Vložena zahteva za referendum, ministrica pravi: "To je sramota za SDS"
SDS je v DZ danes vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS.

Zakon, ki ga je po vetu državnega sveta državni zbor (DZ) vnovič potrdil konec januarja, sicer ureja pravico do omenjenega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje. Med upravičence do nagrade uvršča prejemnike Prešernove nagrade, ki jo lahko podelijo največ dvema umetnikoma na leto, nagrade Prešernovega sklada ali državnega odlikovanja ter vsaj še ene od več kot 20 nagrad. Med temi je več kot deset takšnih, ki nagrajujejo življenjsko delo ali zaokrožen umetniški opus.
Kot je povedala v izjavi za medije Vrečko, "si je SDS upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov". Vrečko vztraja, da zakon uvaja transparentnost in kriterije za podelitev dodatkov.
47.000 podpisov signal vladi
Prvopodpisani pod pobudo za referendum, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Podporniki referenduma so se danes v DZ podali s škatlami s potrebnimi podpisi, na katerih so zapisali geslo Ljudstvu drobiž, izbrancem prestiž. Uveljavitvi zakona v SDS nasprotujejo, ker menijo, da prinaša privilegije peščici "kvaziumetnikom", kot se je izrazil Hoivik. Po njegovih besedah bo to referendum o tem, v kakšni državi želimo živeti, zato vidi udeležbo na referendumu kot državljansko dolžnost.
Po oceni poslanke Karmen Furman je zbranih 47.000 podpisov "signal vladi, da je dovolj norčevanja iz ljudi, da je dovolj sprejemanja krivičnih zakonov, zaradi katerih ljudje danes v Sloveniji vse slabše živijo".
Vrečko je dejala, da je vložitev zbranih podpisov za razpis referenduma pričakovana, SDS pa da je s tem še enkrat pokazal, da se gre kulturni boj in vojno proti umetnosti, umetnikom in umetnicam ter kulturi. "Celo pri SDS si nisem nikoli predstavljala, da bodo šli tako daleč, dejansko zbirati podpise proti umetnosti, proti kulturi, za tistih nekaj posameznikov, ki so s svojimi izjemnimi dosežki, s svojim delom doprinesli k ugledu naše države in mednarodnemu ugledu," je povedala.
Referendum bo stal 6,6 milijona evrov
Po njenih besedah je zahteva del predvolilne kampanje in priložnost, da SDS dobi prostor v medijih. "Odločili so se, da bodo zlorabili referendum, ki bo po oceni stal kar 6,6 milijona evrov, za to, da državljane in državljanke prepričajo v svoj prav," je dejala. Meni, da je zbiraje podpisov potekalo z mnogimi lažmi, manipulacijami in zavajanji, zaradi česar so v Levici vložili kazensko ovadbo. "Če referendum ne uspe, se ne spremeni popolnoma nič, saj bo kot doslej veljal zakon iz leta 1974, po katerem so se ti dodatki že podeljevali, in to arbitrarno in brez kakršnihkoli kriterijev," je spomnila. Dodala je, da ima ta zakon zgolj pet členov in vsakokratnemu ministru in vladi dopušča popolnoma arbitrarno presojo, na kar je večkrat opozorilo tudi računsko sodišče.
Vrečko je pojasnila, da se po novem zakonu pokojnine ne bodo več dedovale, kot so se lahko doslej, in da ne gre za absolutne zneske, ampak bodo dodatki vezani na višino pokojnine posameznika. Dodala je, da zakon zadeva peščico ljudi in nima resnih posledic za državni proračun, saj so finančne posledice ocenjene med 60.000 in 70.000 evri letno.
NSi meni, da zakon izpušča nekatere umetnike
V referendumsko kampanjo se bodo vključili tudi v NSi, ker menijo, da zakon izpušča nekatere umetnike, predvsem tiste, ki delujejo na področju filmske produkcije. Vrečko je dejala, da tudi njim pišejo tisti, ki si želijo več nagrad, a da so med kriteriji določili eno nagrado za eno področje ter nagrado Prešernovega sklada ali mednarodno nagrado.
V SD so predlog zakona podprli, ker natančno predpisuje in omejuje, kdo lahko prejme dodatek k pokojnini za izjemne dosežke na področju kulture. V referendumski kampanji pa bodo koalicijske stranke sodelovale, so še dodali.
DZ ima zdaj sedem dni časa, da z odlokom razpiše referendum. Od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja skladno z referendumsko zakonodajo ne sme preteči manj kakor 30 dni in ne več kakor leto dni. Glede na ta določila v SDS referendumsko glasovanje pričakujejo na eno izmed nedelj v maju.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se