Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Dopusti pred vrati
Čas branja 3 min.

Počitniško varstvo za otroke: Z manj kot 45 evri na dan skoraj ne gre več


Andraž Zupančič
21. 5. 2025, 05.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Počitnice se nezadržno bližajo in skrbni starši že načrtujejo aktivnosti otrok. Veliko zanimanje za razpisane programe počitniških dejavnosti je zagotovo posledica težav pri zagotavljanju varstva otrok. Predvsem starši, ki v bližini doma nimajo sorodnikov, se srečujejo z izzivom, kako zagotoviti varstvo otroka med dvomesečnimi šolskimi počitnicami.

118-VALDOLTRA.jpg
Alenka Penjak
Počitniško varstvo je ponekod povezano tudi z morjem.

Počitniško varstvo otrok, zlasti osnovnošolcev, je z leti postalo pravi posel, številne organizacije, klubi in združenja ponujajo različne aktivnosti, od umetniških do športnih oziroma takih, ki so povezane z naravo in vključujejo druženje z vrstniki.

Prijave so že začeli zbirati, zanimanja je veliko, zato ne gre odlašati. A tudi pogled na cenike ni prav optimističen. Pregledali smo del ponudbe in ugotovili, da bodo morali starši za počitniško varstvo otroka odšteti okoli 45 evrov na dan. Večina organizatorjev sicer ponuja enotedenska dogajanja.

Programi so tudi sofinancirani

V Mestni občini Ljubljana (MOL) sofinancirajo določene programe in aktivnosti, predvsem za otroke od 1. do 5. razreda osnovne šole.

Tako letos občina sofinancira 15 programov poletnega počitniškega varstva, ki okvirno obsega devet ur dnevno in vključuje tudi prehrano, večinoma kosilo in dve malici. Pogoj MOL je, da je otrok v te programe vključen največ dva tedna, seveda zato, da bi na vrsto prišlo čim več otrok, otroci pa morajo imeti stalno prebivališče v občini Ljubljana.

mladinski center (1).jpg
Naš čas
Delavnice so zelo raznolike, precej jih sofinancirajo občine in država.

»Nekateri programi so namenjeni tudi mladostnikom do 18. leta s posebnimi potrebami, če izvajalec lahko zagotovi strokovno in varno izvedbo. Varstvo je omogočeno tudi otrokom družin brez stalnega prebivališča v MOL, ki živijo v študentskih domovih v Ljubljani, če otroci obiskujejo osnovno šolo v Ljubljani,« so še zapisali na MOL.

V programih je na voljo tudi omejeno število mest za socialno ogrožene otroke, zanje je varstvo v celoti brezplačno.

Kot omenjeno, so na MOL za te programe že začeli zbirati prijave, te pa je mogoče opraviti izključno prek spletnih strani posameznih izvajalcev.

Od športa in kuhanja do izletov v naravo

Pregledali smo tudi cenike počitniškega varstva na območju Ljubljane. V športnem centru GIB v Ljubljani za 188 evrov ponujajo petdnevno varstvo s športnim pridihom ter obisk kina in bazena, odločiti pa se je mogoče tudi za manj dni, varstvo tako na dan stane 45 evrov.

Enako ceno za dan varstva ima kopalni center Atlantis v BTC, v Zavodu za letovanje in rekreacijo otrok pa dnevna tarifa 50 evrov za sofinancirano varstvo velja samo za otroke iz MOL. Med dejavnostmi, ki potekajo na različnih osnovnih šolah, je mogoče najti tudi varstvo za 25 evrov na dan, medtem ko celodnevni programi do 5. razreda osnovne šole stanejo 135 evrov; starši lahko izbirajo med angleščino, plesom, pustolovščinami ali potepanjem po naravi, če naštejemo le nekatere.

počitniško varstvo, kuhanje, aktivnosti, otroci
Profimedia
Kuharske spretnosti še kako pridejo prav tudi v kasnejših letih.

V javnem zavodu Mala ulica v Ljubljani za en teden varstva otrok od prvega do tretjega razreda osnovne šole zahtevajo 125 evrov oziroma na dan 28 evrov, medtem ko za otroke izven MOL velja cena 250 evrov za cel teden.

Kot pravijo v Mali ulici, so letos na voljo tudi brezplačna mesta, ki jih financira ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

 »Vsi zainteresirani naj v opombe na prijavnici napišejo razloge za upravičenost do brezplačnega varstva. Prednost bodo imeli prosilci, ki bodo priložili dokazilo o brezposelnosti ali dokazilo o prejemanju socialne pomoči,« pravijo v Mali ulici. Njihovo varstvo bo potekalo vsak dan, v skupini pa bo tedensko 15 otrok, za katere bodo skrbeli trije strokovno usposobljeni sodelavci.

»Otrokom želimo približati samostojno raziskovanje, odkrivanje znamenitosti ter jim prek interaktivnih delavnic omogočiti izkušnje, ki jih ne doživijo vsak dan,« so dodali.

Dekleta se bodo učila o električni napeljavi

V izobraževalnem centru Otroška akademija med drugim ponujajo kuhanje za otroke; 20 učnih ur kuhanja stane 225 evrov, v ceno pa so poleg materiala vključeni trije obroki na dan.

Prav tako lahko omenimo oratorije različnih župnij, medtem ko ima Društvo za kulturo inkluzije za letošnje leto že zasedena vsa mesta.

V Mladinskem tehnološko-razvojnem centru 404 ponujajo zanimivo alternativo: tečaj gradnje lesene makete hiše, ki jo potem otroci opremijo z elektroinštalacijami, je namenjen le dekletom od 4. do 8. razreda, na voljo imajo 15 mest, en termin je že zapolnjen, cena štiridnevne delavnice pa je 50 evrov, saj je tudi ta program sofinanciran.

Seveda različne delavnice in varstvo ponujajo po vsej Sloveniji, tako da je izbira velika in nadvse pestra, a kot smo ugotovili ob raziskovanju, so nekateri termini že povsem zapolnjeni. 


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.