Prihaja močna delegacija, ocenjevali bodo stanje demokracije v Sloveniji
V ponedeljek v Slovenijo prihaja močna delegacija Evropske ljudske stranke, ki bo ocenila stanje demokracije, svobode medijev in vladavine prava.

Misijo sestavljajo podpredsednik EPP Tomas Tobé (Švedska), podpredsednica EPP Dolores Montserrat (Španija), evropska poslanka Lena Düpont (Nemčija), evropski poslanec Michał Wawrykiewicz (Poljska) ter slovenska evropska poslanka in podpredsednica EPP Romana Tomc.
Člani misije bodo opravili pogovore z nekaterimi posamezniki in institucijami v Sloveniji, da bi ugotovili dejansko stanje. Med drugim se bodo sestali s predstavniki Komisije za preprečevanje korupcije, računskega sodišča, državnega zbora, državnega sveta, pa tudi z aktualnim in nekaterimi nekdanjimi ministri za notranje zadeve in aktualnim ter nekdanjim predsednikom sveta RTV Slovenija.
Gre za misijo, ki jo je Romana Tomc napovedala januarja, ob tem pa dejala, da je namen misije preprečiti, da bi vladajoči še naprej delali škodo demokraciji, rušili vladavino prava in ogrožali svobodo medijev. K temu je dodala, da poskušajo tudi preprečiti situacijo, v kateri Slovenija zaradi kršitev vladavine prava ne bi bila več upravičena do evropskih sredstev.
Kot je v napovedi misije na družbenem omrežju X zapisal predsednik evropske ljudske stranke Manfreed Weber, vladavina prava ni stvar pogajanj: »Za oceno zaskrbljenosti glede demokracije, svobode medijev in vladavine prava EPP pošilja visoko raven misije za ugotavljanje dejstev v Slovenijo. Če slovenska vlada, ki jo sooblikujejo tudi skrajno leve stranke, ogroža demokracijo ali temeljne svoboščine države, bo skupina EPP ustrezno ukrepala. Vladavina prava ni stvar pogajanj.«
Da prihaja v Sloveniji do hujših kršitev vladavine prava, je sicer EPP prepoznala že na dvodnevnem srečanju voditeljev strank v Berlinu januarja letos, Slovenijo pod vlado Roberta Goloba pa je prvič uvrstila na seznam držav, ki so problematične z vidika vladavine prava.
V Evropski ljudski stranki, ki ima v Evropski komisiji 14 komisarjev in večino v Evropskem svetu, sicer že nekaj časa poteka razprava o Sloveniji, predvsem zaradi:
spolitiziranega sodstva (primeri Patria, Radonjić, STA, ukradena judovska vila …),
ponovne zlorabe sodstva v politične namene tik pred volitvami (Trenta),
podrejanja medijev s pomočjo ustavnega sodišča, novele zakona o RTV in zadnje medijske zakonodaje
ter kršenja poslovnika in načel parlamentarne demokracije (preprečevanje postopkov za izvedbo referendumov, kratenje svobode govora opoziciji v državnem zboru).
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se