Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nenavadno
Čas branja 1 min.

Morski sesalci vse pogosteje zahajajo tudi v slovensko morje


L.T. / STA
6. 4. 2025, 11.03
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Primerov morskih sesalcev, ki se pojavljajo izven svojega naravnega okolja, je vse več, tudi v slovenskem morju.

profimedia-0945993864.jpg
Profimedia
Morske sesalce znanstveniki vse pogosteje opažajo izven njihovega naravnega okolja.

Novo znanstveno študijo je vodila organizacija OceanCare, s katero Morigenos že vrsto let sodeluje. V študiji so obravnavali primere, ko se živali pojavijo bodisi daleč stran od svojega naravnega habitata bodisi v okolju, ki zanje ni več primerno - na primer zaradi pomanjkanja hrane, onesnaženja ali pogostega stika z ljudmi.

Raziskovalci so ugotovili, da je takšnih primerov vedno več, med glavnimi vzroki pa izpostavljajo podnebne spremembe, izgubo ledu na Arktiki, spremembe v razporeditvi plena, hrup v morju, bolezni in celo pobegle oziroma izpuščene živali iz ujetništva.

V študiji so predstavili številne konkretne primere pojavljanja morskih sesalcev izven svojega tipičnega habitata, med drugim beluge v Temzi in Seni ter mrože na evropskih plažah. Primere so zabeleženi tudi pri nas - na primer kit grbavec v slovenskem morju leta 2009, dva progasta delfina v Luki Koper leta 2012 ter nedavno pojavljanje navadne delfinke Ciao.

Delfinko je ekipa društva Morigenos prvič dokumentirala maja 2022 v Luki Koper, takrat še v družbi svoje mame, novembra 2024 pa se je vrnila v Tržaški zaliv. Ime so v društvu izbrali zaradi njenega karakterja in nenavadnega vedenja, s katerim je zbujala pozornost. Delfinka se je namreč večkrat tudi približala različnim plovilom in z repom zamahnila v zrak, so zapisali v društvu.

Tovrstni primeri lahko sprožijo množično zanimanje javnosti, kar povzroči stres ali celo nevarnost za živali, zato avtorji študije opozarjajo na pomembnost ustreznega obveščanja javnosti. Dodajajo, da vsaka takšna situacija zahteva premišljen pristop - včasih zadostuje zgolj spremljanje in informiranje javnosti, v drugih primerih pa je potrebna selitev živali na varnejšo lokacijo, v skrajnih primerih tudi evtanazija.

V eni od opisanih situacij so na primer samico mroža usmrtili, ker se ljudje kljub opozorilom niso držali varnostne razdalje. Avtorji zato pozivajo k boljšemu usklajevanju med institucijami, oblikovanju jasnih protokolov in zakonodaje, ki bi omogočila hitro, strokovno in živalim prijazno ukrepanje. Ključno pa je, da se pri odločitvah upošteva dobrobit živali, njeno zdravstveno stanje, pa tudi širše okoljske razmere, izpostavljajo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.