© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Višanje obrambnih izdatkov
Čas branja 4 min.

Golob odgovarja Janši, "naj še naprej sanja svoje sanje"


STA
R.M.
1. 7. 2025, 15.34
Posodobljeno
16:03
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Premier Robert Golob v odzivu na poziv SDS, da naj na glasovanje o razpisu posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov veže zaupnico vladi, odgovarja z znano frazo, da tega filma prvak SDS ne bo videl. "Janez Janša naj še naprej sanja svoje sanje," je Golobov odziv vlada objavila na družbenem omrežju X.

POR20250127_AI5_0454.JPG
Bobo
Predsednik vlade Robert Golob.

V SDS so namreč danes zaradi neenotnosti koalicije o izvedbi posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov predsednika vlade pozvali, naj na glasovanje o tem vprašanju veže zaupnico vladi. Premier Golob odgovarja, da se to ne bo zgodilo, predsedniku SDS Janši pa sporoča, da bo moral na svoj trenutek počakati še vsaj en mandat.

Predlog za razpis posvetovalnega referenduma je nedavno podala najmanjša stranka koalicije Levica. Referendumsko vprašanje bi se po njihovem predlogu glasilo: Ali ste za to, da Slovenija povečuje obrambne izdatke tako, da bodo ti leta 2030 dosegli tri odstotke BDP letno, kar je trenutno približno 2,1 milijarde evrov?

Razpis referenduma so na ponedeljkovem odboru za obrambo podprli tudi v koalicijski SD, medtem ko mu v največji vladni stranki Gibanje Svoboda nasprotujejo. Tudi vlada razpisa posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov ne podpira. Na ponedeljkovi dopisni seji je sprejela mnenje, v katerem so zapisali, da bi bil razpis referenduma v nasprotju z nacionalnovarnostnimi in obrambnimi interesi ter temeljnimi strateškimi in planskimi dokumenti Slovenije na področju obrambe in varnosti. Tega mnenja sicer niso podprli ministri iz vrst SD in Levice.

Vezati zaupnico na obrambni referendum za koalicijo nesmiselno

V poslanskih skupinah koalicijskih Svobode, SD in Levice ne vidijo razloga, da bi premier Golob na glasovanje o predlogu Levice za razpis posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov vezal zaupnico vladi, kot to predlaga opozicijska SDS. V opozicijski NSi se nagibajo k stališču, "da v tej zgodbi ne bodo sodelovali".

V poslanski skupini Svoboda ne vidijo nobene potrebe po takem pristopu. Vodja poslanske skupine Svobode Nataša Avšič Bogovič je v današnji izjavi ugotavljala, da "SDS ni jasno, da je ta vlada, ta koalicija bistveno drugačna od njih". Kot je dejala, namreč v tej vladi in koaliciji ne gre za avtokracijo, ampak se pogovarjajo, dogovarjajo, imajo precejkrat tudi različna stališča, a so zavezani skupnim vrednotam - delati dobro za prebivalce Slovenije.

"Te vrednote nas povezujejo tudi na področju določanja obrambnih izdatkov, čeprav imamo v osnovi različna izhodišča in ta različna izhodišča so bila različna že ob vstopu v koalicijo," je pojasnila. Ob tem je zagotovila, da pa bodo enotno vztrajali, da povečanje obrambnih izdatkov, za katerega so se zavezali z resolucijo, sprejeto v DZ, ne bo šlo na račun socialne države, socialnih storitev, izdatkov v šolstvu, zdravstvu.

Petkovo glasovanje o predlogu za referendum je ne skrbi. V Svobodi so po njenih besedah enotni in referenduma ne bodo podprli. Če bi glasove za referendum prispevala opozicija, pa bo zelo presenečena. V opoziciji so namreč po njenih besedah povedali, da so za referendum, "a ne zato, ker bi se na njem glasovalo o dvigu do treh odstotkov BDP, ampak zato, ker so za več kot tri odstotke," je dejala.

Tudi v SD ne vidijo razloga, da bi predsednik vlade vezal zaupnico na obrambni referendum. SDS in njenemu predsedniku pa vodja poslanske skupine SD Jani Prednik predlaga, da se v miru pripravi na volitve, ki bodo prihodnje leto.

Prednik je ob tem še dodal, da so v ponedeljek pri predsedniku vlade opravili dolg in temeljit pogovor. V SD so premierju dali jasno vedeti, da nad tri odstotke izdatkov za obrambo ne bodo pristali, kar pomeni, da je resolucija, ki je bila pred tremi tedni sprejeta v DZ, tudi za SD zavezujoča, je pojasnil. "Premier je temu prikimal in to je tudi edino, na kar bomo v SD pristali," je dodal.

Na vprašanje, kako komentira argument SDS, da so razlog za poziv razhajanja v koaliciji, je Prednik odgovoril, da je njihovo stališče, da podprejo predlog Levice za posvetovalni referendum, kako to interpretira največja opozicijska stranka, pa je treba vprašati njih.

V Levici, ki je podala predlog za posvetovalni referendum, ocenjujejo, da je ideja o vezanju zaupnice vladi na glasovanje o tem predlogu "skregano z vsako logiko". "Res je, da je zadnje dni res vroče, ampak mislim, da ni toliko vroče, da bi ljudje govorili take nebuloze," je vodja strankinih poslancev Matej Tašner Vatovec komentiral današnji poziv SDS predsedniku vlade.

Kot je dejal, bi bila norost vezati zaupnico na nekaj, česar vlada in predsednik vlade ne podpirata. Poudaril je, da imajo pri vprašanju dviga obrambnih izdatkov v koaliciji res drugačna stališča, a ta so bila jasna že ob vstopu v koalicijo. "Ne vidim velikih težav, v Levici še vedno verjamemo, da je referendum potreben, ker govorimo o res visokih zneskih. Če bi šli tako daleč, do pet odstotkov, kot zahteva Nato, govorimo o 20 odstotkih slovenskega proračuna," je znova navedel razloga za njihov predlog posvetovalnega referenduma.

V opozicijski NSi medtem menijo, da je Slovenija priča "festivalu sprenevedanja", tako koalicije, kot predsednika vlade. Tako so po besedah strankinega poslanca Janeza Žaklja vedno bolj prepričani, da v tej zgodbi ne bodo sodelovali, pač pa stopili ob stran, da se koalicija sama odloči, kako bo ravnala.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.