Slovenska zelenjava v krizi: varuh opozarja pred kolapsom domače pridelave
Razmere v pridelavi zelenjave so se letos dodatno poslabšale, opozarja varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano. Prodaja je v primerjavi z lanskim letom upadla, prav tako so se cene znižale in ne pokrivajo stroškov proizvodnje. Trgovce poziva, naj prednostno kupujejo slovensko zelenjavo in nabavo izvajajo kontinuirano.

Kot v današnjem sporočilu za javnost pojasnjuje varuh Branko Ravnik, je letošnje leto ponovno "posebno", saj se že tako slabo stanje v panogi še poslabšuje. "Večji pridelovalci zelenjave, ki prodajajo svoje pridelke prek trgovskih sistemov končnim potrošnikom, so zaskrbljeni," je zapisal.
Pridelovalci zelenjave so spomladi zabeležili skromnejši odkup solate, po pripovedovanju posameznih pridelovalcev pa se je spremenila tudi struktura nabave solate. Zaradi ponudbe po akcijskih cenah je namreč prihajalo do kampanjskih naročil, namesto kontinuirane dobave.
Kot ugotavlja varuh, nekateri trgovci sicer niso zaznali upada prodaje, drugi nasprotno, kar pomeni, da so se lahko spremenile nabavne poti, dodatna ponudba iz tujine in tržni deleži.
Poseben problem je ob tem tudi cena, ki se je po navedbah varuha praktično razpolovila glede na lansko leto. Dodaten pritisk na dohodek predstavlja obvezna zahteva za najem posebne embalaže, ki je izjemno visoka. "Dogovor za naprej je glede na vse navedeno več kot nujen," je prepričan varuh.
Težave beležijo tudi pri prodaji mladega krompirja. Po varuhovih informacijah s terena je odkup zaustavila večja količina krompirja iz Egipta in iz drugih evropskih držav.
Kot ugotavlja, je v maloprodaji kljub preteklim pozivom k izogibanju tej praksi še vedno mogoče opaziti cene, ki kažejo na prodajo pod nabavno ceno. To posredno povzroča močne pritiske na odkupne cene.
Poleg solate in krompirja po pripovedi proizvajalcev trenutno vzbujajo skrb tudi občasni zastoji v prodaji ostalih zelenjadnic. Kljub temu, da trgovci prednostno odkupujejo domačo zelenjavo, po mnenju pridelovalcev še vedno prihaja do uvoza in s tem pritiska na cene.
"Žal vse kaže na to, da se v maloprodaji zelenjave bije cenovna vojna, ki negativno vpliva predvsem na pridelavo, kar je zelo slaba popotnica za prihodnjo sezono. Če k temu dodamo še negotovost, ki jih prinašajo vremenske razmere, so možni tudi črni scenariji preskrbe," opozarja.
V verigi preskrbe z zelenjavo sta zato po prepričanju varuha nujna transparentnost in dialog v verigi. Varuh ob tem poziva potrošnike, naj v tem času uživajo čim več sezonske, na slovenskih poljih pridelane zelenjave in se o njenem izvoru tudi prepričajo.
Trgovcem pa daje pobudo, da še naprej prednostno kupujejo slovensko zelenjavo, nabavo izvajajo kontinuirano, akcijske cene oblikujejo v dogovoru z dobavitelji in cenovno politiko prilagodijo tako, da odkupne cene ne bodo pod proizvodnimi stroški in cenovna razmerja pravična od pridelovalca do potrošnika.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se