Golobova vlada v državnem zboru odgovarja na očitke SDS
Leto dni pred parlamentarnimi volitvami vlado Roberta Goloba danes v državnem zboru čaka obravana interpelacije – že druge v tem mandatu. Predlagateljica v obeh primerih je SDS, ki Golobovi vladi tokrat očita, da manipulira z upokojenci.

V SDS trdijo, da je predsednik vlade Robert Golob v zvezi s položajem upokojencev »izrekel vrsto laži, neresničnih trditev in manipulativnih navedb«.
Osrednja kritika največje opozicijske stranke je usmerjena v Golobovo izjavo, da je vlada Janeza Janše leta 2012 ob izpeljavi tedanje pokojninske reforme znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov. Iz tega po Golobovih besedah izhaja problem zdajšnjih upokojencev, češ da jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj.
- Vlada: v tem mandatu so se pokojnine uskladile za 18,5 odstotka, v zadnji Janševi vladi »le« za 13,9
SDS je od premierja zahtevala opravičilo, ki pa ga ni dočakala, zato je vložila interpelacijo o delu in odgovornosti vlade. Zaradi podobnih izjav poslanke Levice Nataše Sukič je SDS zahtevala tudi njeno razrešitev s funkcije podpredsednice državnega zbora, vendar pri tem ni bila uspešna.
V strankah vladne koalicije trdijo, da gre za zlorabo instituta interpelacije ter upokojenk in upokojencev v politične namene. Kot poudarjajo, je interpelacija vlade namenjena predvsem nabiranju političnih točk v sklopu neuradne kampanje pred prihodnjimi parlamentarnimi volitvami.
V odgovoru, ki ga je poslala v državni zbor, je vlada zavrnila vse očitke iz interpelacije, saj da je ta »politično motivirana in vsebinsko neutemeljena«. Tako vztraja pri premierjevih navedbah, da je Janševa pokojninska reforma poslabšala položaj upokojencev. V SDS pa so prepričani, da je zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju iz leta 2012 (ZPIZ-2) »dejansko zaustavil dotedanje padanje pokojnin«, obenem pa spominjajo, da ga je tedanji sklic državnega zbora sprejel brez glasu proti.
Druga interpelacija po poti prve?
Za razpravo o interpelaciji je na voljo dobrih 14 ur. Ob začetku te točke dnevnega reda bo državni zbor nagovoril premier Golob.
SDS, tako kot v primeru prve interpelacije aprila lani, za zdaj še niso vložila nobenega predloga sklepa oz. konstruktivne nezaupnice, o kateri bi poslanke in poslanci lahko glasovali. Predlagatelj lahko morebitni sklep sicer vloži do konca razprave.
Prvo interpelacijo Golobove vlade je skupina poslancev SDS vložila zaradi združitve Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine, ukinitve urada za demografijo ter opustitve dolžnega ravnanja na področju zdravstva in na področju preprečevanja nezakonitih migracij.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se