Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Drevoreda ob Straški cesti ni več


M. M.
14. 10. 2016, 12.05
Posodobljeno
26. 10. 2016 · 11:49
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

drevo_11.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Straška cesta danes dopoldne ... (Foto: M. M.)
drevo_09.jpg
M. M.
... in še poletni prizor ... (Foto: M. Ž.)

Včeraj so odstranili drevored ob Straški cesti med Bršljinom in Adrio Mobil, ki je, kot smo v Dolenjskem listu poročali že poleti, močno oviral pešce in kolesarje. »V skladu s strokovnim mnenjem ljubljanske Biotehniške fakultete bodo drevesa odstranjena in zamenjana z ustreznejšimi vrstami, ki jih je lažje in cenovno ugodnejše vzdrževati,« so prejšnji teden dodali iz kabineta novomeškega župana.

Da omenjeni drevored ni takšen, kot bi moral biti, je bilo ob pogledu nanj jasno vsakomur. Z novomeške občine so na naše poizvedovanje julija letos odgovorili, da je izvajalec zasadil prenizka drevesa, da bi zagotovili večjo varnost, pa so jih že večkrat močno obrezali, vendar so se drevesa izjemno hitro obraščala in izkazalo se je, da so stroški vzdrževanja (pre)visoki, samo obrezovanje je stalo nekaj tisoč evrov. »Pri iskanju rešitev smo za strokovni pregled zaprosili tudi sodelavce ljubljanske biotehniške fakultete, ki so ocenili, da bi bilo drevesa treba odstraniti in jih zamenjati z ustreznejšimi vrstami, ki se samooblikujejo in jih je lažje in cenovno ugodnejše vzdrževati.«

V podjetju Acer, ki je projektiralo omenjeno cesto in izdelalo tudi načrt krajinske arhitekture zanjo, menijo, da je vrsta dreves ustrezna, žal pa so bile zasajene sadike slabše kakovosti, ki nato predvsem niso bile primerno strokovno vzdrževane. »Izbor drevesne vrste smo v fazi načrtovanja preverili z drevesničarji. Morali bi zasaditi sadike s koreninsko grudo, ravnim deblom, obsega 14 do 16 cm, z začetkom krošnje na višini 2,5 metra. Cena za taka drevesa je bila razmeroma visoka in prav tako preverjena pri drevesničarjih. Zaradi velikega števila enakih sadik smo vseskozi poudarjali, da jih je treba naročiti vsaj eno leto pred zasaditvijo, da se lahko dobavijo ustrezne,« je za Dolenjski list tedaj pojasnila Suzana Simič, odgovorna projektantka.

Marca 2005 so nato na željo investitorja po znižanju stroškov sicer zmanjšali število sadik iz predvidenih 271 na 203, niso pa pristali na to, da se zasadijo sadike slabše kvalitete, kar pa se je potem vseeno zgodilo. »Že takrat smo jih opozorili, da bo v tem primeru potrebno precej več strokovnega vzdrževanja, predvsem kar zadeva obrezovanje, da bodo drevesa le počasi lahko dosegla zahtevano višino začetka krošenj na 4,5 metra, kar bi omogočalo varno odvijanje prometa,« pa je dodala vodja oddelka za prostorsko načrtovanje v podjetju Jelka Hudoklin. O problemu, ki je nastal, so v podjetju s predstavniki občine večkrat razpravljali, na koncu pa so na občini letos sklenili, da ga bodo po 11 letih posekali.

Nova drevesa naj bi zasadili v času od 22. oktobra do 11. novembra letos.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.