Minister Maljevac bo predstavil izračun storitev dolgotrajne oskrbe
Maljevac bo spregovoril tudi o mreži vstopnih točk, izvajalcih dolgotrajne oskrbe, predstavil bo centralni informacijski sistem in vladni klicni center 114.

Po zakonu o dolgotrajni oskrbi se je s 1. julijem začela uporabljati določba o dolgotrajni oskrbi na domu. Ta pravica zajema denimo pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in določeno vrsto zdravstvene nege, pa tudi e-oskrbo in storitve za ohranjanje samostojnosti, denimo fizioterapijo in delovno terapijo.
S prvim decembrom začne veljati pravica do dolgotrajne oskrbe v instituciji. Prav to je eden ključnih delov zakona, minister Simon Maljevac pa zagotavlja, da za namestitev v domu nihče ne bo plačal več kot 781 evrov. Takrat bo mogoče dobiti tudi denarni prejemek. Že zdaj pa je v veljavi ukrep oskrbovalec družinskega člana. Novo je le, da so zdaj lahko oskrbovalci družinskega člana tudi upokojenci. Kdorkoli bo opravljal to delo, bo dobil 1,2-kratnik minimalne plače. Delovala naj bi tudi dolgotrajna oskrba na domu.
Vsak zaposleni bo moral plačati odstotek bruto plače, še enkrat toliko pa njegov delodajalec. Za en odstotek bo nižje tudi nakazilo na račun upokojenca. Svoj delež morajo prispevati tudi samostojni podjetniki in kmetje. Oboji bodo morali prispevati po dva odstotka plače.
In koliko je to v denarju?
Zaposleni, ki prejema minimalno plačo – ta je od letošnjega januarja 1277,72 evra – bo plačal 12,77 evra prispevka za dolgotrajno oskrbo. Tisti, ki prejemajo povprečno slovensko plačo, v višini 2521 evrov, pa bodo dobili za 25 evrov nižjo plačo.
Prispevek boste plačali na enak način in po enakem postopku, kot se plačujejo prispevki za socialno varnost. Znesek bo odtegnil že delodajalec pri izplačilu plače. Nihče ne bo dobil domov položnice z zneskom. Koliko ste plačali, pa boste videli na plačilni listi.
Za zaposlene osebe, ki prejemajo plačo, se prispevek plačuje na enak način in po enakem postopku, kot se plačujejo ostali prispevki za socialno varnost. V vašem primeru bo prispevek odtegnil delodajalec.
Upokojenci bodo prispevek za dolgotrajno oskrbo plačali konec meseca julija. Povprečna starostna pokojnina je bila v mesecu maju 951 evrov. To pomeni, da bo povprečni slovenski upokojenec za dolgotrajno oskrbo plačal okoli devet evrov in pol. Svoj del pa bodo morali plačati tudi tisti z najnižjimi prejemki.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se