70 let črnomaljske gimnazije




Meščanska šola, ki velja za predhodnico črnomaljske gimnazije, je sprejela odlok, da se po sklepu predsedstva Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta 9. oktobra 1944 meščanska šola spremeni v nižjo srednjo šolo realno gimnazijskega tipa. Uradni naziv šole je bil realna gimnazija v Črnomlju. Pouk se je začel 27. oktobra istega leta, prvi ravnatelj pa je bil dr. Jože Bevk.
70-letnico gimnazije in 105 let poklicnega izobraževanja so v Črnomlju praznovali s slovesnostjo, na kateri so z besedo, plesom in igro največjo pozornost namenili zadnjemu desetletju. Seveda pa se niso mogli izogniti tudi pomembnim mejnikom v sedmih desetletjih, v katerih ni manjkalo ne vzponov ne padcev.
Kot je dejala ravnateljica Elizabeta Prus, je bilo marsikdaj potrebnih veliko naporov, da se je šola ohranila. In tudi danes je tako, saj slovenski srednješolski izobraževalni sistem doživlja hude čase. Predvsem pa je za manjše srednje šole, kakršna je tudi črnomaljska, krivičen sistem financiranja, saj ne upošteva statističnih podatkov o zmanjšanem številu otrok, ki obiskujejo devetletko.
Pa vendar se črnomaljski gimnazijci po uspehu kosajo z dijaki iz večjih, tudi elitnih šol, kar dokazujejo uspehi na maturi, tekmovanjih in še kje. Kako ponosni so na šolo, ki so jo obiskovali, so v jubilejni izdaji šolskega glasila Mozaik zapisali tudi zlati maturanti.
Obiskovalce in nastopajoče sta pozdravili tudi črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič in Elvira Šušmelj, generalna direktorica Direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se