Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Včeraj manj migrantov, v Dobovi pa polne roke dela


STA, M. K.
8. 11. 2015, 10.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

drugi_val064.jpg
arhiv DL
Foto: arhiv DL

##IMAGE-3632264##

V Slovenijo je včeraj do večera prispelo najmanj migrantov v času drugega begunskega vala, ki se je začel sredi oktobra, in sicer "le" 1700. Nato pa je v Dobovo ponoči prispel nov vlak z okoli 1000 migranti, za katere zdaj poteka postopek evidentiranja. Novih izrednih vlakov za zdaj ni napovedanih. Več kot 1000 migrantov, ki so v Slovenijo prispeli sinoči okoli 19. ure, so zvečer z vlakom že pospremili proti Šentilju. Policisti so pri tem obravnavali tudi pretep med dvema moškima.

Po dokaj mirnem sobotnem dnevu so v Dobovi zvečer znova imeli polne roke dela. Okoli 21. ure je 35-letnik iz Afganistana zaradi zastoja srca potreboval nujno medicinsko pomoč. Po hitri oskrbi na kraju dogodka so ga z reševalnim vozilom odpeljali v brežiško bolnišnico, kjer je ostal na opazovanju. Zdravstveno stanje moškega, ki je potoval skupaj z ženo, je po dostopnih podatkih stabilno.

Nekaj pred 23. uro so policisti z vlakom pospremili 1046 migrantov proti Šentilju. Tik pred odhodom sta se na vlaku stepla dva moška. Policisti so posredovali, pri čemer so uporabili tudi plinski razpršilec, poškodovan ni bil nihče.

Kot je za STA danes povedal Robert Perc s Policijske uprave Novo mesto, trenutno nimajo napovedanih novih izrednih vlakov. Vendar bo umiritev stanja glede prihodov beguncev verjetno bolj kratkotrajna, saj tuji mediji poročajo, da je po koncu stavke voznikov grških trajektov na poti nov val migrantov.

V Dobovi so medtem včeraj opoldne odprli cesto, ki mimo tamkajšnjega begunskega centra pelje proti mejnemu prehodu Rigonce. Cesta bo odprta do preklica. Nadaljnje zapore in omejitve gibanja bodo policisti prilagajali številu beguncev in dinamiki postopkov.

Skrivnostni glede žice na meji

Ministrica za notranje zadeve Györkös Žnidarjeva in njen državni sekretar Šefic sta včeraj obiskala nastanitveni center za begunce v Gornji Radgoni. Ministrica je razmere v centru ocenila kot izjemno dobre. Glede tehničnih sredstev za uporabo na meji pa je dejala, da bodo tehnična sredstva uporabljena v primeru, da bo to potrebno.

Na vprašanje glede naročila ograje za varovanje slovenske meje je ministrica odgovorila, da pripravljajo celostne ukrepe za nadzorovanje migracijskega toka, kar pomeni, da bodo tehnična sredstva uporabljena v primeru, da bo to potrebno.

Podlaga za uporabo tehničnih sredstev po njenih pojasnilih že obstaja v zakonu o nadzoru državne meje, dobre podlage za to so tudi v schengenskem zakoniku. V primeru, da bi ponovno prišlo do nenadziranega razprševanja migrantov po zeleni meji in v primeru, da bi Avstrija in Nemčija pričeli omejevati sprejem migrantov, bodo po besedah ministrice tehnična sredstva uporabljena.

Namenjena bodo usmerjanju nenadziranega prihoda migrantov in preprečevanju nenadziranih prehodov čez zeleno mejo. Več o tem, kot je dejala, ne more povedati, saj gre za zaupne ukrepe. Dodala je le še, da če "bo sprejeta politična odločitev, so tehnična sredstva pripravljena", da pa ograja ni strokoven termin, saj se govori o tehničnih sredstvih, ker tako določa zakon.

Po poročanju nekaterih medijev naj bi v zadnjih dneh v Slovenijo že prišlo več deset kilometrov žice, ki naj bi jo Slovenija naročila v več državah, a v vladi so o tem precej skrivnostni.

Begunsko problematiko je za Večerovo Soboto prilogo komentiral tudi premier Miro Cerar. V zvezi z očitki, da bi zajezitev migrantov na meji pomenila represijo, je dejal, da je lahko reči, da represija ni pravi odgovor. "Toda povejte, kaj bi storili, če bi vam ljudje v hišo hodili drug za drugim? Nobena evropska država ne bo dovolila takšne situacije. Obstajajo meje, preko katerih Evropa ne more. In v skrajnih situacijah bo treba te meje na koncu braniti z žico ali policijo ali celo vojsko," je dejal in dodal, da to "ni več le neka hipotetična misel".

Po Cerarjevih besedah država ne sme dovoliti, da bi bili ogroženi premoženje in ljudje. Za zdaj bomo sicer, kot je dejal, čakali na skupno evropsko rešitev, "a če je ne bo, bomo morali ustrezno ukrepati sami".

Na vprašanje, zakaj je potrebna vojska na meji in kaj bi storila ob morebiti žičnati ograji, ko bi jo želela prečkati skupina beguncev, Cerar odgovarja, da tehnične ovire niso dovolj, če za njimi ni policijsko-vojaške patrulje, ki nadzira prostor. "To pa nikakor ne pomeni, da bomo, razen seveda v nujni samoobrambi, uporabili strelno orožje zoper begunce," je dejal. Dodal je, da bi bilo tisti hip, ko bi zoper begunce začeli uporabljali orožje, konec Evrope.

Cerar je tudi napovedal, da bo v Sloveniji v tednu ali dveh vsaj 400 tujih policistov. "To pa je tisto, za kar si zavzemamo, da pokažemo Evropi, to je, da je slovensko-madžarska meja takšna vrednota, da jo moramo varovati skupaj," je dejal.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.