Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

URS pralnica denarja - nespretna manipulacija župana in svetnika Novaka


Mag. Vera Smodej, zunanja strokovna sodelavka URS in članica Senata Konzorcija UNM Prof. ddr. Jan
2. 6. 2014, 09.25
Posodobljeno
07. 07. 2014 · 17:00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

janez_usenik.jpg
B. B.
Janez Usenik (Foto: B. B.)
vera_smodej.jpg
B. B.
Vera Smodej (Foto: B. B.)

Na zapis Dolenjskega lista z zadnje seje novomeškega občinskega sveta, na katerem so svetniki razpravljali o ukinitvi Univerzitetnega in raziskovalnega središča Novo mesto (URS), sta se odzvala v.d. direktorja URS Janez Usenik in v.d. dekanje Fakultete za industrijski inženiring Vera Smodej. Njun odgovor v nadaljevanju objavljamo v celoti.

URS PRALNICA DENARJA – NESPRETNA MANIPULACIJA ŽUPANA IN OBČINSKEGA SVETNIKA ZVONETA NOVAKA

Župan MO NM Alojz Muhič je na dnevni red seje Občinskega sveta MO NM, ki je bila 29.05.2014, brez dogovora in celo brez obvestila projektni skupini Senata Konzorcija UNM, ki je decembra 2013 izdelala elaborat o novomeški univerzi in je trenutno v zaključni fazi priprave gradiva za Nacionalno agencijo RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS), uvrstil točko o ukinitvi zavoda URS, kjer se koordinira izdelava strokovnega in ekspertnega gradiva. Župan Alojz Muhič v trenutku pred oddajo vloge za ustanovitev univerze ukinja občinski zavod URS, ki je tudi predlagatelj in hkrati polnopravna članica bodoče univerze. Ko se obseg dela povečuje, ukinja zavod z utemeljitvijo, da ni več potreben, nadaljnje naloge v procesu akreditacije univerze pa se prenašajo na občinske uradnike. Večjega zagotovila, da univerze  ne bo, skoraj ne more biti.

To pa ni prvo dejanje agresivne blokade procesa ustanovitve univerze v interesu župana in vplivnih posameznikov, ki jih župan ne želi imenovati.  V letu 2013 županovi občinski svetniki (vladajoča občinska koalicija) nekaj mesecev niso podprli Pobude za vložitev odloka o ustanovitvi javne Univerze novo mesto v Državni zbor RS. Ostale občine širše regije so navedeno pobudo podprle takoj.

Župan in skriti vplivni posamezniki neposredno pred volitvami ne izbirajo metod za doseganje interesnih ciljev, pri tem pa so skrajno nespretni in delajo škodo predvsem sami sebi. Zavod URS je aprila 2006 ustanovila in vsa leta financirala MO Novo mesto, kar pomeni, da je imela tudi močan nadzor nad porabo javnih sredstev v tem zavodu. In ta isti zavod URS županov svetnik Zvone Novak označi kot pralnico denarja (Dolenjski list, 30.5.2014 O URS kot pralnici denarja in začetku umazane kampanje). Župan navedenega torej ni ugotovil v svojih dveh mandatih vodenja občine, navedeno je ugotovil v trenutku, ko je potrebno oddati vlogo za ustanovitev univerze, katere predlagatelj je tudi zavod URS.  Če je zavod URS pralnica denarja, je župan prvi, ki je za to odgovoren.

Nespretnost se nadaljuje. Svetnik Zveze za Dolenjsko Zvone Novak je na seji Občinskega sveta dne 29.5.2014 vprašal, zakaj predsednica novomeškega odbora Državljanske liste (Vera Smodej,  op. a.) od URS v zadnjih mesecih dobiva med 1.100 in 1.600 evrov mesečnega nakazila, zakaj so nekateri zasebniki, med njimi tudi žena Gregorja Macedonija, od URS dobivali plačo ali del plače, zakaj je URS družbi Konvikt naročil študijo v vrednosti 30.000 evrov, ki naj bi bili porabljeni za poplačilo volilne kampanje Gregorja Macedonija, koliko izgube je URS ustvaril na projektu izdelave študije za izboljšanje delovnih razmer v gradbeništvu, kdo so pravi lastniki podjetja Parsifal, ki naj bi od URS v sklopu prej omenjenega projekta dobil 90.000 evrov, kdo je pravi lastnik podjetja Racio in kakšne povezave ima s takratnimi vodilnimi na URS (v tistem času ga je vodil Borut Rončević, op. a.) in Macedonijem. »Predlagam občinskemu svetu, naj se uvede revizija poslovanja URS in preveri deset največjih prejemnikov denarja. Občutek imam namreč, da je URS pralnica denarja,« je svojo razpravo zaključil Novak (Dolenjski list, 30.5.2014 O URS kot pralnici denarja in začetku umazane kampanje).

Zvone Novak je navedel, da predsednica novomeškega odbora Državljanske liste od URS v zadnjih mesecih dobiva med 1.100 in 1.600 evrov mesečnega nakazila. Podatek o znesku je skrajno manipulativen, predvsem pa županov svetnik Zvone Novak ni povedal, da je predsednica novomeškega odbora Državljanske liste hkrati tudi v.d. dekanje Fakultete za industrijski inženiring in članica Senata Konzorcija UNM, da je zunanja strokovnjakinja Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu in da opravlja strokovno delo na elaboratu in vlogi za univerzo na povabilo k sodelovanju s strani zavoda URS in s soglasjem župana Alojza Muhiča, v skladu z določbami ZUJF.  Pogodba s soglasjem župana Alojza Muhiča ni bila sklenjena z Vero Smodej  kot  predsednico novomeškega odbora Državljanske liste, temveč z Vero Smodej kot ekspertom.   Zvone Novak na seji občinskega sveta ni spraševal ali je navedeno RES, on je trdil, da je RES in spraševal ZAKAJ. Torej v tej državi ne potrebujemo policije in sodišč, potrebujemo samo Zvoneta Novaka. Skrajno nespretna manipulacija, na podlagi  katere je mogoče upravičeno sklepati, da so tudi vsi drugi podatki, ki jih je izpostavil Zvone Novak, enako manipulativni. Zvone Novak pa nedvomno v vseh svojih navedbah (seveda nehote) izpostavlja izključno odgovornost (svojega) župana Alojza Muhiča za po njegovem mnenju “pranje denarja” v zavodu URS.  

Nespretno manipulira tudi župan, ki za vse svoje navedbe ne predloži argumentov in dokazil, ampak deluje po sistemu dajanja izjav, ki bodo všečne širši populaciji po preverjenem vzorcu za zmago na volitvah. Župan se sprašuje, če je to res, kar pravi Zvone Novak?? To se sprašuje župan, ki vodi občino dva mandata in ki je prvi, ki je zadolžen za nadzor nad porabo sredstev občinskega zavoda URS.  Župan manipulativno navaja, da je zavod URS izgubil status raziskovalnega zavoda in v takih pogojih ne vidi razloga za plačo direktorja in zaposlenih, ki životarijo brez dela. Navedeno je čista neresnica, zavod URS je sam decembra 2012 zaprosil za izbris iz registra raziskovalnih institucij ARRS, ker se URS od konca leta 2012 z raziskovalnim delom ne ukvarja več. Izgubiti status raziskovalne institucije, kot navaja župan, ali ta status prekiniti na lastno pobudo zavoda URS, je bistvena razlika.  Sedanji direktor zavoda URS z mandatom od 23.07.2013 in zaposleni (dve strokovni sodelavki), pa ne životarjo, intenzivno delajo na projektu ustanovitve univerze, rezultat tudi njihovega dela je dokončan elaborat in vloga za NAKVIS, ki je zaradi blokade župana ne morejo oddati. Župan izpostavlja: “… vprašati se moramo, kaj je dobil, v devetih letih obstoja pa je dokaj malo prispeval k vsej zadevi.” Enako je ugotovil župan na sestanku s člani Senata Konzorcija UNM in predstavniki Sveta URS, kjer je navedel, da je URS dobil 1,5 milijona EUR. Odgovor je transparenten: zavod URS je dobil v osmih letih delovanja natančno 1.316.437,24 EUR (vir: Supervizor, 27.5.2014), prispeval pa je 4 visokošolske zavode (FIŠ, FOŠ, FINI, VŠ GRM), 9 akreditiranih študijskih programov, 40 zaposlitev na navedenih fakultetah in visoki šoli, 650 študentov, visokošolski zavodi (ustanovljene fakultete) so ustvarili 8 milijonov prihodkov. Za župana je vse navedeno “dokaj malo v vsej zadevi”, ne pozabi pa župan manipulativno povečati vložena sredstva občine v zavod URS, iz natančno 1.316.437,24 EUR (vir: Supervizor, 27.5.2014) na 1,5 milijona, torej skoraj za 200.000 EUR. Vsekakor zelo všečno. Malo verjetno je seveda, da župan ne razpolaga z natančnimi podatki vloženih finančnih sredstev v občinski zavod URS. Župan tudi navaja: “Vsakič je morala pri ustanavljanju fakultet in vsem ostalem sodelovati tudi mestna občina”.  Pri ustanavljanju fakultet in vsem ostalem kategorično nikoli ni sodelovala mestna občina. Mestna občina za tovrstne naloge nima pristojnosti in predvsem potrebnega znanja.

Podobnih nespretnih manipulativnih izjav župana Alojza Muhiča je preveč, da bi jih uvrstili v ta zapis. Mogoče so še vedno všečne, niso pa resnične. Všečnosti pa smo prebivalci te regije že nasedli (pre)večkrat in plačali (pre)visoko ceno, tako v denarju kot v stagniranju razvoja občine na številnih področjih, v tem primeru razvoja visokošolskega prostora za sedanje in bodoče generacije mladih in posledično razvoja mesta kot univerzitetnega mesta.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.