Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Svet za odziv na sovražni govor kritičen do izjav poslanca SDS Laha


STA, M. M.
18. 3. 2015, 08.25
Posodobljeno
06. 04. 2015 · 11:22
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zvone_lah3.jpg
T.J.G., arhiv DL
Zvone Lah (Foto: T.J.G., arhiv DL)

##IMAGE-3657853##

Svet za odziv na sovražni govor je v prvem mesecu delovanja prejel in obravnaval pet pobud, od katerih se ena nanaša tudi na besede poslanca SDS Zvonka Laha v DZ ob razpravljanju o romskih naseljih. Lah pa je zagotovil, da je izpostavljeno izjavo podal glede na poznavanje razmer.

Svet za odziv na sovražni govor, ki ga vodi nekdanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, navaja, da je poslanec Lah v razpravi o tretjem poročilu o položaju romske skupnosti v Sloveniji na seji odbora DZ za notranje zadeve 21. januarja razpravljal predvsem o težavah sobivanja okoliških prebivalcev in Romov v okolici Novega mesta, ob tem pa menil, da naj bi bila romska naselja oddaljena od drugih naselij "zunaj puškinega dometa".

Podobno je ponovil na seji parlamentarne komisije za peticije 22. januarja ob obravnavi drugega nacionalnega poročila za Univerzalni periodični pregled 2014, so zapisali v svetu.

"Takšne razprave so še posebej zaskrbljujoče, ker prihajajo iz najvišjega zakonodajnega telesa v državi in dajejo slab zgled za druge razprave o tej temi v javnosti," navaja svet za odziv na sovražni govor.

Obe razpravi poslanca ocenjuje kot nesprejemljivi. Iz njegovih razprav je namreč mogoče razumeti, da podpira segregacijo, torej ločitev Romov in romskih naselij iz večinske družbe. "To pa pomeni politiko izključevanja in ne vključevanja Romov v družbo in njihovega prikazovanja predvsem kot izvor problemov, nasilja in ogrožanja sosednjega, večinskega prebivalstva," ocenjuje svet.

Poslanec Lah je poudaril, da je omenjeno izjavo podal glede na poznavanje razmer v lokalnem okolju in jo lahko tudi kadar koli argumentira. Meni pa tudi, da bi bilo dobro, da bi svet za odziv na sovražni govor obiskal romsko naselje v okolici Novega mesta in o sobivanju z Romi povprašal lokalno prebivalstvo v bližini romskega nasilja oziroma tudi tamkajšnjo policijo.

Poleg tega pa bi po Lahovih besedah veljalo pogledati tudi nekatere izjave predstavnikov sveta, "če ni morda tudi med njihovimi izjavami kakšna, ki bi ji ustrezala definicija sovražnega govora". Kot primer navaja eno od izjav Nataše Pirc Musar na okrogli mizi o človekovih pravicah in medijih leta 2011, na kateri je po njegovih besedah "grobo diskvalificirala" nekatere novinarke zgolj na podlagi njihovih telesnih značilnosti.

Svet za odziv na sovražni govor deluje v okviru projekta Z (od)govorom na sovražni govor, ki ga s partnerji izvaja Mirovni inštitut. Sestavlja ga devet posameznikov, ki v svetu ne zastopajo nobene interesne skupine ali institucije, delujejo pa prostovoljno.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.