Novorojenka Williama in Kate je pred princem Harryem
Rojstva deklice v družini britanskega princa Williama in njegove soproge Kate ne bodo veseli samo v kraljevi družini in v skupnosti Commonwealth, pač pa tudi zagovorniki novega zakona o nasledstvu, ki je končal diskriminacijo žensk pri nasledstvu na britanskem prestolu.

Hčerka vojvode in vojvodinje cambriške, ki se je davi rodila v Londonu, je prva pomembnejša članica britanske kraljeve družine, ki je v vrsti za prestol ne bo mogel prehiteti mlajši brat, če bi se Williamu in Kate v prihodnosti rodil še en deček.
Namestnik britanskega premiera Nick Clegg je namreč 28. marca naznanil, da je zakon, ki končuje stoletja veljavno nasledstveno pravico prvorojenca za britanski prestol, stopil v veljavo. Omenjeni zakon je moralo pred tem ratificirati vseh 16 držav članic Commonwealtha, v katerih priznavajo britansko monarhijo.
Načelni dogovor o novem zakonu o nasledstvu, po katerem pravica do krone ne bo več odvisna od spola, so voditelji Commonwealtha dosegli že na srečanju v Perthu oktobra 2011, po potrditvi v britanskem parlamentu leta 2013 pa je v aprilu istega leta dobil še soglasje monarhije.
Mala princesa, ki še nima imena, je četrta v vrsti za prestol, za dedkom, prestolonaslednikom princem Charlesom, očetom princem Williamom in svojim starejšim bratom, princem Georgeom. S tem je potisnila Williamovega mlajšega brata, princa Harryja, na peto mesto v vrsti za prestol.
Njena prababica, kraljica Elizabeta II., je sicer lahko zasedla prestol kljub prejšnjem zakonu o nasledstvu, saj ji je sledila njena mlajša sestra, princesa Margareta. Drugih moških potomcev njen oče, kralj Jurij VI., ni imel.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se