Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dve plati kovanca; za ene Judežev novec, za druge ponos


lokalno
26. 3. 2011, 00.00
Posodobljeno
15:40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kovanec_franc_rozman_stane.jpg

##IMAGE-2550783##

Ko je Banka Slovenije ob 100-letnici rojstva Franca Rozmana - Staneta izdala 12.000 spominskih kovancev za dva evra, je to sprožilo nekatera negodovanja, komentatorji prispevka na lokalno.si pa so potezo ter zasluge slovenskega narodnega heroja v glavnem zagovarjali.

Franc Rozman Stane je, kot je znano, med drugo svetovno vojno umrl v Beli krajini, rodil pa se je v Pirničah, kjer so se ga spomnili na današnji slovesnosti. Z njegovo upodobitvijo na kovancu za dva evra bo slava slovenskega odpora proti okupatorju obšla Evropo in svet, je namreč na prireditvi ob 100. obletnici rojstva tega poveljnika v Spodnjih Pirničah poudaril predsednik Zveze borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik.

A dogaja se, da se tak dogodek, torej upodobitev na kovancu, "pospremi z blatom in klevetami," je dejal. Kot je nadaljeval, "se nekdanji zapriseženci Hitlerju v želji, da bi izbrisali sledi narodnega izdajstva, poslužujejo laži in klevete".

Stanovnik je v govoru na prireditvi, ki so se je med drugim udeležili tudi nekdanji predsednik republike Milan Kučan, minister za šolstvo in šport Igor Lukšič ter načelnik Generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner, izpostavil, da "komandant Stane" ni bil le poveljnik, temveč tudi tvorec Slovenske vojske. Izpostavil je njegove strateške in bojevniške sposobnosti ter čut tovarištva do soborcev, pri katerih je zbujal veliko zaupanja. Za Stanovnika je bil Rozman tudi državnik, ki je vedel, da je vojska hrbtenica države.

Župan Medvod Stanislav Žagar pa je dejal, da je Franc Rozman Stane za zgodovino Slovenije pomembna osebnost, "a žal ne za vse enako". Prepričan je, da moramo za samostojnost Slovenije biti hvaležni tudi Rozmanu, ki je dokazal, da se je za ideale vredno boriti.

V Mladi Sloveniji pa odgovarjajo, da Stanovnik "laže in potvarja zgodovinska dejstva". Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je Slovenija z upodobitvijo Franca Rozmana - Staneta na dvoevrskih kovancih Evropi in svetu predvsem pokazala, da ni opravila z zločinskih komunističnim režimom. Po njihovem mnenju Milan Kučan in Janez Stanovnik živita v preteklosti in simbolično ščitita zločinski režim, "čigar del sta bila tudi sama". Prepričani so, da bi si slovenski narod veliko bolj zaslužil spominske kovance na temo 20. obletnice osamosvojitve Slovenije.

Zato menijo, da je upodobitev Franca Rozmana provokacija in žalitev za vse evropske narode, Slovenija pa bo toliko bolj zaznamovana kot država, "ki ima na spominskih kovancih peterokrako zvezdo in nekega komandanta".

Franc Rozman se je rodil 27. marca 1911 v Pirničah. Že v mladosti se je navduševal nad vojsko, vendar so ga pri prošnji za vpis v vojaško šolo zavrnili. Kmalu po izbruhu španske državljanske vojne je Rozman med prvimi jugoslovanskimi borci odšel v Španijo. Pridružil se je španski republikanski vojski, kjer je postal poveljnik bataljona Dimitrov v 15. mednarodni brigadi.

Po vrnitvi v domovino se je decembra leta 1941 pridružil slovenskim partizanom. Kmalu je postal vojaški inštruktor pri Glavnem poveljstvu slovenskih partizanskih čet. Njegova naloga je bila postaviti na noge štajerski partizanski bataljon. Spomladi 1942 je Franc Rozman postal poveljnik slovenske partizanske brigade, ustanovljene 5. aprila 1942 na Kremeniku na Dolenjskem, ki je štela več kot 300 borcev in je bila tedaj najmočnejša slovenska partizanska enota. 13. julija 1943 je postal poveljnik Glavnega štaba narodno osvobodilne vojske in ga vodil vse do svoje smrti.

Franc Rozman je 7. novembra 1944 v bolnišnici OF Kanižarica pri Črnomlju tragično umrl za posledicami poškodbe, ki jo je dobil med preskušanjem novega orožja. Nekaj dni po smrti so ga proglasili za narodnega heroja Jugoslavije. Pokopan je v grobnici narodnih herojev v Ljubljani. Komandant Stane, kakor so ga imenovali partizanski borci, velja za eno najpomembnejših oseb iz časov NOB.

STA/M. K.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.