Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Dragatuš: Prepoved gradnje za že zgrajeno bazno postajo


29. 7. 2009, 00.00
Posodobljeno
30. 07. 2009 · 08:37
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_6588.jpg
Arhiv Lokalno.si
Martin Puhek, Danijel Klepec, Jože Gešlj
img_6617.jpg
Simobil je napovedal, da bo stolp obrasla avtohtona žametovka, pa smo našli le avtohtono koruzo ...

''V dopisu Ministrstva za okolje in prostor piše, da imamo prav. Vsa naša prizadevanja, ki segajo v leto 2007, da bi prestavili Simobilovo anteno na drugo lokacijo, so končno obrodila sadove.'' Tako je na današnji novinarski konferenci v Dragatušu predstavnik krajanov Danijel Klepec več kot zadovoljen predstavil odločbo MOP-a.

Bazna postaja pa na sedanji lokaciji ne more stati zato, ker to ne dovoljuje občinska lokacijska informacija in resnici na ljubo je treba pripisati, da 36 metrov visoka antena, milo rečeno, kazi dragatuško polje. Upravno sodišče Republike Slovenije je tožbi krajanov pritrdilo in razveljavilo gradbeno dovoljenje. ''Že na samem začetku nam je bilo jasno, da antena tam, kjer stoji, ne more stati in kar malo smo razočarani, da je vse skupaj trajalo toliko časa, da so tisti, ki bi morali na začetku spoznati, da delajo napako za to, da so spregledali rabili dobri dve leti,'' je nadaljeval Klepec.

To pa ni vse, kar je čudno v tem primeru. Čudno je tudi to, da antena kljub vsemu stoji, deluje in ima tudi uporabno dovoljenje. Na podlagi gradbenega dovoljenja, zoper katerega so krajani vložili tožbo, so namreč na MOP izdali uporabno dovoljenje. ''Za to dovoljenje smo izvedeli šele kasneje in ko smo ga predložili inšpektorjem, so rekli, da so nemočni, kajti Simobil ima uporabno dovoljenje. Zdaj je normalno pričakovati, da bo MOP razveljavil uporabno dovoljenje, kajti gradbenega dovoljenja, na osnovi katerega je bilo izdano, uporabno namreč ni. Po zdravi kmečki logiki bi bil to normalen postopek,''vse skupaj komentira naš sogovornik in doda, da če uporabno dovoljenje ne bo razveljavljeno, imajo v rezervi še en ukrep, ki pa bo zagotovo pospešil odstranitev bazne postaje. Za kakšen ukrep gre, Klepec ni želel razložiti, ker ''nočem, da bi izgledalo kot da grozimo Simobilu.''

''Simobil se je do krajanov kar ignorantsko obnašal. Večino dela so opravili ponoči in pogovarjali so se samo s tistimi, s katerimi so se morali, čeprav je pri takšnih posegih volja krajanov nad vsem in mimo nje se ne more. Smešno je že to, da so rekli, da bo reliefna podoba 36-metrske bazne postaje zakrita z avtohtono vegetacijo, s trto žametovko, ki naj bi se vzpenjala po konstrukciji in jo v celoti zakrila,'' smeje nadaljuje svojo pripoved predstavnik krajanov.

Koliko časa bi trajalo, da bi trta prekrila bazno postajo, je eno vprašanje, drugo je, kako bi postaja izgledala pozimi, ko listje odpade in tretje vprašanje je, kako bi ljudem razložili, da gre za avtohtono vegetacijo, ko pa že otroci vedo, da je v Dragatušu avtohtona vegetacija koruza in žito.

''Mi nismo užaljeni, veseli smo, da so tudi pri Simobilu ugotovili, da smo imeli vseskozi prav in zdaj se bodo morali usesti z nami in se dogovoriti. Mi imamo pripravljeni dve nadomestni lokaciji, ki sta bistveno bolj primerni, kot sedanja, ki je med drugim tudi na najnižji možni točki, kar je spet posebnost svoje vrste. Ena lokacija je pri bližnji lovski koči precej visoko na hribu, druga pa je za Cirnikom za manjšim hribčkom, oddaljenim približno 500 metrov. Tam je tudi že vsa infrastruktura, ker so tam nameravali graditi tovarno eksploziva,'' pojasnjuje Klepec. Na vprašanje, zakaj lastniki zemljišč, na katerih stoji bazna postaja, niso nasprotovali ali vsaj obvestili drugih krajanov Klepec odgovori, da jim ni treba. ''Oni so se pač dogovorili s Simobilom, verjetno so dobili tudi kakšno odškodnino in zanje je zadeva končana. Mi jim nič ne očitamo. Komunicirali so s Simobilom in če so pri tem videli kakšne svoje interese, so jih pač izkoristili,'' razumevajoče doda Klepec.

Še ena trditev Simobila je padla, in sicer, da so meritve pokazale , da je sedanja lokacija edino primerno mesto za bazno postajo, sicer bo signal slab. Krajani pripovedujejo, da se zdaj po njihovih mobilnih telefonih sliši slabše, kot se je prej. Dodajajo, da je to zagotovo posledica nizke postavitve in to utemeljujejo s tem, da imajo tudi na domačih hišah TV antene na strehi in ne na kletnih oknih. V Dragatušu pričakujejo, da bo Simobil pohitel s pridobitvijo novega gradbenega dovoljenja, ki bo ustrezalo vsem pogojem. ''MOP lahko, če hoče, hitro ukrepa in ne vidim nobenih zadržkov, da ne bi hitro ukrepali. V mesecu, dveh, bi lahko pridobili vse potrebne papirje in potem tudi začeli prestavljati sporno bazno postajo,'' je zaključil Klepec.

Na novinarski konferenci je bila tudi skupina krajanov s Tanče Gore. Nataša Recer je povedala, da imajo pri njih povsem enak problem. Razlika je le v tem, da ne gre za Simobil, pač pa za Tuš mobil. ''Prišli smo po napotke, da bi vsaj pri nas še pravočasno preprečili postavitev antene na skrajno neprimerno mesto. Prav tako kot prebivalci Dragatuša imamo tudi mi zanesljivo prav in iskreno upam, da nam bodo prisluhnili,'' je povedala Recerjeva.

Sicer pa se krajani še sprašujejo, zakaj sploh mora imeti vsak operater svojo lastno bazno postajo, ko pa je znano, da bi lahko imeli skupno. Menijo, da bi tudi na tem področju MOP moral ukrepati. Eden med njimi je bolj sebi kot zbranim zamrmral.''Vse bo v denarju, verjetno ga imajo preveč....''

O tem ne moremo soditi, če pa že moramo k zapisanemu kaj dodati, naj bo to ugotovitev, da žametovka na najvišji opori na svetu ne bo prišla v knjigo rekordov. 

dragatus_klepec.mp3

Danijel Klepec

dragatus_recer.mp3

Nataša Recer


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.