Neprofitna stanovanja: prosilcev veliko več kot prostih stanovanj
Cene nepremičnin letijo v nebo, cenovno dostopnih stanovanj pa primanjkuje. Zato so lahko neprofitna stanovanja dobra rešitev. A kaj ko tudi teh primanjkuje, pogoji za dodelitev pa so precej zahtevni. Zato se zlasti tisti, ki živijo in delajo v eni občini, a so prijavljeni drugje, sprašujejo, zakaj je temu tako.

Na vprašanje, zakaj se državljani Slovenije ne morejo prijaviti za neprofitno stanovanje izven občine svojega stalnega prebivališča, so na javnem stanovanjskem skladu občine Ljubljana odgovorili, da to določa pravilnik in da je ravno lokacija stalnega prebivališča eden od splošnih pogojev za upravičenost, razen z nekaj izjemami, ali če je v razpisu zapisano drugače.
Pogojev ne manjka, prebivališče je prvi
Kakšni pa so torej vsi ti pogoji? Na JSS MOL predvidoma na vsaki dve leti objavljajo razpise za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem. Prosilec mora biti državljan Slovenije, imeti stalno bivanje na območju občine, v tem primeru občine Ljubljana, in mora biti poslovno popolnoma sposobna oseba. »S pravilnikom sta določeni tudi dohodkovni in premoženjski meji, ki ju prosilec oziroma njegovi družinski člani ne smejo presegati. Do stanovanja so upravičeni tisti, ki izpolnjujejo razpisne pogoje in zberejo najvišje število točk v primerjavi s številom razpisanih stanovanj. Število zbranih točk je odvisno od priznanja prednostnih kategorij, ki pa so določene v posameznem razpisu. Ker primanjkuje mestnih stanovanj in ne moremo stanovanj dodeliti vsem interesentom, stanovanja dodelimo tistim, ki zberejo največje število točk,« so pojasnili na JSS.
Trenutna predpisana zgornja dohodkovna meja ali cenzusi glede na število družinskih članov znaša za eno osebo 3052 evrov neto dohodka na mesec, za štiri osebe pa 6485 evrov neto na mesec. Če kandidat torej presega to mejo, ni upravičen do kandidiranja.

Uspešnih le okoli 10 odstotkov prosilcev
Na razpis v povprečju dobijo, kot omenjeno, je razpis na dve leti, skoraj 4000 prošenj. Najmanj jih je bilo v zadnjih dvajsetih letih leta 2005, in sicer 1533, a so imeli takrat na voljo samo 150 stanovanj, zato se tudi odstotek pozitivno rešenih vlog vrti okoli desetih odstotkov; le v letu 2006 (za 300 stanovanj se je potegovalo 1615 interesentov) so zabeležili 20-odstotno uspešnost. Pri razpisih za mlade do 29 let je na voljo manj stanovanj, od 30 do 75 leta 2024, odstotek uspešnosti pa je tudi le okoli 10 odstotkov.
»Poskušamo zagotavljati primerno stanovanjsko oskrbo za različne skupine prebivalstva, tako za mlajše, starejše, za tiste z nižjimi dohodki, kot za tiste s povprečnimi dohodki. Znotraj liste A in liste B, na njih so prosilci uvrščeni glede na dohodke, so štiri podliste, in sicer A1, B1 za družine, A2 in B2 za samske, A3 in B3 za osebe, trajno vezane na uporabo invalidskega vozička, in A4 ter B4 za osebe z okvaro čuta (vid, sluh). Na ta način, skupaj z razpisanimi prednostnimi kategorijami, poskušamo zajeti in enakovredno obravnavati različne skupine prosilcev,« pojasnjujejo na JSS.
V zadnjem razpisu pa so med upravičence uvrstili tudi žrtve nasilja v družini, ki imajo na območju MOL začasno bivanje v materinskih domovih in varnih hišah, zavetiščih in centrih za pomoč žrtvam kaznivih dejanj. Pri tem mora biti izpolnjen pogoj, da prosilec ne kandidira skupaj z osebo, ki nasilje izvaja.
V stanovanju lahko ostanete, dokler ga potrebujete
Do kandidiranja pa načeloma niso upravičeni tisti, ki »ponovno prosijo za dodelitev stanovanja v najem in niso poravnali vseh obveznosti iz prejšnjega neprofitnega najemnega razmerja, ki so že najemniki in stanovanja ne uporabljajo primerno, povzročajo škodo lastniku bivalne enote in tekom razpisnega postopka nimajo poravnanih vseh obveznosti iz naslova uporabe bivalne enote,« še piše v enem od razpisov. Med neupravičene spadajo tudi tisti, ki so se nasilno vselili v stanovanjske enote v lasti MOL ali JSS v obdobju zadnjih deset let pred objavo razpisa in so bili ali so toženi na izselitev, ter tisti, ki nezakonito uporabljajo stanovanjske enote in ne plačujejo obveznosti.
V povprečju JSS z uspelimi prosilci sklepa najemne pogodbe za nedoločen čas. »Najemniki v naših neprofitnih stanovanjih ostanejo različno dolgo, kar je odvisno od njihovih življenjskih okoliščin in potreb. V prvi vrsti gre dolgoročni najem; ob izpolnjevanju pogojev, ki jih redno preverjamo, lahko ostanejo v neprofitnem stanovanju, dokler ga potrebujejo,« pojasnjujejo na JSS.
Naslednji razpis bo objavljen predvidoma v septembru 2025, naslednji razpis za namenska najemna stanovanja za mlade predvidoma v septembru 2026. Imajo pa že odprt razpis za oskrbovana stanovanja.

Načrti so smeli, težav pri gradnji ne manjka
Trenutno so v gradnji štirje projekti za povečanje števila stanovanj: v Zvezni ulici (87 stanovanj), na Rakovi jelši (99 stanovanj), na Litijski oziroma Pesarski (97 stanovanj) in Črnuškem bajerju (11 stanovanj), stanovanja pa naj bi bila dokončana sredi ali v drugi polovici prihodnjega leta, le Črnuški bajer naj bi bil končan v drugi polovici letošnjega leta.
V načrtu je tudi projekt Zavetišče, s katerim bodo zagotavljali stanovanja za brezdomne osebe. »Še sedem drugih projektov je v fazi priprave, konec gradnje pa je že zdaj zagotovo zamaknjen v obdobje po letu 2028, njihovo gradnjo bi lahko končali v obdobju naslednjih desetih let. Na različnih lokacijah ob Cesti dveh cesarjev nameravamo zagotovili okvirno 500 novih mestnih stanovanj, na območju med Celovško cesto in Litostrojsko cesto, kjer se trenutno nahaja Remiza, ocenjujemo, da bi lahko zagotovili okoli 420 novih mestnih stanovanj. Največji med projekti je projekt predvidne stanovanjske gradnje v Stanežičah, kjer bi lahko zagotovili ocenjeno okoli 2000 stanovanj,« pojasnjujejo na JSS.
Omeniti velja še projekt Komunalna cona Povšetova, kjer naj bi začeli graditi v letu 2026 in končali v 2028, dobili pa bi 361 stanovanj.
Na prosto stanovanje čakajo že od 2021
Kako hitro pa tisti, ki so bili uspešni na razpisu, tudi dejansko pridejo do strehe nad glavo, je odvisno od razpoložljivosti stanovanjskega fonda po velikosti primernih stanovanj glede na število družinskih članov. »Vsa stanovanja v lasti in upravljanju JSS MOL, ki so pridobljena po izselitvi prejšnjih najemnikov, so oddana takoj po adaptaciji, oziroma ko postanejo vseljiva. Konec marca letos je bilo sto čakajočih uspelih prosilcev iz razpisa, objavljenega leta 2021, in 171 uspelih prosilcev iz razpisa, objavljenega leta 2023,« še pravijo na JSS.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se