Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kako na spomenik državnega pomena dobiš večmilijonsko hipoteko


Dženana Kmetec
14. 8. 2018, 07.28
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kako pomembno vlogo je nekoč imel mlin ob Studenčnici na Ptuju, priča dejstvo, da so po njem poimenovali celo cesto. Stavbe, v katerih je tudi mlin, ki so nekoč bile ponos mesta, so danes v sramotnem, razpadajočem stanju. Na severnem delu ceste je ostal le še kup ruševin, tudi nasproti stoječi objekt ni v najboljšem stanju. So pa na te podrtije vpisane več milijonov evrov težke hipoteke. Gre za državni spomenik ali spomenik štirim bankam, ki so odobravale kredite?

1534159849_cg_naslovnica_63.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Mlin ob Studenčnici na Ptuju je družina Korošec kupila leta 1917. Nekaj let kasneje so prijavili obrt mlinarstva in oljarstva ter zraven mlina leta 1925 postavili še lesen prizidek. V tem delu so pridelovali bučno olje, a ker je postal premajhen, so nasproti obstoječe stavbe (na desni strani ceste v smeri proti golf igrišču) postavili novo in večje poslopje za oljarno. Kot pravi Ivan Korošec, eden izmed lastnikov, ki imajo te nepremičnine še danes v lasti, je bil v času druge svetovne vojne mlin v celoti obnovljen. Vojna je na njihovo dejavnost močno vplivala, leta 1947 je takratna oblast v celoti zasegla vse premoženje ter Marka in Uršulo Korošec obsodila na kazen dveh let zapora. S tem se je za tri desetletja prekinilo oljarstvo v družini, a so to obrt ponovno zagnali in jo Ivan Korošec s svojo družino v Zamušanih izvaja še danes.

Hipoteke in izvršbe

Nepremičnine na Ptuju, v katerih je tudi mlin, so dočakale temno usode. Do druge polovice 90. let je tam delovalo podjetje Intes. Z denacionalizacijo je družina Korošec svoje premoženje dobila vrnjeno, a so se trije od štirih dedičev odločili za prodajo svojih deležev. Ivan Korošec svojega deleža ni prodal in ima še vedno okrog 30-odstotni lastniški delež. Kot izhaja iz zemljiške knjige, pa so se zraven njega med letoma 2007 in 2009 kot lastniki vpisali še: Žito, prehrambena industrija (kot večinski lastnik, v deležu 27/64), Branko Lovrenčič, Peter Vesenjak, Branko Joha in Radovan Korošec.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.