Daljnovod Cirkovce–Pince postaja realnost – Civilne iniciative so omagale …
V videmski občini le še pet lastnikov zemljišč ni podpisalo služnostnih pogodb za načrtovani visokonapetostni daljnovod Cirkovce–Pince, v Ljutomeru je takšnih okoli dvajset. V civilnih iniciativah so sprva zahtevali, da bi se trasa daljnovoda izognila naseljem, kasneje pa vsaj to, da bi vodi tekli pod zemljo. Daljnovod bodo predvidoma začeli graditi že v začetku prihodnjega leta, upošteval pa ne bo nobene od omenjenih želja …

Eles z lastniki zemljišč na trasi predvidenega daljnovoda sklepa le služnostne in ne najemnih ali kupoprodajnih pogodb. Februarja letos, ko smo o tem nazadnje poročali, je bilo na celotni trasi Cirkovce–Pince sklenjenih več kot 90 % služnosti. Na Elesu so povedali, da se je odtlej realizacija sklenjenih pogodb povzpela že na 94%: »Odprte ostajajo še parcele, ki so v postopkih komasacije pri pristojnem ministrstvu (142 parcel), ter 85 parcel, kjer so v teku ali postopki pogajanj z lastniki ali dedovanja ter iskanja lastnikov.« Tako odprte primere kot omejitve lastninskih pravic bodo predvidoma »rešili« še v tem letu.
S služnostnimi pogodbami bo Eles lastnikom zemljišč izplačal nadomestila za služnost in morebitno nastalo škodo. Lastnikom, ki teh pogodb nočejo podpisati, sicer ne preti razlastitev, temveč omejitve lastninske pravice. Takih primerov po zagotovilih Elesa ni veliko: »Do sedaj je bilo na upravnih enotah sproženih 15 postopkov. Razlogi so različni, večinoma je problem v neodzivnosti lastnikov zemljišč, ki živijo v tujini.« V družbi so poudarili, da se »pogovarjajo in usklajujejo« z vsemi lastniki, ki se s ponudbami za odplačilo služnosti ne strinjajo. Pogovori sicer tečejo že od leta 2013, ko je družba Eles v vseh desetih občinah, skozi katere poteka trasa daljnovoda Cirkovce–Pince, za okoli 3.300 lastnikov 4.000 zemljišč organizirala informativne dneve.
Sledili so postopki cenitev za odškodnine za služnostne pravice in pričakovano škodo. »Predmet cenitve so bili nepremičnine, dostopne poti in stojna mesta v območju državnega prostorskega načrta,« so pojasnili na Eles. Višino odškodnine so sodno zapriseženi cenilci določili skladno z normativi Cenilne zbornice Slovenije. Za odškodnine za okoli pet milijonov kvadratnih metrov zemljišč so na Elesu doslej izplačali 11,3 milijone evrov (kar znaša več kot desetino ocenjene vrednosti izgradnje DV 2 x 400 kV Cirkovce–Pince – 82,5 milijona evrov). Dela naj bi se pričela takoj po pridobitvi gradbenega dovoljenja, predvidoma že v začetku prihodnjega leta.
Bob ob steno
Vodja konzorcija civilnih iniciativ Mitja Kampuš je priznal, da je postopek zdaj že tako daleč, da bo težko še karkoli narediti:
Izsušena zemlja premagala svoje obdelovalce
Niti za milimeter
Videmski občinski svetnik Andrej Rožman je eden izmed petih lastnikov zemljišč v tej občini, ki služnostne pogodbe z Elesom še niso podpisali, tega pa tudi ne namerava storiti. »Norca se delajo iz nas. Pri vsem, o čemer smo se dogovarjali na sestankih civilne iniciative, krajevne skupnosti in občine, nam niso ugodili niti za milimeter. Najprej smo zahtevali, da traso daljnovoda spremenijo. Ko je bilo jasno, da bo daljnovod tekel skozi Lancovo vas, Sela, Pobrežje itd., smo zahtevali vsaj to, da bi vodi v naseljih tekli pod zemljo. Služnostne pravice bi jim v tem primeru odstopili zastonj. Če naših zahtev ne bodo upoštevali, bomo šli na ustavno in tudi na evropsko sodišče, drugega izhoda nimamo,« je povedal Rožman.
Po njegovem mnenju so bili tisti, ki so služnostne pogodbe že podpisali, v to skorajda prisiljeni:
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se