Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Park mladosti z dvestoletno Julijo in arheološkimi podobami


I.Vidmar
23. 9. 2016, 11.50
Posodobljeno
26. 09. 2016 · 11:31
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

park_mladosti_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Park mladosti-001
park_mladosti_008.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Foto: I. Vidmar

Park za šmihelskim dijaškim in študentskim domom je včeraj tudi uradno dobil bogato kamnito okrasje. Zanj so poskrbeli udeleženci kiparske kolonije, ki je tam potekala od 31. maja do 3. junija. Ko so pred tremi leti začeli urejati zapuščeno in zanemarjeno območje za novomeškim dijaškim in študentskim domom, je bilo treba odstraniti več večjih in manjših skal, tedanjemu ravnatelju doma Marjanu Grahutu pa se jih je zdelo škoda kar tako zavreči, zato je zakoncema Škof, ki živita v bližnji soseščini in se ljubiteljsko ukvarjata tudi z obdelavo kamna, ob obisku lanske kiparske kolonije v Medgeneracijskem parku novomeškega humanitarnega centra na Drski predlagal, da bi lahko iz njih nekaj naredili in s tem polepšali novo nastali park ter mu s tem dali smisel.

Ideja je padla na plodna tla, Jožica Škof se je lotila organizacije, se povezala z društvom ljubiteljev slovenskega naravnega kamna in posebej še z mojstrom Francijem Kocjanom iz kamnoseškorestavratorske delavnice iz Zagrada. Kiparsko kolonijo, ki se je začela na prav na 200. obletnico rojstva domnevne velike Prešernove ljubezni in muze Julije Primic, so poimenovali Kamen sporoča, park pa Rastoči park mladosti, ljubezni in umetnosti oziroma na kratko park mladosti.

Središče parka je kamnita miza z mozaikom, ki ga je ustvaril Rudi Škof, za jekleno ogrodje mize pa uporabil kolesni obroč od lokomotive, s čimer je park povezal s še eno obletnico - 100 letnico železniške proge med Novim mestom in Metliko. V kamnite podstavke klopic okoli mize in podstavek mize krasijo podobe z novomeški situl, enega večjih kamnov v neposredni bližini mize pa podoba Julije Primic z znamenite podobe Prešernovega vrstnika, ljubljanskega slikarja Matevža Langusa.

Za podobe v kamnu so  pod mentorstvom Francija Kocjana poskrbeli: Rudolf Škof, Stane Jakopin, Jožica Škof, Rado Čepič, Gabrijela Čepič, Franci Komljanec, Danilo Rovan, Simon Čermelj, Jože Vodopivec, Vojko Vovk in Peter Česen.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.