Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Nikolaj Kopernik - genialni astronom, zdravnik, matematik, politik ...


Maja Arsovska Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
21. 11. 2013, 09.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

razstava.jpg
razstava1.jpg

V preddverju Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto smo odprli filatelistično razstavo o Nikolaju Koperniku, kjer je goste sprejel direktor knjižnice Borut Novak. Razstavo smo postavili v čast Nikolaju Koperniku, saj v tem letu mineva 540. obletnica rojstva in 470. obletnica smrti tega genialnega astronoma.

Razstavo je uradno odprl župan Mestne občine Novo mesto Alojzij Muhič in se ob tem zahvalil avtorju razstave Edwardu Pałki, ki je razstavo predhodno postavil tudi v Torunju, v rojstnem kraju Kopernika, in po mnenju župana v enem izmed najlepših mest na Poljskem. Ataše z veleposlaništva Republike Poljske v Sloveniji Andrzej Wyrfel se je zahvalil predvsem vsem sodelujočim ob dogodku in za njihov trud.

Dr. Edward Pałka pa je v svojem nagovoru občinstvu dejal: »O genialnem astronomu in raziskovalcu se lahko govori na dolgo in na široko, vendar tokrat bi se rad dotaknil Kopernika kot človeka … Danes živimo v času, ko smo oboroženi z računalniki in ostalo sofisticirano opremo. Zatorej poskusimo občudovati Kopernika, saj je svoje delo opravljal s preprostimi in z lesenimi inštrumenti, nekatere je izdelal celo sam. Takrat ni bilo daljnogledov niti dotičnih inštrumentov za opazovanje neba in nam niso bili poznani. Galileo Galilei je tako uporabil prvi daljnogled za opazovanje neba približno 100 let pozneje. Kopernik je človek renesanse in vsestranski človek. Poleg administrativnega dela v cerkvi in astronomskih opazovanj, je imel tudi razne druge zadolžitve in dejavnosti, med drugim je bil zdravnik, ukvarjal se je z matematiko in ekonomijo, z monetarno politiko (napisal je študijo o denarju in kovanju denarja, predlagal tudi reformo o denarju). Prvi je postavil teorijo, da slabši denar izpodriva boljšega iz obtoka. Ukvarjal se je s kartografijo (izdelavo kart) in predlagal reformo o koledarju. Ta predlog je poslal tudi v Vatikan. Na podlagi njegovega predloga je veliko let pozneje nastal Gregorijanski koledar. Bil je tudi dejaven na političnem in javnem področju, skrbel je za obrambo gradov, okrepil utrdbe ter deloval kot pogajalec s križarji in drugimi delegacijami. Kot znanstvenik pa je najbolj pogosto prikazan na znamkah. Sedanja razstava zaradi omejenega prostora prikazuje 70 % vseh znamk, ki so bile izdane na temo Kopernika.«

Dr. Edward Pałka, rojen na Poljskem in dolga leta živeč v Novem mestu, je tudi zaslužen, da Novo mesto že dolga leta sodeluje s pobratenim poljskim mestom Torunj. Razstavo o Nikolaju Koperniku jo tako iz Torunja pripeljal k nam v Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto. Z zbiranjem znamk je pričel v rani mladosti in svojo dragoceno zbirko vatikanskih znamk prodal, da je lahko svoje dekle povabil v kino. Danes je Pałka aktivni član novomeškega filatelističnega društva in ambasador poljske kulture v Novem mestu ter slovenske kulture na Poljskem.

Dogodek je popestrila z glasbenima vložkoma Iza Gorše, učenka 3. razreda Glasbene šole Marjana Kozine Novo mesto, ob spremljavi Tanje Hadl na pianinu. Dogodek je povezovala Darja Peperko Golob, vodja Domoznanskega oddelka in Posebnih zbirk Boga Komelja novomeške knjižnice.

Razstavo si lahko ogledate v preddverju Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto vse do sredi decembra 2013. Vljudno vabljeni.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.