Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Fotopub s čisto drugačno fotografijo


I. V.
4. 8. 2015, 19.00
Posodobljeno
06. 08. 2015 · 08:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20150803_00000_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
20150803_00000
20150803_00084_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
20150803_00072_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Dušan Josip

Sinoči se je z odprtjem razstave v galeriji Simulaker začel letošnji fotografski festival fotopub, ki je tako rekoč naslednik uveljavljenega festivala dokumentarne fotografije in delavnic Fotopub, ki je s svojo trinajsto izvedbo trinajstega leta tretjega tisočletja dosegel svoj labodji spev, saj je lani kulturno ministrstvo z novo precej sporno strategijo financiranja popolnoma ustavilo podporo številnim podobnim že uveljavljenim in tradicionalnim kulturnim projektom.

Med "obsojenci" sta bila tudi novomeška festivala fotografije Fotopub in glasbe Jazzinty. Medtem ko se je Jazzinty rešil z novim producentom, Kulturnim centrom Janeza Trdine, Fotopub ni imel te sreče. Ali pač. Mlada novomeška fotografa Jure Kastelic in Dušan Josip Smodej, ki sta v skladu z zelo omejenimi gmotnimi zmožnostmi morala prireditev postaviti na nove temelje, se nista sprijaznila z odhodom fotografije iz Novega mesta. K sodelovanju sta pritegnila še šest mladih slovenskih fotografov, ki so se že tedaj izpopolnjevali na različnih umetniških akademijah v tujini, in s tem poskrbela, da tudi lanski avgust v Novem mestu ni minil brez fotografov, na osnovi lanskih izkušenj pa je mlada organizacijska posadka letos festival fotografije že raztegnila tako vsebinsko kot tudi časovno v okvire, ki ga znova uvrščajo med najpomembnejše fotografske dogodke pri nas.

Novomeški festival se je tako popolnoma odmaknil od dokumentarne fotografije, ni več fotografskih delavnic, v katerih so se od svetovno priznanih mojstrov fotografije en teden učili mladi in tudi nekoliko starejši bolj ali manj še neuveljavljeni fotografi, med katerimi so bili tudi nekateri zdajšnji organizatorji, ni več niti osrednjega dogodka nekdanjega Fotopuba Četrtkove nagrade.

Mladi organizatorji nastopajo, kot sami predstavljajo svojo usmeritev, s temeljnimi premisami, kot so predstavitev slovenskih in tujih fotografov mlajše generacije, umeščanje sodobne slovenske fotografije na domači in svetovni zemljevid ter aktivno vključevanje strokovne in laične javnosti, s čimer se oblikuje več kot potrebna platforma, namenjena povezovanju in konstruktivnemu dialogu med mladimi še uveljavljajočimi se ustvarjalci in teoretiki ter njihovimi starejšimi kolegi.

Pomemben del letošnjega novomeškega festivala fotografije je tako imenovani portfolio review, s katerim Novomeščanom predstavljajo enajst pomembnih umetnikov, kuratorjev, urednikov in galeristov na področju globalne sodobne fotografske umetniške scene.

Novomeškemu občinstvu se bo tako treba šele privaditi povsem drugačnemu pristopu k fotografiji, preiti od dokumentarne fotografije k zvrstem, ki vsaj po prvi v Simulakru postavljeni razstavi s tradicionalnim fotografskim ustvarjanjem nimajo kaj veliko ali pa sploh nič skupnega.

Prireditelji Novo mesto vidijo kot precej zaspano in kulturno ter umetniško zapostavljeno mesto, čemur bi v marsikateri novomeški kulturni ustanovi, kot so na primer Anton Podbevšek Teater, založba Goga, Dolenjski muzej, Knjižnica Mirana Jarca in še kdo drug, lahko odločno oporekali. V novomeško "zaspanost" želijo, kot navajajo, ponesti zavedanje o pomembnosti oživljanja ruralnih, manjših mest, v Slovenijo pa odličen primer sodobne umetnosti in s tem prispevati k pluralnosti in kakovosti slovenske umetniške kulture.

Od ponedeljka do sobote se bo tako na različnih krajih po Novem mestu zvrstilo šest skupinskih razstav 23 ustvarjalcev iz Slovenije, Bolgarije, Brazilije, Švice, Nemčije, Hrvaške, Islandije, Italije, Nizozemske, Izraela, Velike Britanije in Latvije. V sklopu festivala so letos pripravili tudi fotografski knjižni sejem in glasbeni program, s katerim Novomeščanom predstavljajo sodobne, še uveljavljajoče se trende v glasbi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.