Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Dežela kozolcev tudi uradno odprla vrata


M. Ž.
7. 6. 2013, 08.30
Posodobljeno
08. 06. 2013 · 08:08
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_7773_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Predsednik države Borut Pahor s šentrupertskim županom Rupertom Goletom in direktorico občinske uprave Matejo Jazbec. (Foto: M. Ž.)
img_7830_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Sopranistka Jerica Steklasa z Občinskim pihalnim orkestrom sv. Ruperta.
img_7853_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

»Danes smo priča dogodku, kot ga na svetu še ni bilo. V prvem muzeju kozolcev na prostem na svetu bomo deležni vrhunske umetniške predstave. Okoli nas je dediščina ljudskega stavbarstva v lesu, ki je lastna samo našemu narodu. V kozolec je vgrajeno pravo slovenstvo. Naši predniki so jim iz roda v rod izpopolnjevali konstrukcijsko in likovno dovršenost vse do veličastnih slovenskih toplarjev,« je v nagovoru množici na včerajšnjem uradnem odprtju Dežele kozolcev, ki je pospešeno nastajala v Šentrupertu zadnje leto, povedal šentrupertski župan Rupert Gole.

Edinstven muzej na prostem je odprl predsednik države Borut Pahor, ki je uvodoma iskreno povedal, da je absolutno prevzet. »Ne znam si skoraj ta hip predstavljati lepše in večje lepote trenutka, kot smo jo deležni zdaj. Kot predsednik parlamenta, vlade in zdaj države sem bil vsepovsod po svetu deležen velikih časti, velike imenitne države so se trudile, da bi državnikom prikazale svoj najlepši obraz. Videl sem neverjetna čudesa kulturne in naravne dediščine, vendar ta spomenik tukaj, spomenik avtohtonemu slovenstvu je nekaj, kar se s tem lahko absolutno kosa. In ko bodo sem prišli najbolj razvajeni ljudje, ki so videli že marsikaj, bodo tako kot jaz tukaj osupnili nad lepoto tega mesta,« je med drugim dejal.

V deželi kozolcev je razstavljenih 19 sušilnih naprav, od tega 17 kozolcev vseh tipov, ki so jih prenesli na ta prostor in obnovili. Velika je 2,5 hektarja, med kozolci pa je za en kilometer poti. Najstarejši je Lukatov toplar iz leta 1795 in je edini v muzeju, ki je pokrit s slamo.

Zbrani, med njimi so bili župani, podžupani, direktorji in direktorice občinskih uprav iz številnih okoliških občin, gospodarstveniki in kulturniki …, so bili poleg vrhunskega slovenskega stavbarstva deležni tudi vrhunskega koncerta Občinskega pihalnega orkestra sv. Ruperta s sopranistko Jerico Steklasa.

Še pred odprtjem je muzej v zadnjih mesecih obiskalo že preko 9.000 obiskovalcev, vse pa vabi, da ga obiščete tudi v nedeljo od 9. ure dalje, ko pripravljajo dan odprtih vrat, kjer bodo zaživele dejavnosti pod kozolcem, bilo bo tudi veliko glasbe in zabave, ob 11. uri pa bodo odprli center za ohranjanje kulturne dediščine.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.